Sosyal ağ sitesi TurkStudent yatırımcı kazandı

Üniversite ve lise öğrencilerine yönelik olan sosyal ağ sitesi TurkStudent geçen günlerde tasarımını yenileyerek sitesine yeni fonksiyonlar ekledi. Bu yenilenme sonrasında da yatırım haberi geldi şirketten.

Yatırım yapan şirketin ismini açıklamadan önce TurkStudent‘ın son durumu hakkındaki benimle paylaşılan bilgileri aktarmak istiyorum:

 • Turkstudent, öğrencilere yönelik özellikleriyle, klasik sosyal ağlardan ayrılıyor. Turkstudent’te her üniversite ve lise bir ağ oluşturuyor.
 • Gruplar, fotograf albümü gibi özellikler de şu an test aşamasında. Bunlar da önümüzdeki haftalarda yayına alınacak.
 • Yakında mezun ağları ve şirketlere kariyer marketplace hizmetleri sunmak da Turkstudent’in öncelikli gündeminde bulunuyor.
 • Turkstudent, Freiburg Üniversitesi öğrencilerinden Fatih Doğan, Gazi Keskin ve Suat İmamoğlu tarafından, öğrenciler arası bilgi paylaşımı ve iletişim engellerini kaldırma hayaliyle 2001’de kuruldu. Turkstudent, bugün yaklaşık 300 bin civarında üye ve aylık 1 milyon üzerinde ziyaretçiye sahip.
 • Geçen yıllarda basında „Yerli Facebook” olarak görülen Turkstudent, Alman StudiVZ ile de sıkça karşılaştırılıyor. Bir öğrenci ağı olarak StudiVZ ile daha çok benzerliği olan Turkstudent, sosyal ağ olarak sahip olduğu benzer özelliklere ek olarak yarım milyonu aşan forum mesajı ve binlerce sayfa içeriğiyle benzerlerinden ayrılıyor.

Görüldüğü gibi benzer ya da klon diye anılan işlerin tıpkı Avrupa pazarında olduğu gibi ülkemizde de başarı yakalamaları kaçınılmaz. Başarılı moderasyon ve profesyonel ekip çalışmasıyla çeşitli başarılı iş modellerinin ve sitelerin birebirlerinin ya da benzerlerini yapılması da web girişimcileri için büyük bir fırsat.

TurkStudent‘a yatırım yapan şirket Akgün Kulmaç ve Tamer Kulmaç‘ın sahip olduğu K2 Interactive GmbH. (Yatırım miktarı hakkında şu an için bir rakam açıklamak istemiyorlar.)

Akgün Kulmaç ve Tamer Kulmaç Vaybee‘nin kurucuları ve İbrahim Evsan‘ın kurucusu olduğu Sevenload’un da ilk seed yatırımcısı olarak biliniyorlar. (Televidyon’daki taze Sevenload röportajını izleyebilirsiniz.)

Yorumlar (47)

 1. Türkiye’deki diğer klon site sahiplerini cesaretlendirebilecek bir gelişme. Klon yapmak siteyi komple alıp aynısını farklı bir isimle sunmak dışında, yenilikler getirebiliyorsa elbette hakettiği değeri görecektir.

  Cevapla
 2. Facebook’un eski tasarımını kendilerine uyarlamak yerine daha özgün birşey yapabilirlerdi.

  Cevapla
 3. Bu siteye klon demek doğru mu? Facebook’tan önce açılmış.

