Tamamen Yenilenen Twitter Bagcheck'i Satın Aldı
Girişim

Tamamen Yenilenen Twitter Bagcheck'i Satın Aldı

2010 yılı sonunda sıkıcı tasarımını tamamen yenileyen Twitter, eski tasarımın kullanım hakkını saklı tutuyordu. 11 ay sonra Twitter'dan eski tasarımın artık kullanılamayacağı açıklaması geldi. Twitter, bu arada Bagcheck adlı paylaşım servisini satın aldı.

Tamamen yenilenen ve kısa süre önce HTML5 sürümünü tanıtan Twitter'ın satın almış olduğu Bagcheck, sosyal bir paylaşım ve öneri platformu. Bagcheck'te ilgi alanlarınıza hitap eden paylaşımlar bir haber akışı ile önünüze geliyor. Siz de arkadaşlarınızın ya da herhangi birinin paylaştığı ve işinize yarayacağını düşündüğüz ürünü (uygulama, servis..)  'çantaya' atıyorsunuz.

Bagcheck

Kullanıcı yorumlarıyla zenginleşen Bagcheck'in Tivodo'ya benzediğini söyleyebiliriz. Henüz bir gelir kapısı aralamış değil ama yeni gelir modelleri arayan Twitter ile bu hedefine fazlasıyla ulaşabilir. Akıp giden Twitter güncellemelerini ayıklamak zor bir iş olsa da Bagcheck'in öneri sistemi ve  yapacağı geliştirmeler ile Twitter'ı e-ticaret ve online ürün satışlarına yönlendirmesi mümkün.

Bugün sadece 'favorilere ekleme' ile bazı güncellemeleri işaretleyip saklayabiliyorsuz ama Bagcheck'in çantalama modeli bu özelliği daha işlevsel hale getirebilir. Bu sayede Twitter, sadece güncel online eğilimleri görebildiğimiz bir servis olmaktan çıkıp, verimli bir araç haline de gelebilir, tabii en azından Facebook kadar basitliğe önem vermesi gerekiyor.

Girişimin kurucusu Sam Pullara, eski bir üst düzey Yahoo çalışanı ve şimdi Bagcheck'teki yol arkadaşı Luke Wroblewski ile Twitter'ın teknik ekibine dahil olmaya hazırlanıyor. Bagcheck en azından bir süre daha yoluna devam edecek, incelemenizi tavsiye ederim.

Yorumlar (2)
  1. Mahi dogenci Mahi dogenci

    son günlerde twitter hakkında düşündüğüm bir projem var. twitter bir anlık mikroblog. twitter da anlık yaptığın şeyi yazarken karışıklık oluyor. mesela ben çanakkale gezisine gittim. çanakkale isimli bir konu oluşturup anlık gönderilerimi o konuya postalayabilirim. buda gayet güzel olur.

  2. Feride Sarisakal Feride Sarisakal

    Bu tip iş modelleriyle hareket etmenin, buna bel bağlamanın ne kadar yanlış bir örnek olduğunu bir kere daha görmüş olduk.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri