comScore'a Göre Türkiye'nin En Popüler 20 Web Sitesi
Genel

comScore'a Göre Türkiye'nin En Popüler 20 Web Sitesi

comScore, Türkiye'nin tekil ziyaretçi sayılarına göre en popüler web sitelerini Şubat ayı için raporladı. Rapora göre ilk sıraları Google, Facebook, MSN ve Live alıyor. Sadece Türk sitelerine bakacak olursak ekolay.net aylık 9.645.000 tekil ziyaretçi sayısıyla Türkiye'nin en çok ziyaret edilen web sitesi konumunda. ekolay.net'i 9.564.000 tekil ziyaretçi sayısıyla Blogcu.com takip ediyor ve ardından 8.695.000 ile Mynet geliyor.

Listenin tamamına bakacak olursak MyNet'ten sonra gelen izlesene.com'un Hurriyet.com.tr ve Milliyet.com.tr'nin üzerinde yer alıyor olması dikkat çekici. Bu durumun Türk internetinin dünyada olduğu gibi şekil değiştirdiğini gösterir bir pozisyonlama olduğunu söyleyebilirim.

Diğer taraftan Türkiye'den erişimi engelli olmasına rağmen en çok ziyaret edilen web siteleri arasında 15. sırada YouTube.com'un geliyor olması da başlı başına bir ironi.

Toplam geçirilen zaman ya da ziyaret başına geçirilen zaman anlamında listeyi inceleyecek olursanız Türkiye'nin hangi sitelerin etkisiyle Avrupa'nın internette en çok zaman geçirilen ülkesi olduğunu görebilirsiniz. Tekil ziyaretçi sayılarının fazla olmasından dolayı Facebook'un toplam zaman bazında inanılmaz bir seviyede olmasının yanında, ziyaret başına geçirilen zaman açısından Facebook'la birlikte Sahibinden.com ve YouTube da bizi zirveye taşımış diyebiliriz.

Ziyaret başına Facebook'ta geçirilen ortalama zaman 11,3 dakika olurken, Sahibinden.com'da bu sayı çok daha yüksek ve 13,9 dakika seviyesinde, YouTube'da ise 10,1 dakika.

Listenin sonlarında da olsa, comScore'un Şubat 2010 Türkiye raporunda sosyal içerikli servisler, haber siteleri, arama motorlarının yanında alışveriş sitelerinin de yer alıyor olmasının pazarımızın geleceği üzerine olumlu bir tablo sergilediğini söyleyebilirim. GittiGidiyor.com, Sahibinden.com, Arabam.com gibi sitelerin hem tekil ziyaretçi hem ziyaret başına geçirilen zaman açısından yüksek değerlere ulaşması sürekli söylediğimiz online ekonominin güçlenmesi amacında dikkat edilmesi gereken kriterlerden biridir.

Yorumlar (21)
 1. Dmoz_Zede Dmoz_Zede

  haberturk yine listede yok çok garip.

 2. bu liste de geçen ay ki liste gibi gerçeği yansıtmıyor.

 3. Merhaba Merhaba

  Sitelerin yer aldığı bu listeyi daha okunaklı bir şekilde yayınlamanız mümkün müdür? Gerçekten yazılar küçük ve rahat okunamıyor.

 4. Serkan Serkan

  aylık 1 milyon tekilim var çok az ama yetiniyoruz 5 yıl içinde aylık 4-5 milyon tekil hedefimiz var ne olur ne biter bilemeyiz ama facebook çok tekil çaldı özellikle forumlardan o yüzden hep özgün içerik ve özgün konudan yanayım liste şaşırtmadı

 5. Onur Değerli Onur Değerli

  En çok merak ettiğim konu blogcu.com un ziyaretçi açısından üst sıralarda olmasına rağmen blogcuda yazan biri ile henüz hiç karşılaşmadım. Sosyal ağlarda da daha çok blogspot ya da wordpress ile blog oluşturmuş insanlar mevcut ya da ben hiç rastlamadım daha.

 6. Barbaros Fendi Barbaros Fendi

  Sıra 8: Doğan medyası herhangi bir konuda liderliği kaptırsın, kendimi taksim meydanında sallandıracağım.

  Sıra 12: Ülke olarak Microsoft ürünlerini yakından takip etmeyi çok severiz.

  Sıra 15: Niye internette "sansüre hayır" kampanyaları yapıyoruz ki? YouTube'dan sansür kalktı, bir tek benim bilgisayarımda açmıyor, o kadar...

 7. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Surekli comscore'un arastirmalarindan faydalaniyoruz. Peki bu arastirmalarin dogruluk payi hakkinda da bir yorum yapabilir misiniz? Turkiye olcumleini nasil yapiyor mesela comscore ?

