Google+ API İlk Adımlarını Atıyor
Analiz

Google+ API İlk Adımlarını Atıyor

Google yeni sosyal ağı Google+'ın bir uygulama platformu olması için ilk adımı attı. Google+ API giriş seviyesinde geliştiricilerin hizmetine sunuldu.

Google+ API şimdilik sadece herkese açık Google+ içeriklerini ve tek bir kullanıcıyı hedef alacak şekilde sunulmuş. Bu durum bazı geliştiricileri memnun etmese de Google+ API takımından Chris Chabot henüz binlerce kilometrelik bir yolda tek bir adım attıklarını söylüyor. Teknik anlamda umut verici konuşuyor.

Özellikle mobil uygulama geliştiriciler Google+ API beklentileri dile getirirken Google+'da genele açık içeriklerin son 2 ayda yüzde 41 düşmüş olması soğuk bir etki yaratıyor. Evet, detaylarını developers.google.com/+ adresinde görebileceğiniz Google+ API'si bir başlangıç. İşin yarısı bitti sayabiliriz ama diğer yarısı daha önemli.

İçerdekiler?

Google+ API, Google'ın yeni kozu olarak sahneye sürüldü. Google elbette kararlı görünecek ancak içerik ve kullanıcıların artmadığı (?) bir sosyal ağda uygulama platformu ne kadar sonuç getirecek tartışılır. Üstelik bu kullanıcılar daha çok üreten ve internetin biraz ciddi kişileri iken. Diğer yanda Facebook'un deli gibi oyun oynayan bir kullanıcı kitlesi var.

Halen Google+'da içerik üretenlerin bir kısmı SEO için içeride. Diğer kısım ise etrafında kitleler toplayan bir kaç Google sever ve tabii vefakar Google çalışanları. Peki siz Google+'a kaç arkadaşınızı davet ettiniz?

Google'ın Facebook olamayacağını ama Gmail gibi kendine ait kitle yakalayacağını, eğer gizliliği koruyabilirse Facebook'a kan kaybettirebileceğini düşünmüştüm. Ancak daha ilk günden halka açık bir sosyal ağla karşılaşmış olmanın ne demek olduğunu zamanla anladım. Yeni bir sosyal ağda herkesin bizi takip etmesi en azından bu aşamada aradığımız şey değildi sanırım. Facebook bunu kuruluşundan yaklaşık 6 yıl sonra yapmıştı. Şimdi bunun üstesinden gelmek durumunda.

Eğer geliştiriciyseniz Google+ API ile bir şeyler geliştirin ve neler olacağını birlikte görelim.

Yorumlar (2)
  1. Onur Oz Onur Oz

    Google, sosyal medya girişimleriyle komik duruma düşüyor ve bence itibarını yitiriyor. Google Plus'ın Facebook'tan daha özel kılan ne? Ya da ben 500milyonlu, marka değeri oldukça yüksek ve tüm girişimlerin özellikle sayfa açmak istediği Facebook'u bırakıp neden Google+ ile uğraşayım? Google daha niche sosyal medya aracı çıkarmalıydı, Google+ bir Facebook rakibi olamaz ve kapatılmaya mahkumdur, kaderi orkut'tan friendster'den myspace'den farklı olmayacak. Google arama motoru eksiğini doldurdu, facebook ise sosyal ağ. Bugün facebook ve diğer bir sosyal medya ağı olan LinkedIn bir ihtiyaçtır ama Google+ gereksizdir hiçbir eksiği doldurmuyor google'ın data mining ihtiyacını karşılamaktan başka...

    Diğer yazıda da belirttiğim gibi, biz kullanıcılar olarak, google plustır, google flightstır bunlara itibar etmememiz lazım. Açgözlü ve pastanın tamamını kapmak isteyen firmalara karşı tepkiyi internet kullanıcıları göstermeli.. yakında google flash games, google tech news, google adult center gibi saçmasapan siteler çıkaracaklar yoksa, o zaman biz neyden nemalanacağız bu sektörde?

    1. Onurun söylediği gibi ne yaparsa yapsın facebook olamaz çünkü insanlar onun arama motoru olduğunu biliyorlar ve diğer herhangi bir iş koluna arama motoruna kattığı değeri katamazlar. Bırakalım zappos ayakkabı, facebook sosyal ağ, google arama motoru, expedia uçak bileti. Özetle Yahudi üstatlar derki; Bir insanın bir çocuğu olacak (: google derse ki bir çok çocuğum olsun bakamaz malum kriz her yerde.