Yeni Delicious Webin Yeni Keşif Motoru Olmak İstiyor

Yeni Delicious Webin Yeni Keşif Motoru Olmak İstiyor

İnternetin en eski yerimi servislerinden Delicious Yahoo'nun elinde can çekişince, Youtube'un kurucuları Chad Hurley ve Steve Chen tarafından satın alınmıştı. Delicious’u bir üst seviyeye taşımak istediklerini aktaran ikili bugün yeni Delicious'ı kullanıma açtı.

Kullanıcıların internet üzerinde bir şeyler keşfetmesini (ve tabi bir şeyler saklamasını) kolaylaştırmak isteyen Chad ve Steve, "Stack" adını verdikleri yeniliği Delicious'a eklemiş. Bu yenilik (küme diyelim) bir konu hakkında bir çok bağlantıyı tek bir sayfa altında topluyor. Webin çalma listesi olarak adlandırılan Delicious kümelerinde, bağlantılar farklı şekillerde (liste, önizleme, tam görünüm) sıralanabiliyor, medya modunda bağlantılara ilişkin görsel ve videolar izlenebiliyor. Seçili kümeler Delicious anasayfasında yer alıyor.

Teknik altyapı dahil olmak üzere Delicious'u baştan geliştiren Avos (Chad ve Steve'in şirketi), Delicious'a sosyal bir tat katmak için de abonelik yerine takip et işlevini devreye almış. Profil fotoğraflarına izin verilmeye başlandığı paylaşılırken, gelecek yeni sosyal özelliklerin de ön bilgisi verilmiş.

Delicious, mevcut API ve RSS beslemeleri desteklemeye devam edecek. Gizli kayıtlar aynı şekilde tutulacak.

Delicious.com

Daha kolay bir arayüz sunan yeni Delicious'a Facebook'ta pek hoş yorumlar gelmese de bence umut verici gelişmeler var. Henüz beta aşamasında kabul edilen yeni Delicious'un geliştirilmesine devam ediliyor. Yerimi (bookmark) yerine bağlantı (link) olarak adlandırılan temel kaynak, bence Youtube'un kurucuları tarafından artık daha iyi analiz edilecek. Chad Hurley'nin AllThingsDigital'e verdiği röportajda Youtube'un (ve genel olarak internetin) bizi bilgi yoğunluğu içinde bırakmasından bahsetmesi de bu anlamda değer taşıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.