Google Çin'den Çekiliyor mu?
Genel

Google Çin'den Çekiliyor mu?

google-chinaDün Google, blogundan yaptığı açıklamayla, Çin hükümetinin isteği üzerine iki taraflı anlaşmayla uygulanan aramaları filtreleme uygulamasını kaldırdığını açıkladı. Blogda yapılan açıklamaya göre geçen ay Google sunucularına yapılan kompleks saldırıların arkasında Çin hükümetinin olma ihtimali Google'ı Çin'de uyguladığı modeli  yeniden gözden geçirmeye itmiş.

Geçtiğimiz ay Çin merkezli yapılan saldırılarda Google sunucularından kişisel bilgiler çalınmaya çalışılmış ancak saldırılar başarıya ulaşmamış. Yapılan açıklamada saldırıyı gerçekleştirenlerin sadece 2 Gmail hesabının kişisel bilgilerine ulaşabildiği ve bu e-posta hesaplarındaki maillerin sadece başlıklarının saldırganlar tarafından görüntülenebildiği söyleniyor.

Google'ın bu kararı almasını tetikleyen en önemli sebeplerin başında saldırılan e-posta hesaplarının sahiplerinin insan hakları savunucuları olması olmuş. Dünya genelinde ve Çin özelinde aktif olarak çalışmalar yapan insan hakları savunucularının e-posta hesaplarına direkt olarak saldırılması ve ele geçirilmeye çalışılması Google için bardağı taşıran son damla olmuş. Kendisiyle birlikte 20 tane şirketin daha verilerine düzenli saldırılar gerçekleştirildiğini tespit eden Google yetkilileri, bu tür yaklaşımlar devam ederken Çin'de iş yapmaya devam etmeyebileceklerini açıkladılar.

Google 2006 yılında Çin hükümetiyle anlaşarak aramalarda hükümetin koyduğu kısıtlamaları uyguluyordu. O dönemde pek çok kimse Google'ı şeytanla ortaklık yapmakla suçlamıştı. Ancak Google Çin pazarını tamamen kaybetmemek için böyle bir ara çözüm bulmayı uygun görmüştü. StatCounter'ın rakamlarına göre Google şu anda Çin arama motoru pazarında %42 ile Baidu'nun arkasında ikinci sırada geliyor ve  Çin'den yılda $600 milyon gelir elde ediyor.

Google'ın kısa süre önce sıkıntı yaşadığı ülkelerden bir diğeri olan ülkemizde de geçtiğimiz aylarda 71 milyon TL vergi cezası alan şirketin, bir diğer sitesi YouTube yüzünden yaşadığı sorunlar da zaten hepimizin bildiği şekilde sürüyor. YouTube meselesindeki Google'ın tavrı bir parça da olsa Çin'deki durumu çağrıştıyor. Türkiye'nin hassasiyetlerine kulak tıkayan Google, YouTube'daki videoları ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirmiş ve sürekli videoların silinmesinin veya filtrelenmesinin yapılamayacağını söyleyerek mahkeme sürecini çıkmaza sokmuştu. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamasını hatırlayacak olursak; Google'ın Türkiye'den elde ettiği gelirin vergisini ödemesi ve Türk hükümetinin isteklerini ciddiye alması gerektiği dile getirilmişti.

Şirketin global anlamda büyümesi aynı zamanda global çapta problemleri de beraberinde getiriyor. İnternet kullanımı her ülkede büyüyor olsa da Çin'deki en ufak büyümenin sonucunda oluşan hacim internet üzerinde iş yapan her şirketin iştahının kabarmasına sebep oluyor. Bu açıdan bakıldığında Google'ın Çin'den çekilmesi bizim bakış açımıza göre pek mümkün görünmüyor.

Sonuç olarak, ülkelerin iç ve dış politikada aleyhlerinde kullanılabilecek içeriklerin internet üzerinde yayılmasını engelleme çabaları önümüzdeki yıllarda da devam edecek ve Google ile ülkeler arasındaki çekişmeler devam edecektir.

Yorumlar (10)
 1. Yaşar Acar Yaşar Acar

  Google'ın Çin'den yılda 600 milyon dolar gelir elde etmesi gerçekten inanılmaz. Bence ortada bu kadar büyük bir para varken Google Çin için bazı şeyleri sineye çekmeli ve orada bir şekilde devam etmelidir. Kimse o kadar parayı sırf tavır olsun diye bi kenara itemez diye düşünüyorum.

  Ayrıca %42 lik bir kullanıma sahip olmuş ki bu gerçekten Çin için mükemmel bir popülarite. Çünkü milliyetçi Çin halkı baidu'dan asla vazgeçmez deniyordu. Google biraz daha sabretse 1 numara olur muhtemelen.

