LimeWire Müzik Yapımcılarına 105 Milyon Dolar Ceza Ödemeyi Kabul Etti

LimeWire Müzik Yapımcılarına 105 Milyon Dolar Ceza Ödemeyi Kabul Etti

5 yıldır süren LimeWire davası, sonunda şirketin yüklü bir tazminat ödemeyi kabul etmesiyle sonuçlandı. Geçtiğimiz Ekim ayında kapatılan LimeWire'ın yöneticileri; aralarında Sony BMG, Warner Bros, Virgin ve UMG'nin de bulunduğu 30 müzik yayıncısıyla anlaşmış.

Reuters'in açıkladığına göre LimeWire 105 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etmiş. Bir başka müzik paylaşım platformu Kazaa 2006 yılında 115 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

Detayları belli olmayan anlaşma neticesinde müzik yapımcıları LimeWire'ın kurucusu Mart Gorton hakkındaki şikayetlerini de geri çekmişler. Napster, Kazaa ve eDonkey'in ardından müzik yapımcılarının gazabına uğrayan bir başka müzik paylaşım programı olan LimeWire'ın varlığı da bu şekilde sona ermiş oldu.

Geliri sadece Pro versiyon ve ücretsiz versiyondaki reklamlar olan LimeWire'ın bu cezayı nasıl ödeyeceği ise asıl soru işareti. İnternetten müzik dinlemek ve indirmek konusundaki anlaşmazlık sanırım hiçbir zaman sona ermeyecek. iTunes bu konuda Amerika'da çok yol katetmiş olsa da diğer girişimlerin müzik yapımcılarının beklentilerini ne kadar karşılayabildiği ciddi bir soru işareti.

Ülkemizde de Fizy'nin kapatılmasıyla gündeme gelen konu, temelde müzik yapımcılarının beklentileriyle internet şirketlerinin sağlayabildikleri arasındaki dengesizlikten kaynaklanıyor. Geçtiğimiz günlerde uzun süredir müzik yayını yapan Müzik.net'in servisini durdurması da bunun üzücü bir göstergesi.

Müzik sektörünün internet şirketleriyle anlaşamaması sorunsalı zannedersem hiçbir zaman bitmeyecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.