Twitter TweetDeck'i Satın Aldı

Uzun süredir satıldı satılacak diye konuşulan TweetDeck, bugün itibariyle resmen Twitter'ın oldu. TechCrunch'tan Michael Arrington'ın ortaya attığı ve 40 milyon dolardan satıldığı iddia ettiği TweetDeck'in resmi satış fiyatı ise açıklanmadı. Hem Twitter hem de TweetDeck'in şirket bloglarında duyurulan satın alma haberinde TweetDeck ekibinin Twitter'a katılması kutlandı.

3 yıllık bir girişim olan TweetDeck, daha çok power user olarak adlandırılan nispeten deneyimli kullanıcıların kullandığı bir masaüstü ve akıllı telefon uygulamasıydı. Geçtiğimiz haftalarda iPhone uygulaması yenilenen TweetDeck'in Adobe Air tabanlı masaüstü uygulamasının çok sayıda kullanıcısı bulunuyor.

Twitter Nisan 2010'da popüler iPhone uygulaması Tweetie'yi satın almış ve biraz geliştirme sonunda resmi uygulaması haline getirmişti. Twitter bu satın almayı yaparken bir süre sonra kullanıcılarının deneyimli kullanıcı sınıfına gireceğini ve TweetDeck'e geçebileceklerini varsaymış olabilir. En azından TweetDeck'in hem PC hem de Mac'lerde aynı performansla çalışan masaüstü uygulamasını, Twitter'ın resmi masaüstü uygulaması getirmesi muhtemel.

Twitter'ın TweetDeck için gelecek planlarını kesin olarak bilmenin imkanı yok. Ancak Twitter'ın başarılı olmuş üçüncü parti uygulamaları satın alıyor olması bir taraftan iyiyken bu alanda rakibi olan diğer şirketler içinde zorlayıcı bir durum oluşturuyor. TweetDeck satın almasında adı geçen UberMedia'nın uygulaması UberTwitter ve EchoFon bir taraftan rakiplerinin ortadan kalkmasına sevinirken, asıl sistemin sahibi şirketin bir anda yapabileceği değişikliklerle rakiplerinin gerisinde de kalabilirler.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.