Çağlar Erol'dan TurkStudent.net'e Yatırım
Yatırım

Çağlar Erol'dan TurkStudent.net'e Yatırım

Eylül 2008'de Akgün Kulmaç ve Tamer Kulmaç'tan yatırım aldığının bilgisini paylaştığımız üniversite ve lise öğrencilerine yönelik sosyal ağ TurkStudent.net'e kısa süre önce Çağlar Erol tarafından da bir yatırım yapıldığı bilgisini aldık.

Sitenin ilk yatırımcıları Kulmaç'ların ortaklıktan ayrıldığını da öğrendiğimiz gelişme sonrasında Çağlar Erol'dan haberi doğruladık. Yapılan yatırımda Çağlar Erol'la birlikte Tasit.com'da ortağı olduğu Birol Kabakoğlu da bulunuyor.

İkilinin yatırım sonrasında TurkStudent.net'te %12'şer hisseleri olduğu da aldığımız bilgiler arasında.

Almanya merkezli sosyal ağ TurkStudent bugün 500 binden fazla üyeye sahip yaklaşık 10 yıllık bir girişim. Günde ortalama 20 bin tekil ziyaretçiye sahip olan site, özellikle ÖSS dönemlerinde 60 bin günlük ziyarete çıkıyor. Normal günlerde 200 bin sayfa gösterimine sahip sitede Suat İmamoğlu, Fatih Doğan, Gazi Keskin ve Volkan Şentürk de ortak olarak bulunuyorlar.

Çağlar Erol'un geçmişte iş ağı Çember.net ile yakaladığı başarı göz önüne alınacak olursa, TurkStudent.net yatırımı çok farklı karşılanmamalı. Diğer taraftan sektörde gençlere yönelik pazarlama kampanyalarının artışı ile birlikte bu tür sosyal ağların da potansiyel çıkış avantajları yakalamaları mümkün.

Bu sebeple küçük bir bütçe ile yapıldığını tahmin ettiğim bu tür yatırımlar doğru yönlendirmelerle gelir elde eden hale getirilebilir, hatta bu örnekte olduğu gibi yaklaşık 10 yıldır yakalanamamış çıkış bu sayede sağlanabilir.

Yorumlar (8)
 1. Internethink Internethink

  Haftaya başlarken okuduğum en güzel haberlerden bir tanesi daha. Bu tip yatırımcı haberleri eminim ki webrazzi yi takip eden girişimciler üzerinde pozitif etki yapar ve yatırımcılar artık risk sermayesinin analitik sermaye sisteminde karlı bir yatırım aracı olduğunu görmeye başlar. Kaliteli projelerin bu şekilde desteğini görmek beni gururlandırıyor.

  tebrikler

  Turkstudent

 2. Enteresan bir editör sistemi var sanırım.

  Aman dikkat !

  Webrazzi Notu: Pornografik profil resmi kullanan kullanıcıları her sosyal ağda görmek mümkün. Birde profilin linkini buradan yayınlamasak daha iyi olacak :) Biz profil bilgisini turkstudent tarafına iletiyoruz. Uyarınız için teşekkürler.

 3. Webrazzi'de yayınlanan bu tarz haberlerde neden fiyat göremiyoruz? Yatırımları fiyatlarını öğrenmek çok mu zor acaba? Yahutta birkaç bin liralık yatırımları sırf magazinleştirmek için mi haber yapıyorsunuz.

  Webrazzi bir magazin sitesi mi?

 4. Eser C. Eser C.

  webrazzi'ye dolayısıyla Arda Bey ve diğer editörlere bir sorum var. Bu görüntüleme rakamlarını direk site sahiplerine dayanarak mı veriyorsunuz? Herhangi bir doğrulatma mekanizması uygulanıyor mu?

  Normal günlerde 200000 görüntülenme var demişsiniz. Bazı zamanlar referans olarak kullandığınız Adplanner çok farklı rakamlar veriyor.Yarısından bile daha az..

  Cevabınızı gerçekten merak ediyorum..

  1. İstatistiksel sayıları aldığımız yerin bilgisini genelde veriyoruz. Bu yazıya konu olan Turkstudent'ın istatistiklerini kendilerinden aldık. Bir doğrulatma mekanizması uygulanmamıştır.

   AdPlanner'la her zaman rakamlar uyuşmayabiliyor. Ancak benzer sitelerle karşılaştırma yapmak için uygun bir araç olarak değerlendiriyoruz.

 5. Barbaros Fendi Barbaros Fendi

  Sizce de Türk internet girişimciliğine en fazla bağ kuran Almanya açılımı mı?

 6. Eser C. Eser C.

  Soruma cevap vermediniz? hala iyi niyetle cevabınızı merakla bekliyorum.. heralde vurdum-duymaz bir tavır takınmayacaksınız?

  1. Eser Bey;

   Sektördeki arkadaşlarda kendi sitelerinden bilirlerki belli dönemlerde AdPlanner rakamlarıyla gerçek site trafiği arasında çok büyük farklar oluşmaktadır. turkstudent.net 2001 yılından yayına girmiş ; eğitimle ilgili öncü sitelerdendir. Günde ortalama ziyaretçi sayımız yukarıda belirttiğimiz gibi 20.000 tekil ziyaretçi ve 200.000 sayfa gösterimidir. Bu rakamları manipüle etmenin turkstudent.net'e herhangi bir yararı bulunmamaktadır.