Google+ Trafiği Bir Haftada %1269 Arttı
Genel

Google+ Trafiği Bir Haftada %1269 Arttı

Arama devi Google'ın bugüne kadarki en ciddi sosyal ağ girişimi Google+, geçtiğimiz hafta davetiye sistemini kaldırıp kapılarını tüm kullanıcılara açmıştı. İlk zamanlarında büyük ilgi gören Google+, üyeliğin serbest kalmasıyla beraber çok büyük bir sıçrama yaptı ve Experian Hitwise'ın yayınladığı rakamlara göre sadece 1 hafta içerisinde trafiğini %1269 arttırmayı başardı.

Daha önce Google+'a dair ilk istatistikleri paylaşan Paul Allen'a göre Google'ın sosyal ağ sitesinin üye sayısı şu sıralarda 50 milyon civarında. Günde yaklaşık %4'lük bir büyüme gösteren Google+'a her gün yaklaşık 2 milyon yeni üye katılıyor.

Kapıların açılmasından sonra ortaya çıkan bu tabla bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Ama ağırlıklı olarak teknoloji ve Google'a ilgi duyan bu kitlenin ardından dalganın devam edip edemeyeceği büyük oranda Google+'ın sunacaklarına bağlı...

Google da doğal olarak bunun farkında ve yakın zamanda önce oyunları duyurdu ardından da geliştiriciler için bir API hazırladı. Var olan kullanıcıları Google+'ta tutabilmek ve yeni üyeler kazanmaya devam edebilmek için büyük önem taşıyan bu adımlar, Google+'ın içeriğini ciddi oranda zenginleştirebilir.

Bir hafta önce ABD'nin en çok ziyaret edilen 54. sosyal ağ sitesi olan Google+, üyeliği herkese açtıktan sonra 8. sıraya ilerledi ve şu anda MySpace'in hemen arkasında yer alıyor. Aynı hızla devam edecek olursa Tagged'i de geride bırakarak 5. sıraya yükselmesi çok zaman almayacak gibi görünüyor.

Google sosyalleşme adına bu kez doğru adımlar atıyor gibi görünüyor. Dolayısıyla Tagged'in üzerinde yer alan Yahoo! Answers ve Twitter'ı biraz zaman alsa da geçecek gibi görünüyor. Google+'ın gerçekten de doğru adımları atıp atmadığının en büyük göstergesi ise kardeşi YouTube'a karşı vereceği sınav olacak.

Google+ bu sınavda da başarılı olursa "level sonu canavarı" olarak da Facebook ile karşılaşması gerekiyor ki bu aslında zaten sonucunu hepimizin merak ettiği asıl kapışma…

Yorumlar (9)
 1. Mustafa Mustafa

  Google+ is not yet available for Google Apps.

  Bence bu hala önemli bir engel önlerindeki.

 2. Armasının sebeplerinden biri de Gmail hesabı olanlara otomatik olarak Plus üyeliği açılması. Üye olmadığım halde Plus hesabım olmuş.

