Google Çin İle Yine Sorun Yaşıyor
Genel

Google Çin İle Yine Sorun Yaşıyor

Google, Çin ile yaşadığı sıkıntılara bir yenisini daha ekledi. Çin'deki kullanıcıların Gmail'de yaşadığı sıkıntıları sebep gösteren Google, dün topu Çin hükümetine atmıştı. Çin hükümeti ise konuyla alakalı kısa bir yanıt vermeyi yeterli buldu.

2010 yılı başında arama sonuçlarının sansürlenmesi konusunda Çin hükümeti ile arasındaki ipleri geren Google, bundan 2 ay sonra Gmail'e yönelik yapılan saldırılarda Çin hükümetini suçlamıştı. Yine Gmail kullanıcılarının eposta gönderme ve almaya yönelik sıkıntılar yaşaması Google'ın benzer bir tepki göstermesine neden oldu.

Kendi sistemlerinde herhangi bir sorun olmadığını söyleyen Google yetkilileri, bu durumun hükümet kaynaklı olduğunu ifade ediyor. Çin'den gelen yorumlar, Gmail'e erişimin mümkün olduğunu ancak "bazı" kullanıcıların ana işlevleri gerektiği gibi kullanamadığını gösteriyor.

Sorunun şu anda nasıl devam ettiği net değil ancak Çin Dış İşleri Bakanlığı sözcüsü Jiang Yu, bu ithamın kabul edilemez olduğunu söyledi. Detaylı bir yanıt vermeyen Çin hükümetinin bir sansür uygulayıp uygulamadığı şimdilik bilinmiyor. Bu noktada Çin'in Ortadoğu'daki olaylar karşısında Pekin'den verdiği mesaj aklıma geliyor. Pekin yönetimi, Google'ın da yasalarla tabi olduğu ABD hükümetine "internet özgürlüğü bahanesiyle diğer ülkelerin içişlerine müdahale etmemesi" uyarısında bulunmuştu.

Eğer sorun Google tarafında net olarak tespit edilebilirse Çin'in bazı yazışmaları engelleyip engellemediğini net olarak anlayabiliriz.

Yorumlar (2)
  1. Ömer Ömer

    “internet özgürlüğü bahanesiyle diğer ülkelerin içişlerine müdahale etmemesi”

    Çok doğru söylemişler

  2. Yavuz Selim Yavuz Selim

    Sadece gmail'de olan bir sorun değil, bir çok siteye erişim yavaşladı. Gmail engelli değil ama bağlantı zaman zaman çok yavaşlıyor, bazen ise erişim mümkün olmuyor. Çin'deki kullanıcılarda bu durumun farkında, bağlantı yavaşladığında ve bağlantı kurulamadığında, google.co.jp adresi kullanıldığında bağlantı daha hızlı oluyor.

    Orta doğudaki karışıklıklar sonucunda yabancı basın Pekin'de, Çin'i karıştırmaya yönelik haber yapma girişimlerinde bulunmaya çalıştılar. Çin'den buna hemen karşılık geldi, Çin polisi basını önce taciz etti, göz altına alarak göz dağı verdi. Gmail'in ve diğer sitelerin yavaşlaması zaman zaman sorunların olması bu olaylardan sonra ortaya çıktı.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri