Bloglar Sosyal Ağlara Rağmen Yükselişini Sürdürüyor
Blog

Bloglar Sosyal Ağlara Rağmen Yükselişini Sürdürüyor

tBlogların web dünyasındaki yeri kimi zaman tartışılsa da değeri artmaya devam ediyor. Online araştırma şirketi eMarketer'in ABD merkezli son araştırması bu yıl içinde blogların internet kullanıcılarının yarısına(113 milyon kişiye) ulaşacağını öngörüyor.

Blogların sosyal medya ve geleneksel medya ile çarpışması olarak da adlandırılan araştırmada eMarketer'in 2014 öngörüsü de blogların yükselişine işaret ediyor. eMarketer'e göre bloglar 2014 yılında Amerikan vatandaşlarının %60'ına yani 150 milyon kişiye erişecek ve online medyanın bir parçası olarak kalmaya devam edecek.

Araştırmayı hazırlayan Paul Verna, genel medya düzeninde blogların etkisini sürdüreceğini ve zamanla diğer medya kanallarından ayırt edilemeyeceğini ifade ediyor. Bunun yanında blog yazarlığının özel bir aktivite olarak yavaş bir artış göstereceğinin de altı çiziliyor. Bunun temelinde de kişilerin online dünyada kendini ilk ifade edecek ortamlar olarak Facebook ve Twitter ile tanışmasını gösteriliyor.

Bloglar kimilerine göre sosyal ağlar karşısında değer kaybederken, ülkemizde de şahit olduğumuz çeşitli tartışmalarda blogcular da taraf gösterilmişti. Her şeye rağmen açık kaynaklı blog servisleri ve internet kullanım oranlarının artışı bilgi ve kişisel paylaşımların daha etkin olarak yapıldığı blogların yükselmesini engelleyemedi.

Türkiye'de internet kullanıcı eğilimlerini göz önüne aldığımızda artış eğrileri ülkemizde daha küçük olabilir ancak kaliteli içerik üreten blogların daha hızlı yükseleceği de aynı oranda doğru bir tahmin olur.

Görsel Kaynak: Gavinjensen

Yorumlar (16)
 1. Ibrahim Ibrahim

  Son cümlenize bende katılıyorum. Ne yazıkki türk interneti açılıp kapatılmış 2 günlük çöp bloglarla dolu. Blog ismini duyan bir sayfa açıyor. "Bir iki yazı olmadı bir kaç yerden (ç)alıntı yapayım..." Ve bir çöp blog daha... Blog sabır işidir, emek veren tabiki yükselir.

  1. Tamamen katılıyorum. ben blog okumayı çok seviyorum ama bu boş bloglar can sıkıyor gerçekten.

 2. Bloglar sosyal ağlara rağmen yükselişini sürdürüyordan ziyade bloglar sosyal ağlar sayesinde yükselişini sürdürüyor diye düşünüyorum. Blog yazmaktan çekinen, yazamadığını düşünen kitle sosyal ağlarla yazıya/yazmaya ısınırken bunu daha kişiselleştirilmiş ve daha zengi içerik girebilecekleri alanlarda devam ettirmek istiyorlar.

  1. Mehmet Mehmet

   ufuk bey katılıyorum.Doğru söylüyor

   1. Aynen katılıyorum. Sosyal Ağlar blogların gelişmesi sağlarken bloglara bir kere alışıldı mı, bir daha sosyal ağlara dönmek istemiyoruz . ŞAHSEN BENDE ÖYLE OLDU.

 3. Yıldız Yıldız

  Blogların önde gitmesi bence çok normal, insanlar birinde günlük hayatlarından kendi yorumlarını yazıyorlar genel itibari ile sosyal ağlar bir süre sonra kısır döndü oluyor maalesef.

  Yazı için Teşekkürler

 4. Sosyal Medya Sosyal Medya

  Güzel yazı olmuş. Fakat açıkçası sosyal ağlara rağmen değil de, sosyal ağlarla birlikte yükseldiğini düşünüyorum.