 3. G mail in 50m üyesi mi var ki google+ biraz renkli olsa katlar üye sayısınI

 4. Erol Çevik Erol Çevik

  Benim anlamadığım google+ bu kadar yükselirken, bence iki sene içinde facebook'a yetişecektir, mashable, techcrunch editörleri google+ hesaplarını etkin şekilde kullanırken, Robert Scoble gibi bir dueyen facebook sayfasını kapatıp sadece google+ kullanacağını açıklamışken neden webrazzi burada, mesela Syn. Arda Kutsal, etkin bir şekilde yer almıyor. Arda Kutsal'ı ilk üye olduğumda çemberime almıştım. Ama o günden beri tek bir post bile girmedi hesabından. Google+'a karşı niye bu körlük. En azından Webrazzi Summit duyuruları yapılabilirdi. Sizin de bir çok yazıda belirttiğiniz gibi teknoloji, geek dünyası facebook'tan daha çok orada bulunuyor. Techcrunch editörleri google+ kulllanmadığı takdirde ne olurdu. Herhalde Techcrunch için büyük kayıp olurdu. Yeniliklerden haber veren bir sitenin o kadar da yenilikçi olmadığı, ihmal edilebilir olduğu düşünülebilirdi. Webrazzi, Arda Kutsal kullanmadığında niye hala yenilikleri öğrenmek için webrazziye girmeye devam ediyorum ki? Fırat Demirel'de de durum aynı. Hesap var ama tek bir post bile yok. Dikkate alır mısınız bilmiyorum. Google+ körlüğü biraz daha devam ederse, mesela bir hafta daha, ben bir daha webrazziyi kesinlikle takip etmem. Çünkü işinizi iyi yapmıyorsunuz. Orada olacaksın. Elli milyon kişi oradaysa...

  1. Serhan Yıldız Serhan Yıldız

   Bence olacaksın demek pek hoş değil. Kimse hiçbir yere üye olmak veya aktif kullanmak zorunda değil. Ama sanmayınki ben kullanmıyorum. Google plus' ı severek kullanıyorum ve Facebook' tan kat kat daha fazla yararlı buluyorum. Ama kimsenin böyle bir zorunluluğu bulunmamakta. Tabi bende isterdim Türkiye' de bu konuda bir yerlere gelmiş kişilerin Google Plus kullanmasını. Fakat bu şekilde bir zorlama yapmaya kimsenin hakkı yok diye düşünüyorum.

   Ayrıca Facebook tehlikenin farkında olduğu için bu kadar çok özelliği bu kadar kısa zamanda duyurmaya başladı. Ama Facebook' u bitirende bu acelesi olacaktır. Plus ilk açıldığında ki düşüncem Facebook' ciddi bir rakip olacağıydı. Halada bunu savunuyorum. Belki hemen değil ama önümüzdeki yıllarda bunu başaracak.

 5. Koç Blog Koç Blog

  Yazıda bi Google bir numara, Facebook berbat demediğin kalmış. İstatistiklere göre plus davetiye usulü ile ilk çıktığında yine şuanki ziyaretlerini almıştı, bunlar pro kullanıcılardı, herşeyi ile inceledirler ve sadece google aşıkları kendi sitesi veya çevre sitelerde google gerçekten iyi iş çıkartmış diyip övdü, yanlız bunlar sınırlı sayıda kişiler, sonra ne oldu o istatistik, düştü, düştü ve sanki sıradan bir hizmet haline geldi, şimdi davetiye usulü kalktı, ziyaretçiler birden bire arttı, ne için davetiye aramaktan sıkılıp plus çıktığında üye olmayanlar gelip üye olduğu için, kimseye mail adresini vermekte istemeyip üyeliğin açılmasını bekleyenlerin üye olduğu için. Bir haftalık istatistikle kimse sosyal alanda diil facebook'a kafa tutacağını linkedin'e bile kafa tutamaz. Bu google bile olsa. En az 3 aylık üye oranı ve bu yeni üyeler ile eski üyelerin günlük ziyaret oranları ve sitede kalma sürelerine bakılması şart. Bana göre plus halen haaa bi hatırlıyorum, google bir ara o çılgınlığıda yapmıştı dimi demekten ileriye gitmeyen bir site.

 6. google + çok ileri gidemez

  orkun gibi google wave gibi yok olur. Google arama işini düzgün yapsın yeter.

 7. Devgezegen Devgezegen

  Bence şuan için Facebook kadar üye sayısının olmaması ve alışılageldik facebook teması ve özellikleri gibi gözükmemesi sebebiyle kullanıcılar alışmakta zorlanacaklar.Hele ki biz türk milleti aynen facebook gibi birşey istiyorken.

 8. Erol Aktaş Erol Aktaş

  Global bir proje farklı ülkelerde popülerlik alsada Türkiye' de pek kullanılacağını ummuyorum ..