F8'e 1 Gün Kala Facebook'tan Kişisel Gazete Deneyimi
Yenilikler

F8'e 1 Gün Kala Facebook'tan Kişisel Gazete Deneyimi

Facebook'un geleneksel geliştirici konferansı F8 yarın başlayacak ama sosyal ağ devi bir dizi yenilik daha açıklanmadan çekinmedi. F8 beklentilerinin konuşulduğu şu saatlerde Facebook'un yeni kişisel gazete deneyimine  alışmaya çalışıyor olabilirsiniz.

Kişisel Gazete Deneyimi

Facebook'un bugün açıkladığı yeniliklerin başında özelleştirilmiş haber bildirim alanı geliyor. Artık üst kısımda yer alan 'başlıca haberler' ve 'en yeni haberler' bağlantıları yok. Paylaşımlarım sol üst köşesinde yer alan mavi ikonlara tıklayarak önemli haberleri seçebileceksiniz ve haber akışınızı bu şekilde kişiselleştirebileceksiniz.

Facebook'un 'kişisel gazete' olarak tanımladığı yeni sistemin önemli bir parçası. Bu mantığa uygun kabul edeceğimiz bir yenilik ise haberlerde daha büyük resimlerin kullanılacak olması. Henüz akıllı listelere uygulanmamış ancak yakında uygulanacağına ve abonelik sistemiyle verimliliği arttıracağına şüphe yok.

Bugün açıklanan diğer önemli yenilik ise Facebook içinde oluşturulan gerçek zamanlı haber akışı (ticker). Bu haber akışı kısaca özetlemek gerekirse Facebook'un içinde konumlanmış küçük bir Twitter. Her ne kadar hızlı güncellense de haber bildirimlerinin zaman gecikmesi yaşadığını söyleyen Facebook, söz konusu sorunu bu küçük yenilik ile çözüyor. Sağ üst köşede görebileceğiniz bu bölüm, anlık olarak paylaşılanları ve bunlara hemen yanıt verebilmenizi mümkün kılıyor. Daha aktif bir 'sosyalleşmeyi' tetikliyor.

Bu yeniliklerin konum tabanlı ilişkilerle geliştirilebileceği çok net. Facebook eylemsizliğin kendi lehine olacağı konum tabanlı yenilikleri devreye soktu ama halen kullanıcıların Facebook Yerler özelliğini daha sık kullanması gerekiyor.

Yenilikler profilinizde aktif olduysa gizlilik ayarlarınızı tekrar gözden geçirebilirsiniz. Bu arada üst kısımdaki Facebook çubuğu artık sabit olarak sürekli görüntüleniyor.

Geri Sayım Başladı

Yarın başlayacak F8 konferansında Oku İzle ve Dinle'ye ek olarak Facebook Kredileri ile ilgili yeni bir şeyler de paylaşabileceği tahmin ediliyor. Temmuz ayında uygulama geliştiricileri tamamen kendi para birimine geçmeye zorlayan Facebook, bir süredir bu konuda pek ses çıkarmıyor.

Diğer söylentiler ise, iPhone için yeni bir fotoğraf paylaşım uygulaması, Facebook iPad uygulaması, yeni mobil uygulamalar, daha ileri Twitter entegrasyonu ve biraz beklenti dışı kalsa da Facebook telefonu üzerine yoğunlaşıyor.

Yarından sonra çok farklı bir Facebook'a uyanayabiliriz.

Yorumlar (5)
 1. Abdurrahman Abdurrahman

  Amaç "daha aktif sosyalleşmek"miş, ne desem bilmiyorum ama çok sağlıklı olmayacak bu gelişmeler, resmen twitter ve diğer sosyal ağlardaki kullanıcıları facebook'a bağlamaktan çok kilitlemek, bir yere kaçmamasını sağlamak, eğer bunu başarırsa ki amacı bu zaten bize şapka çıkarmak düşer.

  Yakında Facebook'a login olup arama motoru olarak kullanmaya başlarız, diğer yandan sosyal ilişkilerimizi de arada gözden geçiririz-takibe alırız.

  Çok şaşırmamak lazım diyorum ama bildiğim tek şey Facebook amacının dışına çoktan çıktı ve devam ediyor..

  1. "Yakında Facebook’a login olup arama motoru olarak kullanmaya başlarız." Başladık bile... Sunumum ile ilgili aradığım fotoğrafları bulamayınca facebook'ta konuyla bağlantılı açılan sayfaları ve grupları inceledim, istediğimi de buldum...

   1. Abdurrahman Abdurrahman

    Google fayda vermedi demek, Facebook ömrüne ömür katıyor...

 2. Yorumcu Yorumcu

  facebook da icq gibi fazla özellikten batar yakında, icq da ana görevini unutup aklına gelen herşeyi icq programına eklemişti, o basitlik gidip yerine bir sürü gereksiz özellik, ayar karmaşası, hantallık gelince yerini o zamanlar sadece 2 satır mesaj göndermekten ibaret olan messengere kaptırmıştı.

 3. Google sadece bir arama motoru değil, evet değil, ve aynı zamanda Google sosyalleşecek, sanatsal yönünü geliştirecek, Dünyamızı ve diğer gezegenleri 3 boyutlu modelleyecek, sürekli yeni şeyler deneyecek... Google sadece arama motoru değil, bir youtube, bir gmail bir Android, Blogger... Google benim.

  Google fanı değilim elbette, sadece Facebook giderek büyüyor ve Google buna karşılık veriyor, geliştiriciler de bundan yararlanıyor. Umarım gerçekten de daha "sosyal" oluruz, daha "sanal" değil.