 5. Blog Para Blog Para

  Üstteki yoruma kesinlikle katılıyorum. Blogların yükselmesinde sosyal ağın etkisi büyük. Fakat sosyal medya kendine başına ancak kalıcı videolar ile viral pazarlama yöntemleri uygulandığında başarılı olur. Diğer paylaşımlar çok çabuk tüketiliyor. Biz bağlantıyı beğenip paylaşırken diğerini çoktan okumuş oluyoruz ve bir önceki değerini anında kaybediyor. Bloolar kalıcılık açısından çok daha faydalı ve şuanda sosyal medya blogları değil, bloglar sosyal medyayı kullanıyor. Kullanan her zaman önde olacaktır...

 6. Sosyal ağlar blogçuluğu bitirmeye başladı bence..

 7. Ben Türkiye'nin gündeminde az çok yer tutan herhangi bir olayda ya da tartışmada bir Türk blogu hatırlamıyorum. En fazla "yeni medya" dünyasında bir ya da iki tane tartışmaya yol açmış olduklarını biliyorum. Geleneksel medyaya da yansıyan ve verilebilecek bir örnek gelen var mı aklına?

 8. Ben Türkiye’nin gündeminde az çok yer tutan herhangi bir olayda ya da tartışmada bir Türk blogu hatırlamıyorum. En fazla “yeni medya” dünyasında bir ya da iki tane tartışmaya yol açmış olduklarını biliyorum. Geleneksel medyaya da yansıyan ve verilebilecek bir örnek gelen var mı aklına?

  haklı.

 9. Sosyal ağlar blogların yayılması için her ne kadar yararlıysa, blog yazarının bloguna ayrıdığı süreyi azalttığı için bir o kadar zararlı. Fayda maliyet olayına inersek en yüksek hatırı sayılır ziyaretçiyi google gönderdiğine göre sosyal ağların bloglara çok fazla bir getirisi yok.

 10. İsmail İsmail

  Blog yazarlığı, medyada yazma olanağı bulunmayan, medya ortamına giremeyen ancak güçlü düşünceleri, hedefleri, amaçları olan yazarlar için büyük bir olanak. Bu niteliklere sahip olan yazar ve düşünce insanlarının başarılı olması için, desteklenmesi medya ve diğer sosyal ağlar aracılığı ile tanıtımına katkıdabulunulması gerekir. Bu tavır gösterildiğinde blog yazarlığı daha özgür ve özgün olarak sosyal medya ile yarışır duruma gelebilir.

 11. Aslında blogların ve sosyal ağların çoğalması insanların laptoplarıyla olan ilişkilerinin ne kadar arttığının,sosyal ilişkilerini de bu yolla sürdürdüğünün bir göstergesi.Bu anlamda eski günleri özlemiyor değilim.Ama bir yandan da ne kadar çok kişiye ulaşıyoruz düşününce.Sosyal ağlara gelince artık kısır bir döngüye girdi.Kişiler yine kendilerine özgü birşeyler yapmak istiyor.O yüzden bloglarına sarılıyor.Ayrıca blog daha zor iş :)

 12. Pegarose Pegarose

  Şu ana kadar Türkiye'de full-time blogger olan 2 kişi gördüm ve onlardan gerçekten meslekleri bu olduğu için çok iyi yerlere getirmişler sitelerini

 13. Tufan Tufan

  Güzel bir analiz olmuş, blogların bir çoğunun profesyonellikten uzak kişisel formatta olmasına rağmen neden ayakta kalabildikleri ve dahi büyümelerinin sebebini anlamak için, blogların nasıl ve neden popüler hale gedliğini iyi analiz etmek lazım. Google'ın "diyalogçu" mentalitesi ve bunun üzerine kurulu algoritmaları blogları ön planda tutuyor ve bu böyle de devam edecek gibi.