Mobil

iPhone 4S Detayları

Uzun süredir beklenen ve sizlerle canlı olarak paylaştığımız Apple'ın iPhone etkinliğinden belki iPhone 5 çıkmadı, ancak pek çok gelişmiş özelliğiyle iPhone 4S tüm detaylarıyla açıklandı. Yeni iPhone 4S, tamamen iPhone 4'ün kasasını kullanacak ve 14 Ekim'de bazı ülkelerde aynı anda satışa sunulacak.

Tahmin edilebileceği gibi siyah ve beyaz renklerde satışa sunulacak iPhone 4S, daha önce detaylarını sizlerle paylaştığımız iOS 5 ile birlikte çok sayıda yeni özelliği beraberinde getirecek.

İlk piyasaya çıkışından itibaren operatör bağımsız olarak Amerika'da satışa sunulacak iPhone 4S'in ülkemize yılbaşına doğru geleceğini tahmin ediyoruz. Daha önce yayınladığımız Turkcell'in iç mesajlaşmaları da bu yönde bir zaman dilimini işaret ediyordu.

Teknik Detaylar:

Yeni iPhone 4S, iPad 2'de kullanılan çift çekirdekli A5 işlemcisini kullanacak ve eski iPhone 4'e oranla 2 kat işlem gücüne sahip olacak. Çift çekirdekli işlemcisiyle 7 kata kadar daha iyi grafik işleme yeteneğine kavuşan iPhone 4S'in bataryası 3G açıkken 8 saatlik konuşma süresi sağlayacak.

iPhone 4'e oranla 2 kat, yani 14.4 Mbps hızında veri aktarabilecek olan yeni iPhone, bu hızıyla ülkemizdeki 3G hızının üzerinde bir hızı destekleyecek.

8 megapixel kameraya sahip olan yeni iPhone, A5 işlemcisinin gücünü kullanarak daha hızlı resim işleme ve yüz tanıma yeteneğine sahip olacak. 1080p video kaydedebilecek olan iPhone 4S ayrıca gerçek zamanlı gürültü temizleme ve video sabitleme özelliklerine sahip olacak.

Yeni iPhone 4S'ün Fiyatı:

İlk kez 64GB'lık bir iPhone modelini piyasaya sürecek olan Apple, akıllı telefonunu eskisiyle aynı şekilde fiyatlandırmış. 2 yıllık kontratlı olarak Amerika'da 16 GB'lık versiyonu 199 dolardan satılacak olan iPhone 4S'in, 32 GB versiyonu 299 dolardan ve 64 GB'lık versiyonu 399 dolardan satışa sunulacak.

Amerika'da satışa sunulacağı fiyatlara baktığımızda iPhone 4S'in Türkiye ve Avrupa pazarlarında bir öncki versiyonu olan iPhone 4'ün fiyatlarından satışa sunulacağı anlaşılıyor. iPhone 4S operatör bağımsız olarak da satışa sunulacak ancak fiyatları şu anda paylaşılmış değil.

Kişisel Asistan Siri:

Apple'ın yaptığı nadir satın almalardan biri olan Siri uygulaması, iPhone 4S ile birlikte akıllı telefonun ön plandaki özellikleri arasına katılacak. iPhone 4S'lerle birlikte gelecek olan Siri, çok başarılı ses tanıma teknolojisi ile iPhone'un birçok özelliğinin ses ile kontrol edilmesini sağlayacak.

Ses ile mesaj yazma, takvime yeni bir yapılacak ekleme, çevrenizdeki mekanlar ile iletişim kurma, toplantılarını organize etme gibi tam anlamıyla kişisel bir asistan olarak çalışabilecek. Apple'ın satın almasından önce Siri, bu özelliklerin birçoğunu bir şekilde gerçekleştiriyordu. Tabii ki şirketin Apple saflarına katılmasıyla birlikte uygulama cihaza çok daha iyi bir şekilde entegre edilmiş.

iPhone 4S'in yeni ve öne çıkan özellikleri yukarıda paylaştığım şekilde. Yukarıda listelediğim yeniliklerin dışında daha önce detaylarını paylaştığımız iOS 5'i de tüm özellikleriyle kullanacak olan yeni iPhone'u, daha tamamlanmış bir ürün olduğunu söyleyebilirim.

12 Ekim'de tam sürümü sunulacak olan iOS 5'i, betadayken 1-2 ay boyunca iPhone 3GS'te deneme şansı bulmuştum. İşletim sistemindeki yenilikler her ne kadar pek çok eksik noktayı tamamlıyor olsa da iPhone 4S ile bir bütün olacağını düşünüyorum.

Yeni iPhone'un yılbaşında ülkemizde olmasını bekliyoruz, şimdi önemli olan mobil operatörlerin yeni iPhone'ları nasıl bir fiyatlandırmayla piyasaya sürecekleri...

Yorumlar (9)
 1. Pırlanta Berkay Pırlanta Berkay

  Sanki bu arada derede çıkan iphone4S pek gereği yok gibi sanki, bu bahsedilen ios5 zaten iphone4 dede olacak. Hızın çok fark edeceğini zannetmiyorum. Neyse çok ön yargılı olmadan bir görmek lazım.

  Esas heyecan iphone5...

  1. Hakan Hakan

   pardon :))

   mesaj anlaşılmadı..

   bu nasıl anlatım ya.

 2. Bilgistar Bilgistar

  Tam olarak kontratli ne demek bildigimiz taksit gibi mi acaba ?

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Taahhütlü satış. Orada verilen rakamlar peşinatı gösteriyor. Ek olarak operatör taksitleri var.

   1. Bilgistar Bilgistar

    Direk o fiyatlar uzerinden operatore bagli olmadan alamaz miyiz ?

 3. Tırtphone4S Tırtphone4S

  bizdeki fiyatlar 2300,2400,2500

 4. M.akif M.akif

  iPhone kendini çok iyi pazarlayabiliyor.Adamlar 3, 3S 3GS derken şimdi tutup ta size direk 5 'i çıkartacak değildiya (:

  Bizde bile alan o kadar çok insan var.Keşke işletim sistemi olarak ele aldığımızda Linux içinde bu kadar önem veriyo olabilseydik...

 5. Erol Egemen Erol Egemen

  Slm

  Bluetooth 4 gibi çok hızlı bir teknoloji ile geliyor. Bu olağan üstü hızlı teknoloji yine yalnızca kulaklık/ses aktarımı için mi kullanılacak yoksa resim muzik ve diğer itemları bt üzerinden detekleyen farklı marka telefonlarla paylaşabilecek mi sonunda?

 6. Abdullah Çakmak Abdullah Çakmak

  İphone 5'in çıkması ile beraber 4 serisine olan rağbet azalacaktır. Sanırım apple elinde kalan cihazları bir kaç özellik ekleyerek tüketmeyi planlıyor.