Google Motorola Mobility'yi 12,5 Milyar Dolara Satın Aldı
Genel

Google Motorola Mobility'yi 12,5 Milyar Dolara Satın Aldı

Arama motoru devi Google biraz önce dünyanın önemli mobil cihaz üreticilerinden Motorola Mobility'yi 12.5 milyar dolar (hisse başı 40 dolar) karşılığında satın aldığını açıkladı. New York borsasında piyasa değeri 7,27 milyar dolar olarak görünen Motorola Mobility (MMI) hisseleri, kapanış değerine göre Google tarafından yüzde 63 daha yüksek bir bedelle el değiştirdi.

Larry Page'in Google Blog'da paylaştığına göre dünya çapında 150 milyon Androidli cihaz var ve ilk zamanlar önemli Androidli akıllı telefonlar geliştiren ve tablet bilgisayar konusunda da ilk adımlardan birini atan Motorola artık Android ile Google çatısı altında (Motorola varlığını sürdürecek) ilgilenecek. Google'ı resmi bir akıllı cihaz üreticisi konumuna getiren bu anlaşma Android'in mevcut yapısına zarar vermeyecek.

Motorola'nın 80 yılı aşkın tecrübesinden ve OpenHandsetAlliance'ın (Açık Kaynak Cihazlar Birliği) kurucularından olduğunu dile getiren Page,  Motorola'nın ev cihazları ve video çözümlerinde de pazar lideri olduğundan bahsetmiş.

Larry Page, Andorid konusunda yaşanan patent davalarını da hatırlatarak Microsoft ve Apple'ın rekabetçi görünmeyen tavırlarına daha güçlü bir şekilde durabileceklerini de söylüyor. Google ile Motorola birlikteliğinin bu yılın sonunda ya da 2012'nin başında tamamlanması bekleniyor.

Hatırlatmak gerekirse Google, ilk telefonu Nexus One'ı çıkardıktan sonra kötü gidişatın bedelini kesmiş ve ikinci bir akıllı telefon çıkarmayacağını paylaşmıştı. Bu kararından dönen Google, Nexus S ile yeni bir çıkış yapmıştı. Üstelik bu iki cihazın üreticisi de Motorola değildi. Nexus One'ı HTC, Nexus S'i Samsung üretmişti. Droid ile Android'e önemli bir prestij kazandıran Motorola belki de ilk defa iPhone'la karşılaştırılan bir cihaz ortaya çıkarmıştı. Bugün Google'ın listesinde çok sayıda Andoridli cihaz görmek mümkün.

Google bu adımıyla Apple'ın karşısına dikilecek ve hiç şüphesiz bu Steve Jobs'un hoşuna gitmeyecek. Apple göz alıcı bir şekilde büyüyor, akıllı telefon ve tablet pazarının en büyük ve karlı bir oyuncusu olmaya devam ediyor. Diğer yandan Android'in açık kaynaklı yayılımı Google'a hızlı bir küresel büyüme getiriyor. Google & Motorola işbirliğinin bundan sonra daha başarılı sonuçlar ortaya koyacağını düşünürsek, Apple'ın ürün çeşitliliğini artırması gibi bir yol izleyeceğini düşünebiliriz.

Önümüzdeki yıllar Apple için gerçekten zor geçecek. Bir yanda Nokia & Microsoft, diğer yanda ise Google & Motorola işbirliği tek tabanca Apple'a karşı var gücüyle mücadele edecek.

Yorumlar (17)
 1. En son hatırladığım kadarıyla Google 'ın elinde 50 milyar dolar civarında nakit vardı. Bunun 4 'te biriyle başka bir firmayı alması, Google 'ın cep telefonu pazarına girmek için ne kadar istekli olduğunu gösteriyor.

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   2. çeyrek sonuçlarına göre Google'ın nakit ve nakit eşdeğeri parası 39,1 milyar dolar. Yani Google elindeki paranın 1/4'inden fazlasını bu işe yatırdı. http://bit.ly/qMbbiC

   Haksız olduklarını söylemek güç ama aynı zamanda riskli bir adım.

 2. Google'ın Apple ile rekabet için atabileceği en mantıklı adımlardan biriydi. Diğeri ise HTC'yi satın alması olurdu. Ben şahsen onu bekliyordum, Motorola sürpriz oldu. Xoom ile başlayan yakınlaşma satın alma ile sonuçlandı.

 3. Ali Kasımoğlu Ali Kasımoğlu

  HTC'yi alarak ne yapsın!? Google, Motorola'yı alarak 17000 patent'e sahip oldu. Bu sayı Apple ve microsft'un sahip olduğu patent toplamından da daha fazladır :)

 4. Burak K. Burak K.

  Motorolayı alarak oldukca iyi bir adım atmışlar. Üstüne zimmetlediği patentler dışında. Tutunması zor olan bir paraza Amerika pazarına hakim bir marka seçimi yapmış google. Bu gün baktığımızda gerek akıllı telefonlar (Droid serisi) ile Amerika pazarında yükselişini hızla sürdürken akılsız telefonlarlada 2.-3. dünya ülkerinde varlık gösteren bir marka motorola... Asya pazarındada fene sayılmazlar japnoya çinde gideri olan bir telefon markası. benim şahsi kanatim böyle.

