Android Akıllı Telefonlarda Symbian’ın Ardından İkinci Sıraya Yerleşti
Arama
Mobil

Android Akıllı Telefonlarda Symbian’ın Ardından İkinci Sıraya Yerleşti

Android

AndroidAkıllı telefonlarda işletim sistemi rekabeti tüm hızıyla sürüyor. Gartner’ın son raporu Android’in Symbian’ın ardından 2. sıraya yerleştiğini, iOS ise düşüşte olduğunu gösteriyor.

2010 3. çeyrek akıllı telefon işletim sistemleri raporuna göre Symbian’ın pazar payı bir yılda %44,6’dan %36,6’ya düşmüş. iOS %0,4 pazar payı kaybederken Android 2009’da %3,5 olan pazar payını %25,5’e yükseltmiş.

Android 2. sıraya yükselmesinin yanında pazar payını yükselten tek işletim sistemi olması da dikkat çekiyor. RIM’in %5,9 pazar kaybının yanında ve Windows Phone’un pazar payının %2.8’e gerilemesi daha dramatik görünüyor.

Eric Schmidt’in açıklamasına göre Ağustos ayında piyasaya günlük 200.000 adet Android’li telefon çıkıyordu. Android’e yönelen Samsung ve HTC de gelirlerini katlamıştı. iSuppli raporu ve geliştiricilerin görüşleri de Android’in zirveyi zorladığının sinyallerini veriyordu.

Gartner’ın akıllı telefon satışlarına dair verdiği rakamlarda Apple pazar payını en çok artıran marka olarak göze çarpıyor. Ancak Android’in açık bir platform olması işletim sistemlerindeki pazar payı farklılığını açıklıyor.

Bundan sonra Symbian ile pazar liderliğine oynayacak olan Android için 2011 ilk çeyreğinin neler getireceğini merakla bekliyoruz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (3)
 1. Ozan Dikerler dedi ki:

  Android birden fazla marka birden fazla modelle, iOS ise tek marka ve tek model telefonla satisa sunuldugu dusunulurse 20bin satisa karsilik 13bin satis yinede cok iyi bir basari. 1 e karsi 20+ lik bir rekabetten bahsediyoruz 🙂

  1. galatasaray dedi ki:

   gercek su ki ios denilen isletim sistemi sadece dayatmalarla dolu, insanlar android ile gercek ozgurlugu hissediyorlar…
   hangi acidan bakarsaniz bakin android sistemi ios’a 1000 basar 😉

Bir Yorum Yazın