Google Çin'de Sansüre Son Verdi Ama Neden?
Genel

Google Çin'de Sansüre Son Verdi Ama Neden?

Daha önce yazdığımız gibi Google, kendisi dahil 20 Amerikan şirketine ve bazı kullanıcıların Gmail hesaplarına yapılan saldırılardan Çin hükümetini sorumlu tutarak Çin'deki tüm operasyonunu kapatabileceğini açıklamıştı.

Bu haberi yazmamızın üzerinden iki ay geçmiş ve geçen iki ayda Google yöneticileriyle Çin hükümeti yetkilileri arasında süren görüşmeler olumsuzlukla sonuçlanmış. Bunun üzerine Google, Çin'deki tüm operasyonunu sonlandırmasa da Çin hükümetiyle yaptığı anlaşmaya istinaden arama motorunda uyguladığı sansüre son verdi.

Dün geceden itibaren Google Çin sayfaları Google'un Hong Kong sayfalarına yönlendirilerek kullanıcılar sansürsüz aramaya kavuşturuldu. Google tarafından yapılan açıklamada bu konunun sürece nasıl bir katkısı olacağından çok şirketin herkes tarafından ulaşılabilir olmak istemesinden ve Çin'deki Google kullanıcılarını asla mağdur etmek istemediklerinden bahsedilmiş. Bu yönlendirmenin Google'un Hong Kong'daki sunucularında yoğunluğa ve yavaşlığa sebep olabileceği de ayrıca dile getirilmiş.

Google'ın bu yaptığı uygulamaya karşılık Çin Hükümetinin tepkisi de sert olmuş. Çin Devlet Konseyi Enformasyon Ofisi'nden yapılan açıklamada Google Çin hükümetine verdiği yazılı sözünü tutmamakla ve siyaseti ticarete alet etmekle suçlanmış.

Durumu uzaktan izliyoruz ve kişisel yorumum; Google'ın istediğini elde edemediği için oyun bozanlık yaptığı yönünde. Google yıllardır Çin'den gelen aramalara sansür uygulamakta bir sakınca görmemişti, şimdi Çin hükümetine karşı bunu bir koz olarak kullanması ve sanki kullanıcıları düşünüyor gibi bir tavır alması hiç de etik bir davranış değil.

Türk blogosferinin Çin şubesi olarak tanımlayabileceğimiz Yavuz Selim Şen de konuyla ilgili yazdığı yazıda Google'ın Çin'e inatla birşeyi kabul ettiremeyeceğini dile getirmiş. Çin'lilerin haleti ruhiyesi nedir ben bilemiyorum ancak Google geride kaldığı Çin pazarında, ülkeyi uluslararası toplumun gözünde suçlu göstermesi ve elindeki kozlarla sıkıştırmaya çalışması arka planda başka hesapların olabileceğini akıllara getiriyor. Cümlenin biraz komplo teorisi kitaplarından fırlamış gibi göründüğünün farkındayım ama durumun "bize saldırdılar alın bizde bozduk anlaşmayı, Çin'e özgürlük getirdik" formatından daha karmaşık olduğunu düşünüyorum...

Yorumlar (9)
 1. Dmoz_Zede Dmoz_Zede

  çin'in çokta umrunda olurya :) google'ın marjinal faydası çin için artarak azalıyor.

 2. /dev/mach /dev/mach

  Valla çoğu çinlinin Google kullandığı yok zaten. Çevremde yeterince çinli arkadaşım var, ki hepsi ya master ya bachelor öğrencisi ay da yaşamıyorlar yani , Baidu dururken hiç birinin google kullanmaya niyeti yok.

 3. Başka çaresi yoktu tabiki de..

 4. Murat Murat

  Konu hakkinda kapsamlı bilgi olmadan zart zurt komplo teorısı yorumları yazmak artık bir Türk gelenegi oldu.

  Sizi de katkınızdan oturu kutluyorum....

  1. Yavuz Selim Şen Yavuz Selim Şen

   Aslında kronolojik olarak Çin-ABD siyasetini takip ederseniz birçok komplo teorisi diye nitelendirdiklerinizin gerçeklik payı olduğunu düşünürsüz.

   Benim kişisel düşüncem Google'ın işi siyasileştirdiği. Olaylara bakalım isterseniz.

   - Obama Çin'i ziyaret eder, büyük umutlarla geldikleri Çin'den eli boş şekilde dönerler.

   - Dünya iklim zirvesinde, Çin'e dayattıkları anlaşmayı Çin imzalamaz. Obamayla da Çin başbakanı değil başbakan yardımcıları görüşür. Çin başbakanı ise otelden tüm iklim zirvesini takip eder.

   - ABD dış işleri bakanı Clinton, Google ile görüşür. Görüşmeden kısa bir süre sonra da Google Çin'den çıkacağım diye açıklama yapar.

   - ABD hükümeti siyasi oyunlara başlar. Çin parası değersiz açıklaması, Taiwan'a silah satışı, Dalay Lama ile görüşme gibi Çin'in sinirleneceği ayak oyunlarına başvurur. Bu ayak oyunlarına yenisi eklendi Google.

   Çin, peki ABD'yi neden kızdırıyor ?

   - ASEAN serbest bölgesinin kurulması,

   - Komşularıyla kendi parası üzerinden ticaret yapması,

   - Çin, parası için birçok ülkeyle yapmış oldukları rezerv para politikası,

   - Dünya ticaretinin ortak bir parayla yapılması sadece bir ülke parasına bağlı olunmaması, doların tahtını sallama.

   Çin'in zaafı olan konular belli, Tibet, Uygur ve Taiwan onların üzerinden Çin'i sıkıştıracaklar. Bu siyasi oyunlarla, Çin baş ettiği takdirde, ABD'nin tahtını Çin alacak. ABD'nin korkusu budur, ondan amatörce Çinlileri analiz etmeden saldırıyor. Çin'de, ABD dış işlerinde hiç Çin'de bir yıl yaşamış adam yok mu diye yorumlar yapılarak ABD'nin amatörlüğüne vurgu yapılıyor.

   Komplo Teorisi istiyorsan, çok daha fazlası var.

   - Google Çin'deki bilgileri CIA ile paylaşıyor şuan en moda komplo teorisi. Gerçek mi? neden olmasın :)

  2. Murat bey cok dogru bir tespit yapmissiniz ama aldiginiz cevap bir cuval spekulasyon ve komplo teorisi olmus gene :)

 5. Ismail Ismail

  aslında dünya google ye mecbur gibi görünsede google çine mecbur benim görüşüm.

  Google çin den vaz geçemez ama çin google den vaz geçebilir.

 6. Cemil Cemil

  komplo terosi değil, doğru aslında, google bütün bilgileri amerikan hükümeti ile paylaştığını bilirsiniz, o halde komplo teorisi değil. adamlar dünyayı savaşmadan önce elektronik aletlerle kontrol etmeyi planlıyor. ama çin e bravo diyelim bu konuda ne kadar sevmesek te, biz türkiye olarak orada yaşanan dramı anlatabilmeli çözmeliyiz, sonrada adamlarla yatırım yapabilmeyi öğrenmeliyiz, o pazard bizler olursak, çin dünya devi olurken bizde rakibi oluruz olay bu. yoksa kendi yağımızda kavrularak bir şeyler yapmaya çalışırız.

  1. Kusura bakmayin ama gene komplo teorilerini dosemissiniz.

   Sansurcu ve totaliter bir ulkeyi savunup ornek almamiz gerekir demeniz de dogrusu ilginc.