YouTube 6. Yaşında Günde 3 Milyar Gösterimine Ulaştı
Video

YouTube 6. Yaşında Günde 3 Milyar Gösterimine Ulaştı

Üç eski PayPal çalışanı tarafından kurulan ve 2005 yılının Mayıs ayında beta yayınına başlayan YouTube 6 yaşına bastı. Beta yayınından sadece 18 ay sonra Google tarafından 1,65 milyar dolara satın alınan popüler video paylaşım sitesi, dün doğum günü şerefine özel bir blog yazısı yayınladı ve bazı ilginç rakamları paylaştı.

YouTube her gün tam 3 milyar gösterime ulaşmış durumda. 2009 Ekim ayında YouTube'un günlük sayfa gösterimi 1 milyarken, geçtiğimiz yıl, 5. doğum gününde ise 2 milyara ulaştığı açıklanmıştı. Yani son bir yıl içerisinde YouTube'un sayfa gösterimleri tam %50 artmış durumda. Türkiye'den de çok fazla ziyaretçi çektiğini geçtiğimiz günlerde görmüştük.

Siteye yüklenen videolarda da çok önemli bir artış görünüyor. 2007 yılında dakikada 8 saatlik videonun yüklendiği YouTube'da her yıl bu süre artmaya devam etti. 2008'de 13 saat, 2009'da 24 saat ve geçtiğimiz yıl siteye dakikada 35 saatlik video yükleniyordu. Şu anda iste YouTube'a dakikada 48 saatlik video yükleniyor.

Bir önceki yıla göre %37'lik bu artış, video paylaşım sitesine her gün 69 bin saatlik, yani kaba bir hesapla neredeyse 8 yıllık video yüklendiğini ortaya koyuyor... İnanılması güç bu rakamları aşağıdaki infografikte daha da net görebilirsiniz...

 

Yorumlar (5)
 1. Youtube 'un açıklamasına göre 3 milyar sayfa gösterimi değil, video gösteriminden bahsediyor. Haberi düzeltmek isteyebilirsiniz.

  1. Haklısınız, gerekli düzenlemeyi yaptık.

   Youtube'un blog yazısında geçen tam cümle şu şekilde;

   "We’re amazed that over this last weekend, you drove YouTube past the 3 billion views a day mark, a 50% increase over last year."

 2. youtube ' un video siteleri arasında fark yaratan kalitesi tartışılmaz. Ama saçma sapan telif sistemi yüzünden youtube ' dan nefret eder oldum. Hayrettin videolarının ad kısmında geçen kelimeler nedeniyle ( bu kelimeler telif hakkı içeren kelimeler ancak videoda herhangi bir telif ihlali yok ) iki kanalım kapandı. İtiraz başvurusu yaptım, cevap otomatik yanıt; sesimi duyan hiç kimse yok. Ama işte her ne kadar sinirlensem de bu işin en kalitelisi youtube...

  1. sana tamamen katılıyorum..aynı sorun bende de var..yüklediğim videoda arka planda bir şarkı çalıyor ve sırf bu şarkı yüzünden bir çok ülkede videomun gösterilmediği uyarısı geldi..neymiş telif haklarını ihlal etmişim..

 3. Büyük Iskender Büyük Iskender

  Zamanında google satın almasaydı bu yüklemeyi yine kaldırabilirmiydi acaba, Çünkü şu anki reklam politikaları vesaire çok değişik. Diğer video sitelerinde direk olarak videonun önüne videoyu kapatacak şekilde reklam var fakat youtube'da bunu halen daha aktif olarak göremiyoruz, ufak tefek text reklamlar falan. Yani işin özü google youtube'a bayağı bişeyler kattı gibi. Sanırım bunu google reklam politikasına borçluyuz biraz da... bu şekilde bir yüklemeyi kaldıracak şirket çok büyük bir altyapı gerektirir. rahatsız edecek hiçbir reklamla karşılaşmıyoruz youtube'da çünkü. İşin özü temiz çalışıyolar adamlar.