  İyi düşün google =)

 2. Szrcan Szrcan

  eğer google çinden çekilirse google'ın yerine çok site koşucaktır.Bunada mükemmel bi piyasa denebilir

 3. Siyah Sapkali Siyah Sapkali

  Google cinde ikinci siradaki arama motoru. Ne yaptiysa Baidu'yu gecemiyor. Bu sekilde strateji uygulayarak bir sekilde ABD'yi hafif baski araci olarak kullanmayi dusunuyor. Yoksa emaillere saldiri her yerden oluyor. Bunlari hepsi strateji, cinlilere bizi kullanmazsaniz, biz piyasadan cikariz, insan haklari savunucularininda her emaili, yazismasi okunur mesaji vermek istiyorlar. Google'u cinden kovsalar, gitmez.

 4. Serkan Serkan

  Baidu ortalığı kasıp kavuruyor Çin'de, bir de Çin hükümetinin Google'a bakış açısı çok temkinli, baidu bu durumdan faydalanıyor sanırım

 5. arama çubuğuna www.baidu.com yazdığımda baidunun sayfasına giriyor fakat bir sanıye geçmeden google.cn adresine yonlendiriliyorsunuz. www.baidu.cn de ise herhangi bir sorun yaşanmıyor. Nedenini bilen varsa bilgilendirebilrse sevinirim.

 6. Yavuz Selim Şen Yavuz Selim Şen

  Google Çin'den kazandığı parayı açıklamıyor, dolayısıyla Google'ın Çin pazarında ne kadar büyük olduğu kesin olarak bilinmiyor %42 çok abartı olmuş. China International Business de açıklanan Google'ın Çin'deki payı %10 ile %30 arasında deniliyor ama %10 civarında olduğu düşünülüyor.

  Baidu'nun pazar payı ise %70 in üzerinde %80 civarında olduğu söyleniyor. Kaynak olarak China International Business dergisi (2009) Kasım ya da aralık sayısı tam hatırlamıyorum.

  Son olarak Google burada (Çin'de) gazetelerden metro içlerine, otobüs tutacaklarına kadar bir sürü reklam veriyor pazar payını artırmak için. Koskoca Google Çin'de bu şekil pazar payı arıyor.

  Google ilk açıklamasında, Çinliler ilk önce Google Çin'den çıkmak için bahane buldu, Baidu ile rekabet edemedi yorumlarında bulunuldu. Bu günlerde ise Google açıklamasının siyasi boyutları inceleniyor. Çin'i siyasi olarak zor duruma sokmak istemesi tartışılıyor, birçok analiste Google en büyük hatasını yaptı diyor.

  Baidu yeni reklam servisini yayına alıyor, Google tarzı olacak bu sistem. Dolayısıyla Google Çin reklam pastasından da az pay alacağı, son saldırıları da bahane ederek çıkmak istediği de konuşuluyor.

  Google'ın gazetelere verdiği reklamları blogumdan bakabilirsiniz.

  http://www.cingunlugu.com/google-cinde-erkeklik-mi-yapti/

  1. @Yavuz: %42 Statcounter'ın verdiği rakam Çin'deki durumu bizden iyi biliyorsun. Google'ın o kadar düşük olması gerçekten ilginç bir durum.

   Çin'deki durum hakkında zaman zaman bizi bilgilendirebilirsen çok seviniriz.

   1. Yavuz Selim Şen Yavuz Selim Şen

    @Ali, Google.cn sayfasını dün gece itibarıyla kapatmış, artık HongKong sayfasına yönlendiriyor. Belki sizin için haber olabilir diye haber vereyim dedim.

    Son günlerde Çin basınında çok yükleniyorlardı Google'a siyasi amaçlı kullandığı söylemleri çok artmıştı. Google'ın sansür için ülkeden çıkacağını düşünen halk da son zamanlarda Google'ın bunu siyasi amaçlarla kullandığını düşünüyordu.

    Amerikalıların ve dünyanın iyi bilmesi gereken bir şey var Çin'e inatla hiçbir şey yaptıramazsınız. Çinlilere güzellikle yaklaşırsanız onların yapmak istemedikleri yapmayacağı şeyleri de yaptırma şansınız olabilir. Ama inat, asla Çin'de bir çözüm yolu değildir.

    İyi çalışmalar.

   2. @Yavuz: evet haberi aldık. bir haber hazırlıyoruz biraz detayların belli olmasını bekledik açıkcası.

 7. Tamisabet Tamisabet

  Baidu, reklam veren müşterilerini bir önceki yıla göre %13 arttırarak 223.000’e çıkarmış. Bu rakam Çin’deki SME’lerin sadece %1’ine denk geliyor ki bu Çin pazarının daha çok büyüyeceğinin bir göstergesi.Google, Yahoo ve eBay gibi local bir ortak ile operasyonlarına devam edebilir. Google’ın piyasaya sürdüğü mobil işletim sistemi olan Android’i de göz önüne aldığımızda, ilerleyen süreçte Google’ın bu kadar hızlı büyün pazarda tekrar yerini alacağına inanıyorum.

  http://www.tamisabet.com/internet/cin-yerel-arama-motoru-baidu-ve-google