Yakın Dövüş Zamanı: Foursquare NFC İle Check-in'e Başlıyor!

Yakın Dövüş Zamanı: Foursquare NFC İle Check-in'e Başlıyor!

Kısa süre önce NFC'nin geleceğini konuşmuştuk ve Foursquare konuştuğumuz bazı şeyleri bugün gerçekleştirdi. Aslında kısa süre önce Çin'de Jiepang adlı konum tabanlı servis ilk NFC check-in (giriş) denemelerine başlamıştı ama Google I/O 2011'in başlamasına saatler kala Foursquare da NFC oyununda olduğunu gösterdi.

Foursquare, hem Google I/O'da hem de Foursquare genel merkezinde NFC ile check-in yapıldığını canlı olarak gösterdi. Bu yenilik NFC okuyucu çipler ile NFC destekli telefonların kısa mesafede haberleşmesini temel alıyor. Bu yenilik Foursquare tarafından beklendiği gibi Google ve Facebook için de önem arzediyor.

Başta Nexus S olmak üzere yeni nesil Androidli telefonlar yavaş yavaş NFC'yi kullanmaya başlıyor. Google, Latitude'da Check-in özelliğini ABD için açtı. Yani NFC ile check-in özelliğini öne çıkarabilir. Ancak Latitude da en az Google Buzz kadar sessiz gidiyor. Türkiye'de ise henüz bunu konuşan birini görmedim ve Google'ın nasıl bir yol izleyeceğini merak ediyorum.

Facebook ise daha önce f8 Presence ile başlattığı yakın temas iletişimini farklı şekillerde sürdürmeye devam ediyor. Coca Cola ile yapılan RFID'li çalışmanın bir benzeri son olarak Amsterdam Motorshow'da görüldü.Facebook'un asıl büyük adımlarını ise NFC'li Facebook telefonları ile atmasını bekliyorum.

Diğer yandan Nokia da NFC üzerine oldukça eğiliyor ama henüz ortada başarılı bir konum tabanlı servis yok. Microsoft ile ortaya yeni bir şeylerin çıkıp çıkmayacağını ise zaman gösterecek.

Bana soracak olursanız cep telefonuyla uğraşmak yerine NFC ile check-in yapmayı tercih ederim. NFC'nin fizisel hayata dönük olmasının daha sağlam adımlar atılmasını sağlayacaktır. Tam olarak neler getireceğini ise zamanla keşfedeceğiz ama NFC ile oldukça güzel konum tabanlı servislerin modellenebileceğini hayal ediyorum..

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.