İlk Google+ İstatistikleri
İstatistik

İlk Google+ İstatistikleri

Google+ henüz çok yeni ve alternatiflerine göre hala oldukça küçük ama hızlı yükselişi dikkatleri çekiyor. Larry Page 14 Temmuz'da G+ kullanıcılarının 10 milyonu geçtiğini açıklamıştı. Acestory.com kurucusu ve kendisini "gayri resmi G+ istatistikçisi" ilan eden Paul Allen 20 Temmuz tarihli G+ gönderisinde üye sayısının 18 milyona ulaştığını hesapladığını söyledi.

Yani Allen'ın hesaplarına göre G+; 7 gün içerisinde yaklaşık 8 milyon yeni kullanıcı kazandı. Buna göre G+ şu anda ortalama olarak her gün 1 milyondan fazla, her saat ise 50 bine yakın yeni üye elde ediyor. Hala sadece davetiye ile yeni üye kabul eden bir site için oldukça etkileyici rakamlar…

G+'ın ziyaretçi istatistikleri ile ilgili yeni verileri ise Experian Hitwise paylaştı. Bu istatistiklere göre G+ geçtiğimiz hafta toplam 1,8 milyar ziyaretçiyi ağırlamış ve bu rakamla ABD'nin 42. dünyanın ise en çok ziyaret edilen 638. sitesi konumunda…

1,8 milyar haftalık ziyaret G+'ın ilk açıldığı haftaya göre %821'lik, ikinci haftasına göre ise %283'lük bir artış anlamına geliyor. Büyüme oranının yavaşlaması normal bir gelişme ama iPhone ve Android uygulamalarının devreye girmesi ile ziyaret sayılarının artacağını ön görmek mümkün. Ayrıca G+ davetiye sistemini sona erdirip tüm başvuruları kabul etmeye başladığında yeniden önemli bir artış görebiliriz.

Hitwise'ın rakamlarına göre G+'a en fazla ziyaretçi gönderen siteler Google'a ait olanlar. Toplam trafiğin %56'sı Google sitelerinden gelirken, Google.com tek başına toplam trafiğin %34'ünü üretiyor.

Google kullanıcılarının çok büyük kısmının erkek olduğu iddia edilse de, Hitwise'ın istatistiklerine göre ziyaretçiler için aynısını söylemek mümkün değil. Bu rakamlara göre siteyi ziyaret edenlerin %57'si erkek ama kadınların oranı da %43 gibi göz ardı edilemeyecek bir seviyede.

Ziyaretçilerin yaş gruplarında ise sürpriz yok: G+'a özellikle genç kullanıcılar büyük ilgi gösteriyorlar. Tüm ziyaretçilerin yaklaşık %39'u 25-34 yaş grubuna dahil.

Sonuç olarak; 18 milyon civarı kullanıcı ve 1,8 milyar haftalık ziyaret bu kadar kısa sürede oldukça etkileyici rakamlar. Ama G+'ın asıl etkisini Eylül – Ekim aylarında göstermeye başlayacağını tahmin ediyorum…

Yorumlar (7)
 1. Volkan Gülez Volkan Gülez

  Oldukça iyi istatistikler aslında. Ama tabiki zamanla %821lik artış yerini daha mütevazi rakamlara bırakacaktır. Özellikle denildiği gibi üyelik alımını açtığı zaman tekrar bir fırlama olması büyük bir olasılık.

 2. Turgay Yılmaz Turgay Yılmaz

  Yaş ortalamasının büyük olmasının nedeni daha ergen diye tabir edilen yaşların bu olaya fazla önem vermemesinden kaynaklanıyor. Oyun ve benzeri eğlenceli oyunlarla facebook gibi yaş ortalaması düşecektir.

  Bu istatistikler ise Google için normal.

  Çevrelerin dışında paylaşım göstermesi ne kadar sinir bozucu olsa da. Bu sadeliği ile benim beğenimi kazanan sosyal ağlardan bir tanesi oldu.

  Umarım sonu orkut.com gibi olmaz çünkü gerçekten sevdim Google Plus'ı.

 3. Belki facebook kadar büyük bir sosyal ağ olamayacak ama gelecek olan tek şey Facebook'un da artık daha fazla büyük olamayacağı. Bakalım, bekleyelim, görelim.

 4. Serhan Yıldız Serhan Yıldız

  Fikrimce kısa sürede facebook la yarışır hale gelecektir. Google labs kapatıldı. google artık iş gücünü varolan projelerine aktarıyor. bunun en büyük etkenide bence google+. artık google+ üzerinde yoğunlaşak ve geliştiricek. facebook a göre birçok avantajı var.sahte profillerlede şimdiki gibi ciddi bir şekilde ilgilenirse facebook çöpe atılır hissindeyim. zaten yabancı bloglarından birinde oyun şirket sayfaları gibi ekstralarında google plusa dahil edileceğini okumuştum. özellikle firmalar da sayfalarını oluşturmaya izin verilirse google plus engellenemez bir biçimde hızlanır. açıkçası facebook benim hoşuma gitmiyor uzun zamandır. beni canımdan bezdirdi diyebilirim. google plus kullanmaya başlayınca gerçekten rahat bir nefes aldım. umarım çok kısa zamanda yükselişini tamamlar.

 5. Anindayorum.com Anindayorum.com

  zaten davetiye sistemi değil mi insanı tahrik eden...

 6. Eğer bu google + tutarsa gerçekten devrim olacak. Gerçekten internet üstünde beğenilen ürünler, trendler kısa süre içinde internet üzerinde duyulacak hale gelecek. Tutup tutmayacağını heyecanla bekliyoruz

 7. Google + kullanmak istiyorum fakat davetiye gönderen güvenilir bir site bulamadım.Çevremdeki insanlar Google + kullanmıyor zaten.Google + davetiyesi göndermeniz mümkün mü acaba? Teşekkürler.