Yeni Twitter.com ve Detaylı Twitter İstatistikleri!
Yenilikler

Yeni Twitter.com ve Detaylı Twitter İstatistikleri!

San Francisco'da Türkiye saatiyle gece 02:00'de başlayan ve şu sıralarda devam eden Twitter basın toplantısında şirket oyunun kurallarını değiştirecek yeni özelliklerini ve yeni Twitter.com'u duyurdu!

Sizler için hem yeni Twitter.com'un özelliklerini hem de toplantıda paylaşılan detaylı Twitter istatistiklerini anlık olarak yazdık. Twitter kullanıcı sayılarından, günlük gönderilen tweet sayılarına, en çok kullanılan Twitter uygulamalarından, Twitter.com'un orjinal ekran görüntülerine kadar Twitter'ın bugünkü önemli açıklamalarının detaylarını yazının devamında okuyabilirsiniz.

Orjinal yüksek kaliteli videoyu YouTube'dan izleyebilirsiniz.

Daha hızlı, daha kolay ve daha zengin olacağı belirtilen yeni Twitter.com'un detaylarına girmeden önce şirketin bu önemli gelişmeyle ilgili hazırladığı bilgi sayfalarını http://twitter.com/newtwitter adresinden inceleyebileceğinizi paylaşmış olalım.

Bugün sadece küçük bir kullanıcı kesimine açılan yeni Twitter.com, önümüzdeki haftalarda tüm kullanıcılarda aktif hale gelecek. Ön gösterim süresince kullanıcılara eski ve yeni versiyon arasında seçme şansı sunacak olan Twitter, daha sonra olduğu gibi yeni versiyonu kullanıyor olacak.

Genel olarak bakacak olursak yeni Twitter.com sunacağı yeni tasarımın yanında resim, video gibi içerikleri de arayüzünden görüntülüyor olacak. Twitter iPad uygulamasını kullananların aslında biraz olsun aşina oldukları bu kullanım ile Twitter'ın sol kolonunda tweetleri görüntülerken, sağ kolonunda tweetin içeriğindeki videoyu izleyebileceksiniz.

Bu özelliği uygulayabilmek için Twitter.com önde gelen birçok içerik paylaşım servisi ile işbirliğine gitmiş. Bu şirketlerden bazıları Vimeo, YouTube, TwitPic, Flickr, Etsy, UStream, DeviantArt olarak sayılabilir.

Yeni Twitter.com'da tweetlerle ilgili birçok detay bilgi de yine sağdaki kolonda görüntüleniyor olacak. Tweetin üzerine tıkladığınızda gönderen kullanıcının diğer tweetleri, haritada gönderildiği konum, tweete yapılan reply'lar gibi bilgiler görüntülenecek.

Twitter yeni versiyonuyla birlikte "mini profil" adını verdiği özelliği de devreye aldı. Bu özellikle birlikte artık kullanıcı adlarının üzerine tıklandığında kullanıcının bilgileri görüntülenebilecek.

Detaylı Twitter İstatistikleri

Twitter kurucusu Evan Williams'ın toplantının açılışında yaptığı konuşmada ilginizi çekeceğini düşündüğüm bazı sayılar verildi. Twitter'ın mobil kullanıcı sayısının %250 arttığı ve günde gerçekleşen 370 bin yeni üye kaydının %16'sının mobil cihazlar üzerinden yapıldığı nam-ı diğer @ev'in yaptığı konuşmada paylaşılan bilgilerdendi.

Twitter'a günlük olarak 95 milyondan fazla tweet atıldığı da aşağıdaki grafikle birlikte paylaşıldı.

Grafikle ilgili bazı detay bilgiler: (Bu bilgiler Twitter PR tarafından paylaşılmıştır.)

 • Ocak 2009: 2 milyondan fazla
 • Temmuz 2009: 12 milyondan fazla
 • Ocak 2010: 32 milyonda fazla
 • Temmuz 2010: 65 milyondan fazla
 • Bugün (14 Eylül 2010): 90 milyondan fazla

Bu kadar çok Twitter uygulaması varken, hala en çok tercih edilen kullanımın Twitter.com olduğu da toplantıda grafikle paylaşılan bilgilerlendi. Twitter kullanıcılarının %78'i tercihini Twitter.com'dan yana kullanırken %14'ü Twitter'ın mobil arayüzünü, %8'i SMS, %8'i ise Twitter'ın iPhone uygulamasını tercih ediyormuş. Aşağıdaki grafikte detaylı olarak Twitter uygulamalarının kullanım oranlarına göre dağılımını inceleyebilirsiniz.

Twitter'ın bugüne kadar ki üye trendi de ayrıca paylaşıldı bununla ilgili grafiği de aşağıda görebilirsiniz.

Grafikle ilgili bazı detay bilgiler: (Bu bilgiler Twitter PR tarafından paylaşılmıştır.)

 • Ocak 2009: 5 milyondan fazla
 • Temmuz 2009: 28 milyondan fazla
 • Ocak 2010: 75 milyondan fazla
 • Temmuz 2010: 125 milyondan fazla
 • Bugün (14 Eylül 2010): 160 milyondan fazla

Yeni Twitter.com Ekran Görüntüleri Twitter'ın PR'ından bizlere gönderilen tüm orjinal ekran görüntülerini aşağıda inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (10)
 1. Sülemman Sülemman

  friendfeed sentezi gibi. hiiç gerek yoktu mediatik ortamlara. :) bence sadeliğini korumalıydı

 2. Güzel birşeye benziyorda inş. Türkçe olmaz bu site. Bi twitter kaldı suyunu çıkarmadığımız :D

 3. eski çocuksu arayüzüne göre bu yeni arayüzü daha kullanışlı gözüküyor.

 4. Büyüme hızı devam ederse yakında PR10 olur ve Alexa değeri yükselebilir fakat şu an 12. sırada.Belkide farklı özellikler bunlar için yapılıyor olabilir.Biraz daha farklılık göz çıkarmaz (:

 5. Twiter'ın mı PR'a ve Alexa'ya ihtiyacı var yoksa olanların mı twitter'a? Başarılı işler PR ve Alexa'a bakmıyor.

 6. Racagrup Racagrup

  Daha güzel bir görünüm kazanmış.

 7. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

  Eylos doğru demiş, Twitter PR10 olsa nolur?

 8. Yeni hali çok daha güzel olmuş. Twitter'ın alexa ya ihtiyacı olmadığı yorumana katılmıyorum. Alexa sırası 2 ye yükselir yani facebook u geçmeyi başarırsa, binlerce televizyon kanalına "twitter, facebook u geçti" gibisinden haber olur. Bu da bir site için en iyi reklamdır. :)

 9. çok basit bir anlayışla ortaya çıkan facebook ve twitter tarzı uygulamalar dünyada ülkelerin gelirlenrinden ve değerlerinden fazla mali değerlere ulaşır ve hacekerları ile ün kazanan ülkemizde oyun sektörü yükselirken neden özgün uygulamalar geliştirilemiyor merak ediyorum..

 10. arkadaşlar yeni twitter'da takip ettiğimiz birinin takipçilerinin yazdıklarını liste halinde nereden görüyoruz bulamadım. örneğin cüneyt özdemir'i takip edenlerin onun sayfasına yazdıklarını nereden göreceğiz.