  Cevapla
 4. Bence de tasarımı farklı yapabilirlerdi…

  Cevapla
 5. Turkstudent’i bayağıdır kullanırım ve takip ederim bundan bir önceki ve iki önceki tasarımlarını da biliyorum ve bu son halini gördüğümde gözlerime inanamadım. Şu andaki tasarımı bildiğiniz Facebook’un aynısı, daha doğrusu facebook yeni tasarıma geçti eskisini turkstudent kaptı desek daha doğru olacak. Ama bana kalırsa turkstudent’in bundan önceki tasarımı daha hoştu, en azından kendine özgüydü klon kopya veya benzer denemezdi (gerçi bu facebook benzerliğini gördükten sonra bir önceki tasarımlarının da başka bir siteden esinlenme olup olmadığını düşünmeye başladım). Detayını bilemem ama aralarında bir anlaşma yoksa görsel tasarım açısından bir telif hakkı ihlali var gibi görünüyor (Facebook dava açsa kazanabilir) bu benzerlikten öte bişey çünkü. Sonuç olarak kişisel görüşüm; işlevselliğini, getirdiği yenilikleri veya farklı bakış açısını ve tarzını bir kenara bırakırsak görsel açıdan bana göre sınıfta kalan bir sitedir, eskisi daha iyiydi.

  Cevapla
 6. Kamil ÖZGENBAŞ |

  alexa önizlemesindeki temaya bakılırsa facebook’a benzemekde fayda olacağını düşünmüşler,şahsi görüşüm bunun dezavantaj olacağı
  http://www.alexa.com/data/details/traffic_details/turkstudent.net

  Cevapla
 7. tasarımcı |

  Yapısı klon olabilir ona birşey demem. Ama tasarımı resmen ÇALINTI. Yapmayın arkadaşlar böyle şeyler. Mavi ve gri rengi kullanmak başka birşey. Bir tasarımı ve yapısını aynen alıp kullanmak başka birşey. Emeğe saygı lütfen. Tasarımsal hırsızlık bu yaptığınız.

  Cevapla
 8. Bu tasarımlamı yatırım yapmışlar bu siteye cidden merak ediyorum.

  Cevapla
 9. @Hasan eskisinde de ücretsiz bir tasarımı kendilerine uyarlamışlardı bayağı ünlü bir wordpress temasıydı hatta 🙂

  Cevapla
 10. Çalıntı tasarımlı bir siteyi “klon” diye övmek de ayrı bir meziyet olsa gerek. Sevgili yazar Erhan Erdoğan, bunu eleştireceğii yerde bir de paye çıkartmış. Tek taraflı yayıncılık nereye kadar gidecek bilmiyorum ama bir okur olarak ben bu işten sıkılmaya başladığımı söyleyebilirim. Sahibinden.com haberini ve benzerlerini de düşününce sanki son zamanlarda daha sık oluyor böyle şeyler. Yoksa Arda siteyi satacak mı? Doğan’ın sahip olduğu tvdenevar.com’a kimsenin ihtiyacı olmadığı gibi böyle bir webrazzi’ye hiç birimizin ihtiyacı olmayacaktır.
  Belki de, site sahipleri ya da yatırımcılar bilgilerini webrazzi ile paylaştıkları için kayrılıyorlar. Bir yerde minnet duygusu olabilir. “Allah razı olsun, bunu bizimle paylaştın, biz de gerekeni yaparız” gibi..

  Cevapla
 11. Biraz yaratici olmak yerine nedense Facebook clone tarzinda yapmayi uygun gormusler, sadece kisilik zedeler yakismamis TurkStuden

  Cevapla
 12. @nanotürkiye
  Evet denir çünkü Facebook ağustos 2005’te açılmış ama TurkStudent.net şuanki formatına Ağustos 2007’de geçmiş.web.archive.org’un yalancısıyım 🙂

  Cevapla
 13. Eskiden forumdu sanıyorum bu site,tasarımından çok, sahip olduğu üye sayısı gözönüne alınarak yatırım yapıldığını tahmin ediyorum.

  Kişisel tahminim: çok üye alır,ancak üye sadakati hususunda problemler yaşamaları muhtemel.

  Facebook tasarımı da çok sırıtıyor.

