Pilli iş modelini güçlendirdi: Pilli İlan

Pilli'den pillinetwork (bildirgec, hafif, zamazing, sinepil, 3ayak, 22dakika, yenimecra, 10marifet, ucandaire) ve Sosyomat'tan sonra yeni bir girişim hayatımıza girmek için gün sayıyor.

Hali hazırda sahip olduğu içeriği ve komüniteyi çok doğru kullanan Pilli'nin, iş modelini de fazlasıyla güçlendiren bu yeni girişiminin adı Pilli İlan.

Pilli ilan

pillinetwork ve Sosyomat'ta ilan vermek için kurgulanan sistem sayesinde her sitenin sağ kolonunda 2 ile 10 arasında ilan alanı açılıyor olacak. İlan vermek isteyen kişiler istedikleri gün için istedikleri sitenin istedikleri alanını seçip tüm gün dönüşümsüz olarak ilanlarını yayınlayabilecekler. Yani seçilen sitede o gün için ne kadar gösterim yapılırsa ilan o kadar gösterilmiş olacak. Bugün Pilli Blog'da yayınlan teaser ile yayına gireceğinin sinyalleri verilen Pilli İlan için Webrazzi'ye özel bir demo gösterimi yapıldı. Detaylı anlatıma geçmeden önce öncelikle bu yeni girişime neden Pilli Reklam değil de Pilli İlan denildiğini açıklamak istiyorum.

Pilli ilan

Pilli'nin sadece web siteleri için değil, web sitesi olmayan kampanyalar için de modellediği sistem dahilinde, ilan verenler isterlerse e-posta adreslerini ilan hedefi olarak verebiliyorlar. Bu sayede satılık ilanları, eleman ilanları, özel ders ilanları gibi amaçlara da hizmet etmiş oluyor Pilli İlan. Burada önemli olan da e-posta adresi girilmiş ilanlarda tıklama sonrasında Pilli'nin hazırladığı arayüz devreye giriyor ve mesaj ilan sahibine gönderiliyor.

Pilli ilan

Bu yeni servisin bir diğer önemli özelliği de ilanın yayınlandığı sitede ilan alanlarının fiyatının yukarıdan aşağıya inildikçe ucuzluyor olması. Ayrıca eğer ilanı verdiğiniz alanın üstünde boş bir alan varsa, ilanınız oraya taşınıyor yani en üstte boş yer hiçbir zaman kalmıyor.

Tahmin edilebileceği gibi Pilli bu servisinin pillinetwork üzerinde yapacağı gösterimlerden elde edeceği gelirin yine %70'ini bu sitelerdeki yazarları ile paylaşıyor olacak. Bunun yanında Pilli üyeleri hesaplarında biriken paralarla isterlerse Pilli İlan üzerinden ilan da satın alabilecekler. Kısacası pillinetwork entegrasyonu en üst seviyede gerçekleşmiş, Pilli İlan'ın ilk kullanıcıları baştan belirlenmiş olacak.

Pilli ilan

Son derece basit, Pilli'nin tasarım çizgisinde ve olabildiğince sade olarak tasarlanmış Pilli İlan sisteminde iki farklı ilan tipi bulunuyor ve bunlar metin ile imaj ilan. Metin ilanların yanına küçük görsellerin eklenmesi de mümkün.

Son olarak şunu belirtmekte de fayda var, Pilli'nin bugüne kadar birlikte anıldığı Ruby on Rails bu yeni projede yerini PHP'ye bırakmış. Ancak framework kullanımından vazgeçilmeyip bu sefer bir PHP framework olan Symfony denenmiş. Nasıl bir performans yakalanacağını hep birlikte test etmiş olacağız.

Pilli ilan

Dediğim gibi Pilli'nin bu yeni girişiminde çok hızlı geri dönüşler sağlayacağını mevcut kitlesine entegre olarak sunduğu çözümden dolayı tahmin etmek zor değil. Ayrıca yarattığı daha doğrusu güçlendirdiği iş modeli ile yatırımcıların iştahını kabartacağını da kesinlikle söyleyebilirim.

Burada eminim herkesin merak ettiği bu servise ilerleyen dönemlerde Pilli siteleri dışında sitelerin de dahil olup olamayacağı. Onu da kısa süre içinde öğrenmiş olacağız ama kişisel görüşüm cevabı düşünmeye gerek bile olmadığı. ;)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.