Airbnb Aldığı 112 Milyon Dolar Yatırım ile İnternetin Yeni Fenomeni Olabilir Mi?
E-Ticaret

Airbnb Aldığı 112 Milyon Dolar Yatırım ile İnternetin Yeni Fenomeni Olabilir Mi?

Airbnb, 2009'da Y-Combinator ile adını duyuran daha sonrasında özellikle Twitter'ın popüler siması ve oyuncu Ashton Kutcher'ın yatırımıyla ön plana çıkan bir girişim.

Airbnb'nin yaptığı işi hatırlayacak olursak, site üzerinden isterseniz evinizi, isterseniz sadece evinizin bir odasını veya sadece bir çekyatı kiralayabildiğiniz bir sistem. Özellikle turistik gezilerde otel yerine bir odada kalma fikri pek çok kişi için cezbedici olmuştu.

Bugün kesinleşen yatırım ile Airbnb, Andreessen Horowitz, DST, General Catalyst ve eski yatırımcılar ile birlikte yeni yatırımcı olarak Amazon Kurucusu Jeff Bezos'tan 1 milyar doların üzerinde değerlemeden, 112 milyon dolar yatırım aldı. İlk tur yatırımını Sequoia Capital, Greylock Ventures, Youniversity Ventures ve bir grup super angel'dan alan Airbnb, bu turda 7.2M almıştı. Son aldığı yatırım ile birlikte şirketin toplam aldığı yatırım miktarı 119.8 milyon dolara ulaştı.

Airbnb'nin yatırımcılarının diğer yatırımlarına baktığımızdaFacebook, Twitter, Zynga, Groupon, Kayak ve Brightcove'u görüyoruz. İlk turda şirkete yatırım yapan Sequoia Capital ve Greylock Partners'in girişimlerini saymamıza sanırım gerek yok. Bu durumda Airbnb basit bir fikir gibi görünse de arkada çok daha farklı hesap ve değerlemelerin yapıldığı kesin. Birkaç yıl sonra Airbnb'nin Groupon gibi bir fenomene dönüşerek tüm dünyada klonlarının yapıldığı bir hale gelebilir.

Bir süre önce paylaştığımız Samwer kardeşlerin Airbnb klonu Wimdu'nun Türkiye pazarına girmesiyle birlikte Airbnb'nin Türkçe reklamları da Facebook'ta görünmeye  başlandı. Aldığı yeni tur yatırım ile birlikte Airbnb büyük ihtimalle global büyüme hesapları yapıyor ve belki de Samwer kardeşlerin Türkiye pazarını ele geçirmesinden önce Türkiye pazarına girmeyi planlıyor olabilir.

Bundan sonraki aşamada büyük yatırımcılarını mutlu etmek için şirket ya yüksek bir bedelden bir internet devine satılacak veya Amerika'da artık her girişimin aklına bir şekilde girmiş olan halka arz yolunu izlecek gibi görünüyor.

Yorumlar (12)
 1. Ben bu sistemin işleyiş biçimini pek anlamadım. Biri açıklayabilir mi?

 2. Turgay Yılmaz Turgay Yılmaz

  Türk adetlerine ters bir olay. Hele ki benim olduğum yer için oldukça ters bir olay. Benim evime gelecek olan kişi benim misafirimdir. Bu olay yurtdışında çok güzel işler ve çok güzel bir fikir ama Türkiye için imkansız diyebilirim bana göre.

  Kiralık yaz için 1 haftalık falan olsa komple ev kiralansa neyse ama 1 tane oda kiralamak dediğim gibi ters düşen bir durum.

  1. olayı şimdi anladım. Gerçekten haklısın. Bu türk adetlerine uymuyor. O nedenle türkiye için parlak bir fikir değil.

 3. Ülkemizde ise yaramaz.

 4. Yeniliklere açık olunmalı.

  Bu fikir Türkiye de pek tutmayabilir fakat doğru insanların üzerine oynarsanız iş yapabilirsiniz. Örneğin öğrenciler. Ünüversite öğrencileri için uygun olabilir. Özellikle deniz kıyı kesimlerde ki öğrenciler sistemi kullanabilir.

 5. Bence tutar, bundan 10 sene önce Japonya'dan gelen bir bayan vardı. Kendisine sadece 1 aylığına bir yer bulmamız gerekiyordu ve kendisine bir akrabımızın evini ayarlamıştık. Akrabamız zaten yazın evinde değil de memleketinde kalıyordu. Bir nevi havadan para geldi. Japonya'dan gelen kişiyi tanıyan aracılar güvenilir olduktan sonra hiç sorun olmaz. Burada da zaten listeye girip istanbul'daki evlere baktığınızda zaten booking sitelerinde yer alan evler gibime geldi.

 6. Türkiye'de de tutacaktır. Sadece bir oda kiralama hizmeti olarak düşünmek haksızlık olur siteye. Otel ve pansiyon sektörünü değiştirecek bir model.

  Groupon kadar da klonu çıkmaz gibime geliyor, network effect'in daha yoğun ve etkin olduğu bir model bu çünkü groupon modeline nazaran çok daha temel ve gerekli bir ihtiyaca çözüm üretiyor.

 7. Türk klonunu yapmak iyi bir fikir gibi geliyor bana tabi bazı eklemelerle zenginleştirip bizim kültüre uyarlayarak...İlgilenenlerden cevap bekliyorum

  1. Araz Qululu Araz Qululu

   guzel olur bence turk ve azeri versiyonunu yapmak olur ama tam baska bir sekilde

   1. Başka bir şekilde? Öneriniz nedir?Türk insanı misafirperverdir. Ücretsiz oda verenler / ev işleri karşılığı oda verenler (couchsurfing) gibi bölümlerin dışında profesyonel rehberlerin de kayıt edildiği/temin edildiği uçtan uca bir ortam olabilir. Belki sadece 100Euro ve aşağısı yerlere odaklanılabilir. Artı sadece ev değil bir turistin ihtiyacı olan araba/müze biletleri/hediyelikler vb. şeyler de olabilir...

  2. Emrullah Emrullah

   merhaba melih clonunu yapmak istesek süper olur. :)

   güzel bi yazılımcı bulmak gerek..

 8. bedavasi da var http://www.couchsurfing.org/ ...

  simdi birisi aciklayabilir mi bana 112 MILYON dolar bu projenin neresine yatiriliyor? 192.000.000 TL cik borsa gibi birsey olsa bu.. 1000 tl lik bilgisayar alsan 192000 tane bilgisayar eder..