  Cevapla
 14. Büyük bir umutla bildiriyi okudum, ne güzel bende kullanabilirim dedim. Tasarımı gördükten sonra sayfayı kapattım…

  Cevapla
 15. Favicon bile kopyalanmış çok komik

  Cevapla
 16. Barboss: Neye inanıyorsam onu yazıyorum, şahsi görüşlerim bunların hepsi. Web dünyası en büyük ve en ‘serbest’ ticaret alanı bütün dünyada, gerek hukuki gerek ticari çeşitli yasal düzenlemelere sahip.
  Bu sınırlar çerçevesinde de tüm hareketler kurumların, şirketlerin insiyatifinde.
  “German Facebook Clone Sells for €100 million
  by Michael Arrington on January 3, 2007” http://studivz.net haberi.
  Bu tarz “copycat” olarak tabir edilen bir çok iş yatırım alıyor. Almaya da devam edecek. Çünkü her şeyi kullanıcıların talepleri belirliyor, suçlaman gereken biri varsa o da aza kanaat getiren global web kullanıcısıdır.
  Bu grup web’den yaratıcılık değil sadece işlevsellik bekler, işini görür ve çıkar.
  Oyunlar kurallarına göre oynanmak zorundadır ama bu çerçevede her fırsat da değerlendirilebilir. Herkes hakkını kendi arar –> “Facebook Sues German Social Network StudiVZ
  by Nik Cubrilovic on July 18, 2008” Türkiye’de ve tüm Avrupa’da para kazanan çoğu iş birebir olmasa da birbirinin benzeri işlerdir zaten. Tasarım, fikir, buton klon diye bunları ayırmak ancak kişinin kendi önceliği ile ilgili olabilir diye düşünüyorum. Tasarımcıysan tasarım dikkatini çeker, fikir sahibiysen fikirle daha çok ilgilenirsin, vs.. Ben yine de küçük bir pazar araştırması yapmanı öneriyorum. Belki de yapmamışsındır demeyeceğim. Not: “Belki de” ile biten hiç bir cümle kurmayacağım, şahsı toplum önünde zedeleyecek bir durum oluşmamasına özen göstererek bilimsel ve net olmayı tercih ediyorum. Senden de her zaman aynı şeyi beklemek de hakkım sanırım, teşekkürler.

  Cevapla
 17. Sevgili Erhan Erdoğan: “Görüldüğü gibi benzer ya da klon diye anılan işlerin tıpkı Avrupa pazarında olduğu gibi ülkemizde de başarı yakalamaları kaçınılmaz. Başarılı moderasyon ve profesyonel ekip çalışmasıyla çeşitli başarılı iş modellerinin ve sitelerin birebirlerinin ya da benzerlerini yapılması da web girişimcileri için büyük bir fırsat.”

  Web girişimcilerine “fotokopi” site ile başarı
  yakalanmasının kaçınılmaz olduğunu ve “fotokopi” site yapmanın büyük bir fırsat olduğunu yazdığınız gibi bilimsel ve net olmayı da yazmışsınız. Özeninize teşekkür ediyorum.

  Yorumlarda da “aza kanaat getiren”, “işlevsellik bekleyip, işini görüp çıkan”, (belki de) “arada sırada da göbeğini kaşıyan” (bir bu eksik kalmış:) tövvbe) “global web kullanıcısı bu “Fotokopi” işinden hoşlanmadığını yazmış.

  Çok bilgili bir yazar olduğunuzu düşündüğüm, görüşlerinize saygı duyduğum, aynı zamanda da sadık bir okurunuz olduğum için sizin vaatlerinize inanarak 1.548.652’nci Yahoo! klonunu (fotokopisini) yapmaya karar verdim. İş planını, fikrini, site tasarımını ve herşeyini birebir uygulayacağım. Söylediklerinize göre başarım kaçınılmaz. İyi bir moderasyon ve profesyonel ekip çalışmasıyla da büyük bir fırsat yakalayacağıma eminim.

  “Armut piş, ağzıma düş” ile dünya etrafında tur atacağımıza, canımız sıkılırsa da marsa gideceğimize bende sizin kadar inanıyorum.

