Nokia - Microsoft Anlaşmasında İmzalar Atıldı!

Nokia - Microsoft Anlaşmasında İmzalar Atıldı!

Nokia ve Microsoft, teknoloji dünyasının en büyük iş birlikteliklerinden birine adım atmak için sözleşmişti ve öngörülen süreden daha kısa bir sürede anlaşma taraflar tarafından imzalandı.

Dün Nokia Blog'da paylaşılan, ardından da Nokia Türkiye tarafından aktarılan ayrıntılara göre Stephen Elop ve Steve Ballmer masadan mutlu bir şekilde ayrılmış. Kısaca anlaşmanın geçmişini hatırlatıp resmi olarak paylaşılan ayrıntılara geçelim.

Ağustos 2010'da Office 2010'un Nokia telefonlara girebileceği konuşulurken, aklımıza bu denli büyük bir anlaşma gelmemişti ama Nokia'nın kötü gidişe bir dur demek için de fazla vakti yoktu ve 11 Şubat 2011'de iki büyük şirket ortak bir stratejide birleştiğini açıkladı. Son değerlendirmelerin ardından da imzalar atıldı ve Nokia ile Microsoft ortaklığı resmen başladı.

Aşağıda anlaşmanın detayları ile devam edeceğiz ama Nokia Blog'da da bu birlikteliğin temel taşı olarak bahsedilen geliştiricileri  araya eklemek gerek. Microsoft CEO'su Steve Ballmer'in ünlü Developers x 4 seslenişi. :)

Anlaşmanın basınla paylaşılmasının ardından Symbian ve uygulama geliştiricilerinin geleceğini değerlendirmiş, anlaşmada bahsi geçen 1 milyar dolarlık detayın da altını çizmiştik. Şimdi ise Windows Phone tabanlı yeni Nokia cihazlarını bekliyoruz.

Yeni global uygulama marketi ve uygulama geliştirilere sunulacak imkanlar, lisans ödemesi ve diğer ayrıntılarıyla Nokia-Microsoft işbirliğinin dört temel alanda gerçekleştirilecek yenilikleri aşağıda bulabilirsiniz. İlk cihazın gelme ihtimali ise 2011 sonu olarak görünüyor.

İşte anlaşmanın paylaşılan resmi detayları:

1 ) Nokia, Windows Phone ekosistemi için harita, navigasyon ve bazı lokasyon bazlı servisler sunacak. Nokia, Windows Phone platformu için görüntüleme gibi alanlarda inovasyon yapılmasına öncelik verecek. Aynı zamanda, donanım tasarımı ve dil desteği için uzmanlığıyla katkıda bulunacak. Böylece, Windows Phone platformunun geliştirilmesine yardımcı olacak.

Microsoft ise Bing arama servislerinin Nokia cihazlarında çalışmasını sağlayacak; verimlilik, reklam, oyun, sosyal medya ve diğer pek çok servisin güçlendirilmesine katkıda bulunacak. Navigasyonun reklam ve arama ile birleştirilmesi, Nokia navigasyon varlıklarından daha çok kazanç sağlanmasını ve yeni gelir kaynakları geliştirilmesini mümkün kılacak.

Ortak geliştirici desteği ve uygulamalar ile, yeni yerel ve global uygulamaların yaratılması mümkün olacak. Bu uygulamalar arasında, Windows Phone geliştirici kaydının tüm Nokia geliştiricileri için ücretsiz olması da yer alıyor.

Windows Marketplace altyapısını kullanan, Nokia markalı yeni bir global uygulama mağazası açılıyor. Geliştiriciler, tek bir geliştirici portalı üzerinden uygulamalarını Windows Phone, Symbian ve Series 40 cihazlarını kullanan yüz milyonlarca tüketiciye yayınlama ve dağıtma imkanına sahip olacaklar.

Nokia’nın operatör faturalamasındaki uzmanlığıyla, Windows Phone ekosistemine katılanlara, Nokia’nın 36 pazarda 112 operatör ile yaptığı faturalama anlaşmalarından yararlanma imkanı sunulacak.

2 ) Microsoft, Windows Phone içeren ilk Nokia ürünlerinin sevk edilmesiyle beraber Windows Phone platformu için Nokia’dan lisans ödemesi almaya başlayacak. Lisans ödemeleri, Nokia’nın sevk etmeyi planladığı yüksek hacimleri ve her iki şirketin ortak mühendislik çalışmalarını dikkate alarak rekabetçi bir seviyede tutuldu. Microsoft’un Nokia’ya Windows Phone platformunu sunması sayesinde, Nokia operasyon maliyetlerini önemli ölçüde düşürecek.

3 ) Nokia’nın Microsoft ile yaptığı anlaşmanın benzersiz doğasına ve Nokia’nın sağladığı katkılara karşılık olarak, Nokia milyar dolarlar değerinde ödeme alacak.

4 ) Nokia, fikri mülkiyetin değerini kabul eden ve fikri mülkiyet haklarının değiştokuş edilmesi için gerekli mekanizmaları işleme koyan anlaşma doğrultusunda önemli miktarda ödeme alacak.

Kesin anlaşmanın imzalanmasıyla, her iki şirket de operatörler, geliştiriciler ve diğer iş ortakları ile bağlantı kurarak, sektörün yeni ekosisteme dahil olmanın avantajlarını anlamasına yardımcı olacak. Aynı zamanda, Windows Phone platformu üzerinde çalışan Nokia ürünlerinin geliştirilmesine devam edilecek.

Yüksek hacimli cihaz sevkiyatlarına 2012’de başlanması hedefleniyor. İki şirket de birbirine ciddi miktarda taahhüt vermiş bulunuyor. Bu taahhüt, uzun vadeli ve stratejik ortaklığa dayalı yeni bir ekosistem yaratma hedefini destekliyor.

Windows Phone 7, 2015'te pazar 2.si olur mu bilmiyoruz ama yorumlarınızı şimdiden görür gibiyiz. :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.