Spotify: Online Müzik Mobil İle Birleşirse!

Spotify: Online Müzik Mobil İle Birleşirse!

spetify-logoOnline müzik işi bizde tam bir düzene oturmuş olmasa da özellikle Amerika'da büyüyerek genişliyor diyebiliriz. Bizde de online müzik satışı ve üyelikli müzik stream üzerine çalışan pek çok girişim mevcut, bu girişimlerin bazılarına zaman zaman yer verdik. En son Coca-Cola, Müyap'la yüksek bedelli anlaşma yaparak Coke'n Music'i hayata geçirdi. Ancak ülkemizde müzik ve sadece müzik işine odaklı girişimlerin tam bir başarı yakalayabildiklerini söyleyemeyiz. Dünyada ise bu iş artık oturmuş bir halin ötesine geçerek mobil araçlara doğru gelişmekte. İşte bu anlamda fikrini ve gelişimini çok beğendiğim bir girişim olan Spotify son dönemlerde pazarda fazlasıyla öne çıkıyor.

İlk olarak Techcrunch Europas'ta birinci seçilerek dikkatimizi çeken Spotify, Mark Zuckerberg'in Facebook profilinde "Spotify is so good" demesiyle tekrar dikkatimizi çekmişti. - Bu mesajın Facebook ile Spotify'ın yatırımcısının aynı olmasıyla ilişkisi olabilir mi acaba? ;)

Kısaca anlatacak olursak; Spotify, bilgisayar ve mobil cihazlarda müzik dinleyebilmemizi sağlıyor. İlk amacı müziği online olarak dinletmek olan servis istenildiğinde offline olarak da şarkıları dinleyebilmemizi sağlıyor. Teknik detaylarını bilmiyorum ancak cihaza indirilen müzik dosyalarının lisansı yenilenmediği takdirde 30 gün sonra dinlenemiyor oluşu akıllıca bir yöntem, tabi kırılabilir mi kırılamaz mı orası ayrı bir tartışma konusu.

spotify-apps-approved

Şu anda sadece İngiltere, İsveç, İspanya, Fransa ve Norveç'te kullanılabilen servis, Müyap ile anlaşıp Türkiye içinde yayın yapar mı bilemiyoruz. Geçtiğimiz günlerde iPhone ve Android uygulamaları da piyasaya çıkartılarak 3'lü bir üyelik modeli oluşturuldu.

Ücretsiz olan modelde Spotify'ın programını bilgisayarınıza indirerek istediğiniz kadar müzik dinleyebiliyorsunuz ancak reklam alanları da size eşlik ediyor.

İkinci model; günlük model olarak geçiyor, İngiltere'de £0.99'a satıldığını öğrendiğimiz bu modelde reklam alanları kaldırılıyor. Premium üyelikte ise aylık £9.99 ödenerek mobil uygulamaların kullanımından, 320 kps'lik daha kaliteli müzik dosyalarına kadar farklı imkanlar sunuluyor.

Spotify'ın modelinde en çok dikkatimizi çeken konu ücretsiz bir servisle de insanlara sınırsız müzik dinleme imkanı sağlaması. Bunun yanında premium üyeliğinde büyük bir potansiyel taşıdığını görüyoruz. Aylık müzik üyeliği ülkemizde de mobil operatörler başta olmak üzere değişik şirketler tarafından denendi, ancak pek kalıcı oldukları söylenemez. Spotify'ı burada başarılı kılan aslında son çıkardığı mobil uygulamalarla oluşan kullanım rahatlığı. Yavaş yavaş durulan ve alışılmaya başlanan 3G fırtınasının ardından böyle kullanışlı servislere ilgi de, ihtiyaç da olacaktır diye düşünüyoruz.

Takip edilesi bir servis olan Spotify'ı belki bizde de birileri benzer bir modelle deneyebilir ya da Türkiye operasyonu için kendileri ile öncü şirketlerden birisi iletişime geçebilir...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.