Avrupalı Müzik Servisi Spotify ABD'ye Açılarak Değerini Katlamaya Hazırlanıyor

Avrupalı Müzik Servisi Spotify ABD'ye Açılarak Değerini Katlamaya Hazırlanıyor

İngiltere'de yüksek kullanıcı sayılarına ulaşan online müzik servisi Spotify, sonunda bugün Amerika'ya açıldı. Spotify'ı kısaca hatırlayacak olursak, 2009'da TechCrunch Europas yarışmasının birincisi olan girişim, ücretli/ücretsiz müzik dinlemenizi sağlıyor. Ücretsiz paketi reklam destekli olan ve bazı sınırlamaları olan servisin, ücretli modellerinde reklamlar kaldırılıyor ve sınırsız müzik akışına izin veriliyor. Spotify, şimdilik sadece ABD, İngiltere, İsveç, İspanya, Hollanda, Norveç, Fransa ve Finlandiya'da aktif.

Daha önce incelediğim Spotify'ın başarılı mobil uygulamaları hali hazırda bulunuyor. Ücretli seçeneklerinde iPhone ve Android uygulamaları da bulunan Spotify, yüksek kaliteli müzik dinlemenizi sağlıyor. Premium yani tamamen sınırsız paketi aylık 9.99$ olan servisin bir diğer ücretli paketi Unlimited'da mobil desteği ve offline mode'u bulunmuyor.

Avrupa'dan çıkması ve biran önce Amerika'ya açılmaması sebebiyle teknoloji bloglarından çok eleştiri alan servis, sonunda bugün itibariyle ABD'de yayınına başladı. Şimdilik sadece davetiye ile üye alan Spotify, ne yazık ki Türkiye'de çalışmıyor. Büyük ihtimalle Türkiye'de yayına başladığı anda kapatılacak veya kendisinden inanılmaz ücretler talep edilecek olan servisin Türkiye'de açılmasının mümkün olacağını düşünmüyorum.

Amerika'ya açılmak gibi stratejik bir hamleyi Amazon ve Google'ın müzik için bulut servislerinden sonra yapan Spotify'ın, Facebook ile görüştüğü yönünde söylentiler de bulunuyor. Kısa sürede yüklü bir yatırım alacağını tahmin ettiğimiz Spotify'ın, Amerika'daki internet girişimlerinin halka arz rüzgarını da değerlendirme ihtimali bulunuyor. Şimdiye kadar 183 milyon Euro yatırım alan şirketin yatırımcıları arasında The Founders Fund ile birlikte ilk başarılı müzik paylaşım servisi Napster'in kurucusu Sean Parker'da bulunuyor.

Dijital müziğin internetten indirilerek bilgisayarlara girmesi ve yayılmasında ilk adımı atan kişi olarak anılan Sean Parker, kaset/cd satışlarının bugün ki seviyelere düşmesinin bir numaralı suçlusu olarak gösteriliyor. Müzik şirketlerinin mahkemeye verdiği ve yüklü cezalara çarptırılan Napster, iflasını açıklayarak servisini sonlandırmıştı(bkz: LimeWire). Şu anda BestBuy'ın sahibi olduğu Napster, Spotify ile birebir aynı işi yapıyor. Facebook'un ilk dönemlerinde de bulunan Napster kurucusu Sean Parker'ın halen Facebook'ta %4 kadar hissesi bulunduğu söyleniyor. Sean Parker, Spotify'ın ABD'de açılmasından ne kadar heyecan duyduğunu açıklayan bir mesajı Facebook'ta paylaşmış.

Yazının başında da belirttiğim gibi 2007'de kurulan, bilinirliği ise 2 yıl öncesine dayanan Spotify, ancak bugün ABD'de yayınına başlayabildi. Ne yazık ki bu süreçte Spotify ile aynı konsepte çalışan pek çok servis ortaya çıktı. Kendi alanında ilk olma özelliği taşıyan Spotify yine de diğerlerinden biraz daha farklı değerlendiriliyor.

iTunes dahil tüm müzik servislerinin en önemli rakibi olan Spotify'ın Amerika macerası ve ne kadar başarılı olacağını takip ediyor olacağız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.