Rapor: Uygulama Geliştiriciler iOS'a Bağımlı Android'ten Umutlu
Mobil

Rapor: Uygulama Geliştiriciler iOS'a Bağımlı Android'ten Umutlu

Android mobil işletim pazarındaki en büyük rakibi iPhone OS'a karşı yükselişini sürdürüyor. Son raporlar iPhone'un kazanç ve piyasaya hakimiyet yönünden önde olduğunu ancak Android'in uygulama geliştiriciler arasında daha fazla kabul görmeye başladığını gösteriyor.

Bugün iPhone OS, Yarın Android

Appcelerator'ın IDC ile hazırladığı Eylül ayı raporuna katılan uygulama geliştiriciler, App Store'un büyüklüğünü kabul ediyor ve daha kazançlı olduğunu savunuyor. Geliştiricilerin donanım ve güvenlik anlamında da iPhone OS'tan yana göründüğü araştırmada, geliştiricilerin %72'si Android'in gelecekte birçok farklı cihazda etkin bir rol alacağına inandığını ve daha açık bir platfom olduğunu düşünüyor.

Android Tabletler Merakla Bekleniyor

İnternet tabanlı TV uygulamaları için de uygulama geliştiricilerin tercihi Google tarafına ağır basıyor. Henüz iPad'e ciddi bir rakip çıkmasa da Android'li tablet bilgisayarlar da araştırmaya katılanlar tarafından merakla bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde kendi tabletini çıkaran Blackberry için ise katılımcılar çok hevesli görünmüyor.

Uygulamalarda İlk Hedef Sosyal Medya

Uygulama çeşitliliğinin önemli olduğu ve uygulama geliştiricilerin hangi alana yöneldiği de araştırmanın sonuçları arasında. Buna göre sosyal medya ve eğlence uygulama kategorileri arasında ilk sıraları alıyor. Diğer yandan iş uygulamaları da dikkat çekiyor ve uygulama geliştiricilerin %29'u araştırma sırasında bu tür uygulamalar geliştirdiğini ifade ediyor.

Rapordan çıkan ilginç bir bilgi ise Android-Oracle'ın davası ile Apple'ın AppStore tutumunun uygulama geliştiricileri yüksek oranda rahatsız etmediği ortaya koyuluyor. Son aylarda Android'in iPhone OS'a karşı yükselişine işaret eden haberlerin artması görünen o ki ilgiyi daha fazla Android'e çevirecek. Statscounter'da iPhone OS'a olan ilginin düşmesi de bu öngörüyü doğrular nitelikte. Konuya ilgi duyanlar Appcelerator'ın detaylı araştırmana şuradan ulaşabilirler.

Yorumlar (2)
  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

    Bir gelistirici olarak kisisel fikrim; 1600 lira verip iphone satin alan insanlar bile uygulamalari yukleyecekleri zaman 1-2 dolarin hesabini yapiyorlar ise, 600liraya android telefon alan insanlar, uygulama satin aliyorken 1 dolari bile cok goreceklerdir. Eger maksat para kazanmak ise gelistiricilere tavsiyem, uygulamalara para vermeye hazir olan insanlarin en cok kullandiklari platforma yonelmeleridir.

  2. android uygulamaları gün geçtikçe dahada artacagına inanıyorum