 5. Akıllıca bir yatırım olmuş. Bugune kadar Google yaptığı yatırımlarla cok başarılı bir gidişat sergileyemedi, ancak bu yatırımıyla oldukça başarılı olacak gibi. Apple ile rekabet kızışacak gibi görünüyor.

 6. Oğuzhan Başar Oğuzhan Başar

  Microsoft Nokia'yı alır.

  Apple kendi başına Iphone 'u yaratır.

  Google kasasındaki paranın 1/4 ünü Motorola'ya yatırır.

  Açıkçası ben Motorola'nın Google iradesinde başarılı olabileceğini düşünüyorum. İşler kesat giderken öyle bir dönüşüm fırsatları var ki... Google teknolojisi ve yaklaşımı Motorola'yı ve 17k patentini yepyeni bir hale sokar. Bir de şunu anlıyorum, Microsoft ve Apple patent olayında Google'i çok sıkıştırıyor. Google bundan sonra patent konulu tüm firmaları satın alma yolunda devam edecek düşüncesindeyim. Microsoft'u ve Apple 'in elindeki patentler çok ciddi bir rekabet gücü sağlıyor.

  Android yaklaşımı sebebiyle bence engellenemez fakat bu pazar bakalım ne kadar büyüyecek ve nerede dengeler değişecek heyecanla seyredeceğiz.

  Eskiden Apple, PC daha sonra Windows, Linux - Internet Explorer Netscape savaşı vardı. Ben bu savaşta Google'in elinin çok güçlü olduğunu ve tüm rüzgarı arkasına alan Google'in Androidle Iphone'u sollayacağı düşüncesindeyim.

  Bir sonraki Google satın alması Oracle olabilir!? :)

  Hadi bakalım..

  1. Oracle'ın piyasa değeri 140 milyar dolar, Google'ın ise 180 milyar dolar olduğu için bahsettiğiniz satın alma şu dönemde pek mümkün değil.

 7. Google ın metodu belli.

  Hep satın almalar ya da kopyalar.

  Teknoloji üretiminden ziyade gelişmiş ve kendini kanıtlamış firmaları satın alıyor.

  Bana birisi google ın keşfettiği ve sıfırdan büyüttüğü bir projeyi söylesin.

  hotmail ve yahoo mail vardı gmail en iyisini yaptı

  resim arama var olan bir aram metodu en iyisini yaptı

  daha sayamadığım o kadar çok örnek varki.

  Yanılıyor olabilirmiyim !

  Bir örnek

  altavista (av.com) 1996 yılındaki tasarımı ile google ın tasarımı aynı

  http://web.archive.org/web/19961022174810/http://www.altavista.com/

  Şu andaki google da aramalarda seçim bakın o tarihlerde altavistada varmış :)

  Google ın sırrı şudurki, "bir şeyin en iyisini yapıyor".

  Teknoloji geliştiren firma dan ziyade en iyisini yapmak.

  Kopya da yapsa en iyisini yapmak.

  İnternet teknolojileri hızlı ilerlediği için arge maliyetleri çok pahalıdır.

  Bu maliyetlere girmeden var olanın en iyisini yapmak!

  Girişimcilere tüyo vermiş oluyum bu arada :)

  1. Kesinlikle!

  2. Çok doğru bir tespit, bu dalda da dediğin gerçekleşecek, ve iphone'a ilk kez adamakıllı bir rakip çıkacak.

 8. google amca costu bir kere :)

  sifirdan bir sey bulmasina gerek yok..

  parasi var niye ar-ge ile ugrassin..

 9. Bence mükemmel bir atılım olmuş ve Apple için sıkıntılı bir dönem olacağını düşünüyorum. Google bu kadar parayı yatırdığına göre vardır bi bildiği.

  1. Haklısınız. Google işini bilir, 2side büyük bir şirket(holding) para her kapıyı açar bence. Güzel bir atılım. Hayırlısı

 10. Bence mükemmel bir atılım olmuş ve Apple için sıkıntılı bir dönem olacağını düşünüyorum. Google bu kadar parayı yatırdığına göre vardır bi bildiği.

  1. Apple için arkık bir rakip değil iki rakibi var Samsung ve Google. Bu dünya Apple için çekilmez hale geliyor.

   Var Sayımlar:

   Google Oracle'ı alırsa. Eğer Microsoft Nokia'yı alırsa. Apple dünyası hayata kalmak için çok zorlanacak. Apple tutupata dünyaya ilet olsun diye Yahoo'yu ve birde RIM almazsa.

 11. Motorola bir zamanlar Uzay Yolu'dan hatırladığımız " Kaptan Kirk bizi ışınala." diye sözlerin söylendiği haberleşme ciyazına göderme yatığı Startac Phone hatırlayın bir zamalar çok sükse yapmıştı. Birde Amerikan dizlerinin ve filimlerinin unutulmaz cep telefonu markasıdır. Telsiz üretiminde bir numaradır. Eski Motorola cep telefonu kulancısı olarak elimde orjinal 4 adet Motorola telsiz var ve çok memnunum. Motorola'ya bir şans daha verin.