Geliştirici Gözüyle Android - iPhone Karşılaştırması [Röportaj]

Geliştirici Gözüyle Android - iPhone Karşılaştırması [Röportaj]

Akıllı telefon pazarındaki rekabet arttıkça, kullanıcıların kafasındaki “Android mi, yoksa iPhone mu?” soruları da artıyor. Ben de bu sorulara ışık tutabileceğini düşünerek, Android uygulamaları konusunda uzman olan Ali Çevik ile bir röportaj gerçekleştirdim. Bu röportajımda özellikle Android cephesini inceliyor olacağız.

R.Ç: Merhaba Ali, bize biraz kendinden ve kısaca elde ettiğin başarılarından bahseder misin?

A.Ç: Yaklaşık 10 yıldır mobil telefonlarla uğraşıyorum. O zamanlar bütün anlık mesajlaşma uygulamalarını kullanıp, test ediyordum. Daha iyisini yapabilir miyim diye düşündüm ve kendimi geliştirmeye başladım. Öncelikle üretmenin keyifli bir şey olduğunu keşfettim. Bu zaman zarfında Android platformu için 8 adet uygulama, J2ME için 4 uygulama ve Bada için 2 uygulama geliştirdim.

Bunlarda Android için Google’ın, Bada için Samsung’un, J2me için Sun Mıcrosystems’in Dünya çapındaki yarışmalarında uygulamalarım dereceye girdi.

Samsung’un Kore’deki merkezinde çalışıyorum. Bu aralar, yeni çıkacak bir ürüne destek vermek için kısa bir dönemliğine çalışmalarımı New Jersey’den yürütüyorum.

R.Ç: Profesyonel Android uygulama geliştiricisi olarak, Android tabanlı mobil telefonların avantajlarını ve dezavatajlarını bizimle paylaşır mısın? iPhone ile kıyaslar mısın? A.Ç: Android’in avantajlarından ve dezavantajlarından kısaca bahsedecek olursak;

  • Desktop widgetları, Live wallpaper gibi sadece Android’e özel çok ise yarar özellikleri var.
  • Google entegrasyonu oldukça başarılı.
  • İnnovatif uygulamalar önce Android’e geliyor daha sonra iPhone’a.
  • Kısıtlama yok, istediğiniz uygulamayı istediğiniz yerden indirebilirsiniz.
  • Flash desteği ve hızlı tarayıcı desteği sunuyor.
  • Ücretsiz uygulama sayısı oldukça fazla.
  • Android'de cihaz çeşitliliği çok fazla ve farklı fiyatlarda bir cihaza sahip olmak mümkün.
  • Pil gerçekten problem, özellikle bize sunulan her programı yüklememeliyiz . Programların çoğu arka planda internette takılabiliyor bu da pilin daha çabuk bitmesine neden oluyor.
  • Android’te Menü, Home, Geri ve Arama tuşları standart. Bunlar çok ise yarıyor ve düşünülerek tasarlanmış. Alıştıktan sonra kullanımı çok basit.

İş için Android; Android’in lego benzeri yapısı sayesinde farklı yazılım sağlayıcıları çok kolay bir şekilde programlarını birbirleriyle konuşturabilecekler. Ayrıca Android için geliştirilen uygulamaların daha uzun ömürlü olması, yazılım maliyetlerinin düşmesine neden olacak.

Uygulama geliştiricileri için Adroid; Eğer mobil uygulamalar ilginizi çekiyorsa, Android’i öneriyorum, çünkü 50’ye yakın şirket Android tabanlı cihaz geliştiriyor. Bu da pazarın önümüzdeki yıllarda hareketleneceğini gösteriyor.

Mobil uygulama pazarı üzerinden gelir elde etmek istiyorsanız, Android uygulamaları ile daha iyi gelir elde edebilirsiniz.

Kısaca, Android’den kaçış yok, nasıl PC yaşamımıza girdiyse ve herkes öğrenmek zorunda kaldıysa, Android’de de benzer bir durum olacak. Mikrodalga fırından buzdolabına, arabadan akıllı tabletlere bir çok alanda Android kullanılacak.

R.Ç: Peki Andoid tabanlı bir telefon almaya karar verdik diyelim, bizim için önerin nedir?

A.Ç: En pahalı Android telefonlar bile iPhone’dan daha ucuz. Bu durumda önerebileceklerimden en iyi ikisi;

Bu iki cihazın da ekranları mükemmel, Galaxy’de donanım daha iyi ve DivX HD desteği var.

Nexus One ise Google’un telefonu olduğu için Android güncellemeleri ilk Nexus’a geliyor.

Bir telefondan basitlik değil iş istiyorum diyorsanız kesinlikle Android. Ama eğer ben zaten bu bahsedilen özelliklerle ilgilenmiyorum diyorsanız kesinlikle iPhone sizi daha mutlu edecektir.

R.Ç: Son olarak eklemek istediğin bir şey var mı?

A.Ç: Android işletim sistemi, geleceği düşünülerek tasarlandı, ancak iPhone ise mp3 çalar ve internet tablet olarak tasarlandı. Kullanıcılar çok beğenince bugüne kadar geldi. İlk defa iPhone, iPhone 4 ile benim gözümde akıllı telefon sıfatını kazandı. iPhone 4 öncesi eski iPhone’lari hiç beğenmiyorum. Ancak yeni versiyonu epey bir aşama kaydetmiş. Fakat hala Apple’ın limitleri yüzünden bilinçli kullanıcıya Android’i tavsiye ediyorum.

R.Ç: Bize vakit ayırdığın için çok teşekkür ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum.

A.Ç: Asıl ben teşekkür ediyorum, Android uygulamaları hakkında sorusu olan arkadaşlar bana mail ile ulaşabilirler.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.