115 Milyon Aboneye Ulaşan Groupon Halka Arzda Güncellemeye Gidiyor

115 Milyon Aboneye Ulaşan Groupon Halka Arzda Güncellemeye Gidiyor

2010 yılını 50,58 milyon aboneyle kapatan Groupon, yakın kaynaklardan gelen haberlere göre 115 milyon aboneye (e-posta) ulaştı ve halka arz başvurusunu yenilemeye hazırlanıyor.

Grup alışveriş devi 2011'in ilk çeyreğini 2010 sonuna göre yüzde 64'lük bir büyüme ile 83 milyon aboneyle kapatmıştı. Şirketin 31 Mart'tan bu yana abone tabanında büyümesi yüzde 38'i buluyor. Yapılan satın almaların 'Grouponcu' sayısının artışına çok etki etmediği söyleniyor. Haziran ayında 750 milyon dolara yaklaşan halka arz başvurusu yapan Groupon'un değeri buna bağlı olarak 20 milyar dolar seviyesine çıkıyor.

2008'de 94.000 dolar, 2010'da ise ciddi bir artışla 713 milyon dolar kazanan ve küresel açılımlar yapan Groupon artık gelirlerinin çoğunu ABD dışından kazanıyor. Aldığı yatırımlardan ciddi oranda nakit çıkışı (cash out) yapan Groupon, kurucularını zengin etmeyi başardı ama şirketin 2011'in son çeyreğinde 146,5 milyon dolar kaybetmesi pek de olumlu görünmüyor.

Çin'de işten çıkarmalar yapan ve pazarlama masraflarını kısmaya çalışan şirketin bugünlerde değerini yükseltmek, karlılığa geçmek ve rakipleriyle ortaya koyduğu rekabeti gözden geçirmek gibi önemli işleri var. Bu sebeple de Groupon'un bu günlerde abone sayısındaki yükseliş ve daha önce paylaşılmayan pazarlama giderleri gibi detayları halka arz dökümanında güncellemesi bekleniyor.

Sosyal sorumluluk adımları da atmaya başlayan Groupon'un bu bildirimlerin ardından nasıl bir değerlemeyle adı anılacak merak ediyorum. Yeni değerleme bir internet balonu olup olmadığı konusunda ipucu da verebilir...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.