  Sözümü ünlü Türk bilim ve fen adamı İbrahim Tatlıses’in şu manidar sözleri ile bitirmek istiyorum; “Urfa’da Oxford vardı da biz mi okumadık?”

  Teşekkür ederim. 🙂

  Cevapla
 18. Web kullanıcılarının aza kanaat getirdiğini kim söylüyor ki? Fırına ne sürülürse o tüketiciye sunuluyor. Özgün tasarım yapabilmesi bu gibi şeyler ile gözardı edilemez.

  Barboss‘un dediklerine aynen katılıyorum.

  Umarım webrazzi yeni yazarlarına kavuşunca bu tür eksiklerini de giderir. Aksi halde biz de aza kanaat getirmeye devam edebiliriz?!

  Cevapla
 19. Bilimsel ve net olan şey adamların Facebook’un tasarımını favicon’a kadar ÇALMIŞ olmaları ve bu midemi bulandırdı.

  Cevapla
 20. Turkstudent’in 300.000 üyeye sahip olması bir başarı. Böyle bir başarıya sahip bir sitenin tasarımının bu şekilde olması bana göre ciddi bir hata. Ama eksiklikleri düzelir elbet.

  Ama asıl üstünde durmak istediğim şey başka. Eleştirmek kolaydır. Acımasızca eleştirmek ise çok daha kolaydır. Zira acımasız eleştiren insan, karşı tarafı bir taş bebek olarak görür ne dese ne yapsa, ondan ne bir şey eksilir ne de fazlalaşır diye düşünür.

  Ama Erhan için durum hiç öyle değildir. Erhan’ın bir yazısına bakılarak Erhan’ı ve Webrazzi’yi bu şekilde eleştirmek bence çok hoş değil. Sonuçta o da hata yapabilir. Ya da yazdığı bir cümle anlaşılamayabilir. Yazı yazanlar için bu gayet normal.

  Zaten Erhan’ın daha önceki yazılarına şöyle bir göz gezdirdiğinizde bunu daha iyi anlayacaksınız. Kişisel olarak ben Erhan’ın webrazzi’deki ve yurtdışındaki bloglarda misafir olarak (ve Türk internetini temsilen yazdığı yazılardan çok tat aldım. Ve hala da almaya devam ediyorum.

  Webrazzi blogu da keza öyle. Özellikle girişimcilik konusunda beni en büyük motive eden şeylerden biri. Tıpkı bir arkadaş gibi.

  Cevapla
 21. Bu tür sitelerin hangi imkanlarla hayata geçirildiği göz önüne alınırsa sanırım süreçteki hamleler için çok fazla söz söylenemez, bu siteyi webrazzide haber olana kadar bilmiyordum fakat önceden forummuş bu şekilde bir hamle yapmaları bence çokta kötü olmamış, yatırım almaları’da çok önemli.

  Tasarımsal anlamda bir kopya olması fikrin bi kısmının kopya olması bazı kişilerin miğdesini bulandırsa’da ben önemli olan ihtiyacın karşılanıp karşılanmadığı olduğunu düşünüyorum.

  Tasarım denilen şey 1 haftada değiştirilebilir, öncelikle gerçekten bu konuya bu kadar takılıp ‘büyük resim’ diye tabir edilen bir kavramın yüzde kaçıdır şuanki aşamada bu tasarım konusu bende bunu sormak istedim??

  Sevgili Erhan’ın burda anlatmaya çalıştığı şeyde bu değilmi?

  Az’a kanaat getiren kullanıcı sözünede katılıyorum aza kanaat getiren kullanıcı hatta hiç biri umrunda olmayan kullanıcıda vardır işini yapar ihtiyacını karşılar çıkar. Eminim bazı kullanıcılar şöylede düşünüyordur; Facebook gibi olmuş kullanımına aşinayım çok güzel olmuş diyende vardır, kopya olmasından miğdesi bulananda. Peki gerçek anlamda bu sitenin kullanıcı ve hedef kitlesi kimler?

