Groupon'un Halka Arz Değeri 15-20 Milyar Dolar Olabilir

Groupon'un Halka Arz Değeri 15-20 Milyar Dolar Olabilir

Google'ın 6 milyar dolarlık teklifini reddederek kendi yolunu çizen Groupon'un 2011'in 2. yarısında halka arz edileceği konuşuluyordu. Reuters konuya yakın kaynaklardan aldığı bilgiyle Groupon'un halka arz sırasında 15 ile 20 milyar dolar arasında değerlenebileceğini söylüyor.

Reuters, 2008 sonunda kurulan Groupon'un 2009 Haziran ayından bu yana karlılığı yakaladığını bildiriyor. Goldman Sachs ve Morgan Stanley öncülüğünde halka arz adımını atacağı iletilen şirketin, adı gizli kaynağın verdiği bilgiye göre yeni yatırımlar alma ihtimali de bulunuyor.

Henüz paylaşılan bilgiler resmi kanallardan doğrulanmadı ama Groupon son olarak yaklaşık 1 milyar dolar yatırım almış ve konuşulan değeri 15 milyar dolara kadar ulaşmıştı. Söz konusu yüksek değerlemelerin gerçekliği tartışılırken Groupon küresel büyüme stratejisinde hiç hız kesmemiş, her fırsatta kendini yerel reklam ağı olarak tanıtan şirket, Çin'den sonra Birleşik Arap Emirlikleri'ne de girmişti.

Ocak ayı sonunda Linkedin'in halka arz sürecini başlatmasıyla, internetin yeni büyük oyuncularının halka arz potasına girmesini izliyoruz. Görünüşe göre Groupon, Linkedin'i takip edecek ve sırayı 2012 Mayıs ayı için Facebook'a devredecek. Twitter ise muhtemelen 2012 sonunda hareketlenmeye başlayacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.