Bloglar Sosyal Ağlara Rağmen Yükselişini Sürdürüyor

Bloglar Sosyal Ağlara Rağmen Yükselişini Sürdürüyor

tBlogların web dünyasındaki yeri kimi zaman tartışılsa da değeri artmaya devam ediyor. Online araştırma şirketi eMarketer'in ABD merkezli son araştırması bu yıl içinde blogların internet kullanıcılarının yarısına(113 milyon kişiye) ulaşacağını öngörüyor.

Blogların sosyal medya ve geleneksel medya ile çarpışması olarak da adlandırılan araştırmada eMarketer'in 2014 öngörüsü de blogların yükselişine işaret ediyor. eMarketer'e göre bloglar 2014 yılında Amerikan vatandaşlarının %60'ına yani 150 milyon kişiye erişecek ve online medyanın bir parçası olarak kalmaya devam edecek.

Araştırmayı hazırlayan Paul Verna, genel medya düzeninde blogların etkisini sürdüreceğini ve zamanla diğer medya kanallarından ayırt edilemeyeceğini ifade ediyor. Bunun yanında blog yazarlığının özel bir aktivite olarak yavaş bir artış göstereceğinin de altı çiziliyor. Bunun temelinde de kişilerin online dünyada kendini ilk ifade edecek ortamlar olarak Facebook ve Twitter ile tanışmasını gösteriliyor.

Bloglar kimilerine göre sosyal ağlar karşısında değer kaybederken, ülkemizde de şahit olduğumuz çeşitli tartışmalarda blogcular da taraf gösterilmişti. Her şeye rağmen açık kaynaklı blog servisleri ve internet kullanım oranlarının artışı bilgi ve kişisel paylaşımların daha etkin olarak yapıldığı blogların yükselmesini engelleyemedi.

Türkiye'de internet kullanıcı eğilimlerini göz önüne aldığımızda artış eğrileri ülkemizde daha küçük olabilir ancak kaliteli içerik üreten blogların daha hızlı yükseleceği de aynı oranda doğru bir tahmin olur.

Görsel Kaynak: Gavinjensen

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.