  Kopya site yapmayı desteklemiyorum ama fikirlerin hayata geçirilirken sunuş şekilleride tamamen bu işi yapan kişilerin seçimidir, tekrar söylemek istiyorum onların seçimidir. Ama ben bu tür kopyaları sevmiyorum desteklemiyorum kişisel olarak ama gerçekleri görmemezliktende gelemiyorum.

  Saygılar

  Cevapla
 22. Facebook’un anasayfası şimdi değişti. Artık turkstudent’in anasayfası fazla benzemez… Yırttılar 😉

  Cevapla
 23. Yatırım alabilecek bi başarıya ulaşıp Facebook grafiğini kullanmak düşündürücü 🙂

  Cevapla
 24. Yazıyı en az 10 defa okudum. Erhan ne bu sitenin yatırımcısı nede yapımcısı. Adam diyor ki birileri klonlamış yatırım almış. Hatta tasarımı çalmış. vs.

  Zırlamanın ne anlamı var anlamıyorum. Neredeyse tez yazıcak sataşmak için.

  Cevapla
 25. Çalıp çırpmanın adı klonlamak oldu. Yazık.

  Cevapla
 26. Sadece özgün fikirlerin yaşama şansı olsaydı, zottrilyon türlü web uygulaması doğar, web tarhana çorasından beter bir hal alırdı. Tutmuş veya tutmamış sayısız web uygulaması fikri tamamen özgün olamaz, mutlaka bir esinlenme taşıyordur kenarında köşesinde. Zaten bire bir kopya ile işlerin yürümeyeceği oldukça açık. Bana kalırsa bu tip sansasyonel girişler bilinirlik sağlamak için yapılıyor ve sistem kendi içinde kullanıcının da katkısıyla evriliyor. Sonuçta başlangıçtan oldukça farklı bir yapı doğabiliyor. Mesele kimliği bulmakta, makyajı neyleyim. Saygıyla.

  Erhan ayrıca teşekkür etmek isterim sana, haber ajansı titizliği ile çalışıyorsun…

  Cevapla
 27. İnternet hayattan daha acımasız. Hayat bir sürü taklit işle dolu iken, (mesela bütün ekmek fırınları birbirinin taklitidir!) internette tek bir taklite bile tahammül edilemiyor!

  Cevapla
 28. Acaba sitenin sahipleri bu tartışılan konu hakkında ne düşünüyorlar? Dahası “Facebook ile birebir aynı tasarımda yapmışsınız” denildiğinde verdikleri cevabı çok merak ediyorum.

  “Klon” ve “çalıntı” kelimelerini karıştırdığımızı düşünüyorum. Sanki biyolojide kullanılan “klon” kelimesi ile bizim web’de kullandığımız “klon” kelimesi aynı değilmiş gibi yorumlar okudum. Benim bildiğim klonlamak birebir kopyalamaktır, yani “çalıntı” gibi kulağa itici gelmediği için mi bu iki kelimeyi birbirinden ayırıyoruz?

  Buradaki yorumlarda bir şeyin klon yerine çalıntı olması için aynı tasarıma sahip olması gerektiği gibi bir kanı var.

  Konuyu dağıtmadan başka bir yöne de çekmek istiyorum. Farzedelim ki dünyada hazırlanan ilk sosyal ağ “A sitesi” olsun. Bundan sonra yapılacak sosyal ağlar “A sitesinin” klonları mıdır? Yoksa bir sitenin klon olabilmesi için karşılaştırılan site ile benzer bir altyapı da ve benzer bir kurguda mı olması gerek? Bana göre sınırları olmayan bir dünyada bazı konuların sınırlarını belirtmemiz gerek.

  Tabi bir başkası “klon” yerine “birebir benzeri” kelimesini kullanmamaız gerektiğini de öne sürebilir 🙂

  Cevapla
 29. Ben buna sadece ”vizyonsuzluk” diyor, başka da bir şey demiyorum. Aktarımın için teşekkürler Erhan. Bilgileniyoruz sayende. Umarım aldıkları yatırımın da etkisiyle, tasarımından felsefelerine kadar sağlam bir yapı oluştururlar.