 8. R. Tamer Şengöz R. Tamer Şengöz

  Genel olarak doğruya yakın olsa da, ilk 20'de olup fakat bu listeye dahil edilmemiş isimler de bulunmakta. Alexa'nın Türkiye odaklı sonuçlarının gerçeği daha iyi yansıttığını düşünüyorum.

  1. Muhammet Zorlu Muhammet Zorlu

   Kesinlikle bende sana katılıyorum. Özellikle de blogcunun o listede bulunması şaşırtıcı değilmi sizcede malesef bizim ülkemizde yandaş medya denilen olay söz konusudur. Ve webrazzi nokta vb. bir kaç şirket hakkında ne hikmetse abartılı haberler yapıyor.

 9. Ahmet Ahmet

  Türklerin, türk sitelerini tercih ediyor olmaları çok güzel bence...

 10. Yücel Yücel

  @Onur Değerli, blogcu.com' un üst sıralarda olması çok doğal. Blogcu' yu insanlar blog tutmak için değil adsense yayınlamak için kullanıyor.

  1. Çok doğru. Adsense yayıncı ağı herşey daha farklı olacaktı.

   1. Demir Demir

    evet malesef adsense olayını bir çok insan yanlış kullanıyor. Sanıyorlarki sayfada sayfada aynı reklamdan ne kadar fazla olursa o kadar çok tıklanacak.

    Tabi adsense bu kadar yaygın kullanınca da blogcu.com da bundan olumlu olarak etkileniyor.

 11. Pelin Perver Pelin Perver

  Sevgili Arda , bu rakamların doğruluğuna inanarak yayınladığına inanamıyorum. Zira comscore'un TR deki sitelerde herhangi bir kodu veya teknik bir ölçümü yok. Tamamen belirli sayıda denek üzerinden yorumlamalar ve etkilenmeler sonucunda oluşan datalar gibi duruyor. IAB Türkiye bu konu ile ilgili ücret ödeyerek büyük bir araştırma yaptırıyordu bunun sonuçlarını bekleyip ona göre bir yayın yapman özellikle senin seviyende bir insan için çok daha doğru olurdu. Ama Blogcu yu tepelerde görünce yine tutamadın kendini sanıyorum.

 12. Hasan Ertuna Hasan Ertuna

  peki microsoft.com un nasıl üst sıralarda yer alabildiğini birisi bana açıklayabilir mi? live.com yada msn.com girince buradan yönlendirme mi yapılıyor, yoksa windows update den dolayı mı bu durum ortaya çıkıyor??

  1. Barbaros Fendi Barbaros Fendi

   @hasan ertuna

   Şaka: forum istanbul görünümlü yorum webrazzide önceden belirttiğim gibi;

   Ülke olarak Microsoft ürünlerini yakından takip etmeyi çok severiz.

   Misal ben günde beş kere microsoft'un sitesine bağlanıp şirket adresinin bilgilerini değiştirip değiştirmediklerine bakarım (Dikkat ediyorum, çok istikrarlılar, hep aynı adreste ikamet ediyorlar).

   Gerçek: Ne yönlendirme, ne update'dir. Sanırım listenin kalitesinden kaynaklanıyor. Kaliteli liste doğruları yazar, kalitesiz liste kafasına göre... Listeyi yayınlayan ve yorumunu katan yayıncı, listenin kalitesiyle mi ölçülür? Ölçenler var. Liste dandik diye webrazziye dandik denir mi? Diyenler var... Webrazzi için "yanlı, taraflı" yorumu yapılır mı? Ohoo, kim bu düşünceye katılmıyor ki?

   Webrazzi'nin taraflı yayın yaptığı düşünülse de, birileri tarafından çok sevilip, birileri tarafından nefret edilse de, sevende, nefret eden de bu sayfaları takip etse de, ben webrazziye girmeyi seviniyorum. Takipçileri ile anarşi yaşayan başka bir bloğu zor buluruz.

   Webrazzi'yi takip ediyor musun diye sorduklarında, etmiyorum diyorum ama sürekli takip ediyorum. Neden? Çünkü tv'lerdeki realtyshowlar gibi...

   Hiç kimse seyretmez ama herkes seyreder!

 13. Zekatesti Zekatesti

  Bu bilgiler ne kadar doğru bence yanlış mynet o kadar çok ziyaret edilen bir platform değil artık.

  1. Aynen Mynet Artık geriledi kimse sohbete icq falan girmiyor faceboook hepsini eledi gecdi

 14. Haber7 girememiş mi ??

 15. "Yanlı" bir liste olduğu çok açık ...

 16. yanlışların olduğuna inanıyorum ama bir konuya dikkat çekmek istiyor ilk 20 de 10 ilk 10 da 7 ve ilk 7 de 7 amerikan sitesi var kalanı ne bilmiyorum