Pilli reklam seçeneklerine advertorial ekledi
Pazarlama

Pilli reklam seçeneklerine advertorial ekledi

Pilli, sahibi olduğu ve bünyesinde bildirgec.org, hafif.org gibi popüler yayınları barındıran pillinetwork'e bugün itibari ile yeni bir reklam modeli dahil etti.

Bir süre önce Pilli İlanduyuran ve kendisine yeni bir gelir modeli oluşturan şirket sunduğu Advertorial türü yeni reklam seçeneği ile "reklam yazı" konseptini pillinetwork'e adapte etmiş oldu.

Bu kapsamda yayınlanan "reklam yazılar" pillinetwork sitelerinde özel olarak belirtiliyor ve yayın süreleri boyunca ana sayfada gösterilerek sunuluyorlar. Yayına alındıkları anda ilgili sitenin ilk yazısı olarak yayınlanan reklam yazılar, yeni bir yazı gelince bir alt sıraya kayıyor ancak yayın süresi dolmadan ana sayfadan çıkmıyorlar.

Pilli'nin bu modeli yayına almasının komünitesi tarafından yoğun eleştiriye sebep olacağını düşünebilirsiniz. Ancak pillinetwork kapsamındaki sitelere giren her reklam gelirinin yazarları ile paylaşılıyor olması bu problemi büyük ölçüde ortadan kaldırıyor ve hatta yazarları için gelir artırmaya imkan tanıdığı için önemli değer yaratıyor.

Son olarak Pilli'nin advertorial reklamlarının ilk reklamvereninin Vodafone olduğunu da paylaşalım. Vodafone'un reklam yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (12)
 1. Kelescan Kelescan

  pilli ilan dan daha çok rağbet görür bnce

 2. Pasacocugu Pasacocugu

  @vadi efe

  evet gayet hesaplı, bu hesaplı olma durumu bildirgec.org için geçerli, bildirgeç reklam gelirleri eğer takip ediyorsan biliyorsundr, epey düşük. Üstte banner yayınlamak sadece 35-40 $ mesela. Ama advertorial reklam seçeneği diğer reklam seçeneklerinden hem fiyat hem de geri dönüş açısında daha uygun görünüyor.

 3. Yucel Eroglu Yucel Eroglu

  Ne kadar zaman oldu hatırlamıyorum Bildirgec'e girmeyeli, mecrasından çıktı denebilir.

 4. Vadi Efe Vadi Efe

  Güzel bir çalışma olmuş,

  aklıma hemen iki soru geldi;

  1- Bu reklamın ana sayfada ne kadar duracağının minimum bir süresi var mı? Reklamverene taahhüt edilen bir süre, örneğin en azından 1 gün duracak şeklinde garanti veriliyor mu? Yoksa yoğun yazı yollanan bir güne denk gelirsek verdiğimiz reklam yayından hızlı bir şekilde çıkarsa hoş olmaz sanırım

  2- Ücret ne kadar?

  teşekkürler..

 5. Önder Sürmeli Önder Sürmeli

  Pilli Network için güzel bir gelişme. Yazarların elde edeceği gelirlerin artmasına yardımcı olacak bir reklam türü olmuş.

 6. Taci Yalçın Taci Yalçın

  @Vadi, bu tür reklamlar ne kadar yoğun yazı girilirse girilsin, belirlenen süre dahilinde anasayfada kalıyorlar. Buna özel bir sistem yapılıyor. (Diye biliyorum)

 7. Özgür Kiliç Özgür Kiliç

  Tam piilice yani zekice bir reklam modeli.

  Bence akıllıca bir model. Tüm bloglar bunu bir şekilde uygulamalı çünkü blog sahipleri para kazanacakki bize kaliteli yazmaya zamanları kalsın.

  Önderliğin için teşekkürler pilli.

  We love you

 8. Pasacocugu Pasacocugu

  @vadi efe http://www.pilli.com/yazi/ilk-advertorial-imiz-vodafone-dan linkinden sorularına cevap bulabilirsin.

 9. Vadi Efe Vadi Efe

  @pasacocugu

  bilgi için teşekkürler

  hesaplıya benziyor

 10. Ahmet Arslan Ahmet Arslan

  Pilli Network icin bu reklam modeli 2007nin ocak ayinda düsünüldü ve planlamasi yapildi diye biliyorum.

  Ayrıca bana göre aklı fikri yerinde olan bir planlamaci bunu bugune deyin dusunmeliydi.

  Eski şeyleri onumuze ısıtıp ısıtıp koymak olmus bu.

 11. Ataol Karaer Ataol Karaer

  bildirgec.org'un konsepti ile birebir örtüşen bir reklam modeli. Reklam verenler zaten bir müddettir bu tarz reklamlara daha fazla rağbet etmekteler. Basılı yayında da özellikle sektörel medyada advertorial reklamlar diğerlerine göre daha fazla geridönüş sağlamakta. Bunun sebebi reklam yeri olarak ayrılan alanlara verilen reklamlar diğer birçok girdinin yanında (Seth Godin'in dediği gibi) "invisible" hale gelmektedir. Ziyaretçiler yahut okurlar o reklamı neredeyse farketmemektedir bile. Online dünyada da bu böyle artık. Bakın Google Adwords reklamlarına, artık farkedilmiyorlar bile. Advertorial reklamlar ise daha güvenilir, daha akılda kalıcı ve tabi ki daha farkedilir. Bu yenilik için Pilli'yi tebrik etmek gerek, yazarlarına daha fazla kazandıracaktır.

 12. Ercüment Eser Ercüment Eser

  Ekşi sözlüğün senelerdir kullandığı reklam türü bu, amerika keşfedilmemiş yani pilli tarafından.

  Sözlükte de okumadan geçiyordum, burada da aynısı olacak büyük ihtimalle bunun sonu.