  Cevapla
 30. Bu türlü “klon” dediyimiz sitelerde qayet başarılı bir qrafik çize biliyor. Önemli olan girdiyi pazarda iyi mevkilenmesi. Üstelik de bu proje tıpkı klonlama sahasında ilk deyildir. Örnek olarak http://vkontakte.ru sitesini göstere bilirim. Rusiyanın facebook klonu olan bu site kısa sürede Rusiya ve Ukranyanın en çox ziyaret edilen sosyal ağ sitesi oldu. Alexa tutanakları:
  http://www.alexa.com/site/ds/top_sites?cc=RU&ts_mode=country&lang=none
  http://www.alexa.com/site/ds/top_sites?cc=UA&ts_mode=country&lang=none
  Yani burada bu projeyi küçük gören arkadaşlara hitaben söylüyorum ki, internet burası. acele etmeyin yorumlamakda. neyin ne olacağını sadece zaman gösterir. burada sadece varsayımlar yapa biliriz…

  Cevapla
 31. Shaig M: Değerli bilgi için teşekkürler. Yorumlarda ara ara bu şekilde bölgesel verileri paylaşmaya, bizleri bilgilendirmeye devam etmeni dilerim.

  Cevapla
 32. Erhan Erdogan:
  Ben teşekkür ederim. Sürekli izlediğim blogdur webrazzi, bundan sonra yorumlarla da katılırım Allahın izniyle.
  Bizim yerel internet pazarında ( Azerbeycan ) facebook klonu diye bileceyimiz bir proje hazırlanmakdadır. Ülkenin en büyük e-mail servisinin hazırladığı proje, ilkin açıldığı zaman aynı servisin bünyesinde bulundurduğu aktiv kullanıcıların profillerinden oluşacaq ve 100.000 ( yüz bin )`den fazla kullanıcıyla piyasaya girecekdir. Bunu yapma sebeplerini sordukda ise, madem ulusal bir proje deyil, yererl bir sistem o zaman kullanıcıların benimsediyi bir sistemi yaratma çabası olduğunu açıklamasını getriyorlarki, bu da mantıklı düşünce. Zira örnekleri başarılı olmuşlardır. Ancak hedef geçen zaman içinde farklı yönde gelişme göstererek kendi deyerini yaratmak ve benzerinden tamamen farkl olmakdır.
  Kısaca bunlar başlangıçdır…

  Cevapla
 33. @Shaig M
  Bahsi geçen adrese ulaşamadım ama eminimki klon değil alternatif bir projedir,yani bana göre klon grafiklerede kullanılan fonta kadar kopyalamaktır birebir aynısını çıkarmaktır yoksa tasarımın birbirne benzemesi doğaldır bence misal oyyla’nın tasarımı digg’i andırır ant.com’un live.com’un tasarımı google’ın tasarımını andırır ama renk,font grafik seçimleri aynı değildir yani klon değil alternatif servisitir.

  Cevapla
 34. Sayın Hsn:
  Geçen zaman içinde bir takım ufak deyişkenlikler göstermişdir site. Ancak ilk aşamada aynen benzeriydi. Screenshot resmini sunarsam umarım yeterli olur. Ne yazık ki adrese ulaşamıyorsunuz. Ne demek istediyimi net görmek imkanınız olurdu. Aynen faviconuna kadar benzerlik var…

  http://img61.imageshack.us/img61/365/vkontakteyq7.jpg

  Cevapla
 35. Evet dediğiniz bu site de klon ve bana klon siteler hakkında genellemeler yapmamam gerektiğini gösterdi fakat vkontakte’nin başarılı olmasında şöyle bir durum da olduğunu düşünüyorum Facebook Rusya’da popülerite kazanmadan önce kurulmuş ve kendini kanıtlamış yani bence TurkStudent bu şansı kaybetti daha fazla başarı sağlayabileceğini düşünmüyorum.
  Teşekkürler

  Cevapla
 36. Adamlar yapmış ama kopya ama klon vs. Ve yatırım almışlar. Türkiye’de Yahoo, Ebay tasarım kopyaları bugün en büyükler olarak duruyor. Para kazanıyor mu ? İş yapıyor mu ? Gerisi boş.

