Mac OS X Lion Türkçe Olarak Mac App Store'da Yerini Aldı

Mac OS X Lion Türkçe Olarak Mac App Store'da Yerini Aldı

Apple'ın büyük heyecanla açıkladığı Mac OS X Lion, bugün App Store'da yerini aldı. 29.99$'dan satışa çıkan Lion'ı Mac App Store'dan hemen indirebilirsiniz. 3.74 GB boyutundaki dosyayı indirmek biraz uzun sürecek olsa da erişilebilirlik olarak çok daha pratik olduğunu söyleyebiliriz.

DVD formatında satılmayacak olan Lion, USB flash belleklerde 69$'dan Apple Store'larda önümüzdeki aydan itibaren yerini alacakmış. 20 dil destekli çıkan Lion, Türkçe olarak da kullanılabiliyor. Daha önceki Mac OS X versiyonlarında, Bilkom'un sitesinden indirilen bir eklenti ile işletim sistemi Türkçe'ye çeviriliyordu. Bilkom'un bu dosyaları ne kadar sık güncellediği konusunda ise bir fikrimiz yok. Ancak Lion'dan sonra çıkacak OS X versiyonlarında böyle bir işleme gerek kalmayacağını düşünüyorum.

Daha önce yeni özelliklerini detaylıca anlattığımız Mac Os X Lion'in yeni özelliklerini tekrar hatırlayalım. Lion ile birlikte gelecek olan tüm uygulamalar için tam ekran özelliği Mac'lere ayrı bir kullanım avantajı sağlayacak. Yine Lion ile gelen bir diğer uygulama olan Launchpad ise Mac'inizdeki uygulamaların iPhone-iPad ekranındaki gibi dizilmesini sağlıyor.

İşletim sistemi üzerinde daha fazla kontrol sağlanması amacıyla geliştirilen Mission Control özelliği, arka planda açık olan tüm uygulamaları ve işlemleri yani her şeyi tek bir parmak hareketiyle ulaşmanızı sağlıyor, aslında üç parmağınızla yukarı süpürerek uygulamayı açabiliyorsunuz :)

Yenilenerek iPad'deki mail uygulamasına benzeyen Mail uygulaması, AirDrop, yeni Multi-Touch hareketleri gibi 250'nin üzerinde yeni özellik, Mac Os X Lion ile birlikte geliyor. Detayları incelemek için Mac OS X Lion'ı incelediğimiz eski yazımıza göz atabilirsiniz.

Mac kullanıcılarının merakla beklediği işletim sistemini Mac App Store'dan indirilebilir. İşletim sistemini Leopard'dan Lion'a yükseltmeden önce yapılması gereken birkaç noktayı, Türkçe yayın yapan sayılı Apple bloglarından olan Sihirlielma'nın ilgili haberinden okuyabilirsiniz.

Lion'un yeni özelliklerinin gösterildiği videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=tq2enQYTrbU?version=3&hl=en_US&rel=0

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.