İlk Google+ İstatistikleri

Google+ henüz çok yeni ve alternatiflerine göre hala oldukça küçük ama hızlı yükselişi dikkatleri çekiyor. Larry Page 14 Temmuz'da G+ kullanıcılarının 10 milyonu geçtiğini açıklamıştı. Acestory.com kurucusu ve kendisini "gayri resmi G+ istatistikçisi" ilan eden Paul Allen 20 Temmuz tarihli G+ gönderisinde üye sayısının 18 milyona ulaştığını hesapladığını söyledi.

Yani Allen'ın hesaplarına göre G+; 7 gün içerisinde yaklaşık 8 milyon yeni kullanıcı kazandı. Buna göre G+ şu anda ortalama olarak her gün 1 milyondan fazla, her saat ise 50 bine yakın yeni üye elde ediyor. Hala sadece davetiye ile yeni üye kabul eden bir site için oldukça etkileyici rakamlar…

G+'ın ziyaretçi istatistikleri ile ilgili yeni verileri ise Experian Hitwise paylaştı. Bu istatistiklere göre G+ geçtiğimiz hafta toplam 1,8 milyar ziyaretçiyi ağırlamış ve bu rakamla ABD'nin 42. dünyanın ise en çok ziyaret edilen 638. sitesi konumunda…

1,8 milyar haftalık ziyaret G+'ın ilk açıldığı haftaya göre %821'lik, ikinci haftasına göre ise %283'lük bir artış anlamına geliyor. Büyüme oranının yavaşlaması normal bir gelişme ama iPhone ve Android uygulamalarının devreye girmesi ile ziyaret sayılarının artacağını ön görmek mümkün. Ayrıca G+ davetiye sistemini sona erdirip tüm başvuruları kabul etmeye başladığında yeniden önemli bir artış görebiliriz.

Hitwise'ın rakamlarına göre G+'a en fazla ziyaretçi gönderen siteler Google'a ait olanlar. Toplam trafiğin %56'sı Google sitelerinden gelirken, Google.com tek başına toplam trafiğin %34'ünü üretiyor.

Google kullanıcılarının çok büyük kısmının erkek olduğu iddia edilse de, Hitwise'ın istatistiklerine göre ziyaretçiler için aynısını söylemek mümkün değil. Bu rakamlara göre siteyi ziyaret edenlerin %57'si erkek ama kadınların oranı da %43 gibi göz ardı edilemeyecek bir seviyede.

Ziyaretçilerin yaş gruplarında ise sürpriz yok: G+'a özellikle genç kullanıcılar büyük ilgi gösteriyorlar. Tüm ziyaretçilerin yaklaşık %39'u 25-34 yaş grubuna dahil.

Sonuç olarak; 18 milyon civarı kullanıcı ve 1,8 milyar haftalık ziyaret bu kadar kısa sürede oldukça etkileyici rakamlar. Ama G+'ın asıl etkisini Eylül – Ekim aylarında göstermeye başlayacağını tahmin ediyorum…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.