  Cevapla
 37. bence turkstudent eski hali ile cok daha guzeldi. son donemde yaptiklari yenilik ile turkstudent a yapilan yatirimin hicbir ilgisi olmadigini dusunuyorum cunku uyelerinin buyuk cogunlugu bu durumdan sikayetci. yatirim yapilsa yapilsa aktif uye sayisinin fazla olusuna ve gelisme potansiyelinin var olusuna yapilmistir. suan facebook temasi dedigimiz goruntu ile hizmet veriyor ancak facebook kadar islevsel degil. uyelerin soyledigi bisey var, madem facebook gibi olacak, turkstudent in ne anlami kaldi, hep beraber gecelim facebook da devam ederiz 🙂

  Cevapla
 38. Almanya’da yaşayan ve StudiVZ’de 2006 yılından beri üye olan, başarısının her adımını izleme şansı bulmuş olan biri olarak söylemek isterim ki, StudiVZ’in başarısının en büyük nedeni Facebook örneğinin Almanya’da 2008 başına kadar hiç tanınmamış olması. Facebook bu sene başında Almanca hizmet vermeye başladıktan sonra StudiVZ’e ‘rakip olabilmek’ için atağa geçti, StudiVZ’in ilk başlarda klasörlerini ‘fakebook’ adıyla adlandırdığının da ortaya çıkmasıyla birlikte sitenin işleyiş sisteminin birebir kopyalanmış olması iddiasıyla Amerika’dan StudiVZ’e dava açtı.

  Peki Türkiye’de aynı şeyleri izleyecek miyiz? Bence hayır. Turkstudent’ın en büyük dezavantajı Facebook’un Türkiye’de uzun zamandır biliyor olmasıdır. Facebook şimdi hem Türkçe olarak yayın yapıyor, hem de hatrı sayılır derece Türk ziyaretçiye sahip. Dolayısıyla Turkstudent’ın işi kullanıcıyı böyle bir sistemle tanıştırmak değil, varolan kullanıcıyı Facebook’tan Turkstudent’a kaydırmak oluyor ki, bu bana çok zor görünüyor.

  Cevapla
 39. Arda yeni bir yazı yazsa da, bu yazıdaki tartışma ortamı biraz sakinleşse diyecektim ama yenisi daha beter oldu 🙂

  Cevapla
 40. Arda abi, merak ettiğim yatırımcıların geridönüşümü varmı? yine sitenden okuduğumuz grou.ps-a yatırılan 1 mlyn $-un geri dönüşümü nasıl olacak?bildiğim kadarıyla groups-da reklam yok, ücretli üyelik yok. Bu siteye yatırım firmanın kazancı ne?

  Cevapla
 41. M.Deniz OKTAR |

  klonlarin basarili oldugu ornekler vardir ama o orneklerin oldugu ulkelerde facebook bilinirligi bizdeki kadar yuksek mi?

  mondus vardi hatirlayan var mi?

  Cevapla
 42. Facebook’un önce tasarımına çok benziyor. Sayfayı açtığımda direk aklıma facebook geldi. Eski tasarımda kalsalar daha iyiydi şu hale göre. Kısa zamanda yeni bir tasarımla tekrar sunuş yapsalar daha başarılı olurlar şu haliyle. Klon site görünümünde.

  Cevapla
 43. Türk öğrencilerinin de böyle güzel bir sosyal ağ site yapmaları da son derece iyi olmuş. Başarılarının devamını dilerim.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın