Microsoft CES'te Gövde Gösterisi Yaptı

Yazılım devi dün başlayan CES fuarının açılış gününde yaptığı sunumlar ve yeni ürünleriyle kendini gösterdi.
Microsoft CES'te Gövde Gösterisi Yaptı

Bir süre önce piyasa değeri olarak ezeli rakibi Apple'ın gerisinde kalan Microsoft; Windows 8, Surface 2, Xbox 360, Kinect, Windows 7 tabletler ve Microsoft Touch Mouse gibi yeni ürün ve hizmetlerini gözler önüne serdi.

CES'te Microsoft'un açıkladığı yeniliklerden en önemlilerden birisi kuşkusuz Windows 8'in ARM çiplerle uyumlu olacağıydı. Apple'ın A4 işlemcisinin de bir ARM tabanlı işlemci olduğunu hatırlatacak olursak , yeni Windows'un tablet bilgilsayarlar ve akıllı telefonlara daha yakın olacağını söyleyebiliriz.

Tablet bilgisayar ve akıllı telefonlarda Google ve Apple arasındaki yarışın biraz dışında kalan Microsoft, Windows 8 ile pazara ciddi bir geri dönüş planlıyor olabilir. Sonuç olarak işletim sistemi üretiminin Microsoft'un en iyi bildiği iş olduğunu söyleyebiliriz.

Microsoft'un sunumunda öne çıkan ürün ise Surface 2 oldu. Yıllardan beri son kullanıcıya ulaşamayan ürününün 2. versiyonunda söylenilene göre AMD tabanlı ana ve grafik işlemciler kullanılmış. Yeni Surface'de Windows 7 kullanılacağı ve Samsung'un ana üretici olacağıda ayrıca belirtilmiş. Yeni Surface sadece 4 inç kalınlığında ve bu inceliği sayesinde duvara asılabilecek olması ürüne farklı kullanım alanları yaratıyor. Ürünün ne zaman son kullanıcı için satışa çıkacağı ise halen bilinmiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=el7kBN2k2Ls?fs=1&hl=en_US&rel=0

Geçtiğimiz yılın sonlarında satışa çıkan ve Türkiye'de de satılmaya başlanan Kinect'in satışlarının çok iyi olduğu da Microsoft sunumunda belirtilmiş. Satışa çıkmasının ardından 60 gün geçen Kinect, toplam 8 milyon adet satılmış. Görünüşe göre Kinect'e olan rağbet Xbox 360 satışlarını da tetiklemiş ve geçtiğimiz yıl 50 milyon Xbox satılmış ki bu Xbox tarihindeki en yüksek satış rakamı oluyor.

Sunumda sahnede yerini alan şirket CEO'su Steve Ballmer ise daha çok Windows Phone 7 ile ilgili bilgiler paylaşmış. Ballmer, şimdiye kadar 30 ülkede 9 adet Windows Phone 7'li telefon çıkardıklarını ve her 24 saatte 100 yeni uygulamanın yayına girdiğini iletmiş. Windows Phone 7 Marketplace'de şimdiden 5500 uygulamanın bulunduğu da paylaşılmış. Microsoft'un kendi çalışanlarını Windows Phone 7 için uygulama geliştirmeleri konusunda teşvik ettiği biliniyor.

Ballmer,çeşitli üreticiler tarafından CES'te görücüye çıkan Windows 7'li tabletlere de gönderme yaparak, 2011'in tablet bilgisayarlarda Windows 7'nin yılı olacağını dile getirmiş. CES'te Asus, Samsung ve Acer'ın tabletleri görücüye çıkmıştı.

Ballmer'ın sahneye çıkışını ve Microsoft'un sunumundan önemli kısımları aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Microsoft'un CES'te gözler önüne serdiği diğer bir ürünü ise Microsoft Touch Mouse oldu. Açıkcası Apple'ın Magic Mouse'uyla neredeyse birebir aynı özelliklere sahip ürünün ön siparişine Amazon üzerinden başlanmış bile. $79.95'ten satılacak olan dokunmatik mouseun görünüş olarak Magic Mouse'tan daha ergonomik olduğu sadece resimlerinden bile anlaşılabiliyor. Kısa bir süre kullandığım Magic Mouse'un son derece rahatsız edici bir kullanımı olduğunu ve çoğu kullanıcı için fazla alçak olduğunu söyleyebilirim. Microsoft Touch Mouse'un kullanım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Heralde Webrazzi'nin en çok video kullanılan yazısını yazdım. İnsanın Youtube'u olunca yazılar da bir başka oluyor tabi ki :)

Video kaynak: Gumballtech

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.