Pilli iş modelini güçlendirdi: Pilli İlan
Yeni Girişimler

Pilli iş modelini güçlendirdi: Pilli İlan

Pilli'den pillinetwork (bildirgec, hafif, zamazing, sinepil, 3ayak, 22dakika, yenimecra, 10marifet, ucandaire) ve Sosyomat'tan sonra yeni bir girişim hayatımıza girmek için gün sayıyor.

Hali hazırda sahip olduğu içeriği ve komüniteyi çok doğru kullanan Pilli'nin, iş modelini de fazlasıyla güçlendiren bu yeni girişiminin adı Pilli İlan.

Pilli ilan

pillinetwork ve Sosyomat'ta ilan vermek için kurgulanan sistem sayesinde her sitenin sağ kolonunda 2 ile 10 arasında ilan alanı açılıyor olacak. İlan vermek isteyen kişiler istedikleri gün için istedikleri sitenin istedikleri alanını seçip tüm gün dönüşümsüz olarak ilanlarını yayınlayabilecekler. Yani seçilen sitede o gün için ne kadar gösterim yapılırsa ilan o kadar gösterilmiş olacak. Bugün Pilli Blog'da yayınlan teaser ile yayına gireceğinin sinyalleri verilen Pilli İlan için Webrazzi'ye özel bir demo gösterimi yapıldı. Detaylı anlatıma geçmeden önce öncelikle bu yeni girişime neden Pilli Reklam değil de Pilli İlan denildiğini açıklamak istiyorum.

Pilli ilan

Pilli'nin sadece web siteleri için değil, web sitesi olmayan kampanyalar için de modellediği sistem dahilinde, ilan verenler isterlerse e-posta adreslerini ilan hedefi olarak verebiliyorlar. Bu sayede satılık ilanları, eleman ilanları, özel ders ilanları gibi amaçlara da hizmet etmiş oluyor Pilli İlan. Burada önemli olan da e-posta adresi girilmiş ilanlarda tıklama sonrasında Pilli'nin hazırladığı arayüz devreye giriyor ve mesaj ilan sahibine gönderiliyor.

Pilli ilan

Bu yeni servisin bir diğer önemli özelliği de ilanın yayınlandığı sitede ilan alanlarının fiyatının yukarıdan aşağıya inildikçe ucuzluyor olması. Ayrıca eğer ilanı verdiğiniz alanın üstünde boş bir alan varsa, ilanınız oraya taşınıyor yani en üstte boş yer hiçbir zaman kalmıyor.

Tahmin edilebileceği gibi Pilli bu servisinin pillinetwork üzerinde yapacağı gösterimlerden elde edeceği gelirin yine %70'ini bu sitelerdeki yazarları ile paylaşıyor olacak. Bunun yanında Pilli üyeleri hesaplarında biriken paralarla isterlerse Pilli İlan üzerinden ilan da satın alabilecekler. Kısacası pillinetwork entegrasyonu en üst seviyede gerçekleşmiş, Pilli İlan'ın ilk kullanıcıları baştan belirlenmiş olacak.

Pilli ilan

Son derece basit, Pilli'nin tasarım çizgisinde ve olabildiğince sade olarak tasarlanmış Pilli İlan sisteminde iki farklı ilan tipi bulunuyor ve bunlar metin ile imaj ilan. Metin ilanların yanına küçük görsellerin eklenmesi de mümkün.

Son olarak şunu belirtmekte de fayda var, Pilli'nin bugüne kadar birlikte anıldığı Ruby on Rails bu yeni projede yerini PHP'ye bırakmış. Ancak framework kullanımından vazgeçilmeyip bu sefer bir PHP framework olan Symfony denenmiş. Nasıl bir performans yakalanacağını hep birlikte test etmiş olacağız.

Pilli ilan

Dediğim gibi Pilli'nin bu yeni girişiminde çok hızlı geri dönüşler sağlayacağını mevcut kitlesine entegre olarak sunduğu çözümden dolayı tahmin etmek zor değil. Ayrıca yarattığı daha doğrusu güçlendirdiği iş modeli ile yatırımcıların iştahını kabartacağını da kesinlikle söyleyebilirim.

Burada eminim herkesin merak ettiği bu servise ilerleyen dönemlerde Pilli siteleri dışında sitelerin de dahil olup olamayacağı. Onu da kısa süre içinde öğrenmiş olacağız ama kişisel görüşüm cevabı düşünmeye gerek bile olmadığı. ;)

Yorumlar (27)
 1. açıldı

 2. Zorunlu Zorunlu

  Google Adsense varken farklı mecra yaratmanın anlamı yok. Genelde teknik işlerle çok fazla uğraşan insanlar olaylara yönetici gözü ile bakamıyorlar. Ferrari bedavayken Anadol'u neyleyim...

 3. Burak Arikan Burak Arikan

  Pilli'ye tebrikler. Umarım bu girişim Türkiye'de bağımsız reklam federasyonları çağının başlangıcı olur. Bu konuda bir Düğümküme yazısı yolda.

 4. Yalcin Pembecioglu Yalcin Pembecioglu

  Nefis olmus! Bravo Pilli.

 5. Belki de web 2.0 camiasının en eski oluşumlarından olan Pilli Network'ü (tee aftermath2000'den bu yana takibindeyim) bu tip adımlarla görmek beni oldukça mutlu ediyor.

 6. Ismail K Aka Blackinwhite Ismail K Aka Blackinwhite

  Kontrol panelinin arayüz tasarımına bayıldım.

 7. İsmail Aşcı İsmail Aşcı

  her seferinde sasirtmayi basariyorlar...tebrikler...

 8. Ersan Özer Ersan Özer

  Sayfaların ara yüzü süper olmuş. Eminim yazılımı da başarılıdır ve zamanla da geliştirilecektir. Hizmetin müşterilerinden biri olacağız. Tebrik ederim. Gani gani müşteriler dilerim.

 9. Blogveb Blogveb

  pilli yeni bir ilan sitesi açmak yerine mevcut network sitelerini kullanması güzel bir fikir..

  bu pilli ilan sayesinde kişisel ilanlar binlerce okuyucu ile buluşacak...

  Google düşünsün...başarılar...

 10. Onder Eren Onder Eren

  pilli ilan sayesinde, reklam fiyatlarında yüksekten uçan bir çok site de kendilerine çeki düzen vereceklerdir. ekran capturelarından gördüğüm kadarıyla son derece uygun fiyatlarla ciddi bir kitleye ulaşmak mümkün olacak. pilli sitelerinin ziyaretçileri de bence diğer sitelere göre bu reklamlara daha çok tıklayacaklardır. tebrikler...

 11. pillinin yakında pili biter merak etmeyin.

 12. Pilli'ye yakışmış bence.

  Arayüz de şık duruyor, ilan mantığı da...

  İlan alanlarının çok boş kalacağını da zannetmiyorum açıkcası...

 13. Banu Soysal Banu Soysal

  @sinan, "pilli'nin pilinin biteceğini" neye dayanarak söylüyorsunuz merak ettim.

 14. Çağatay Çağatay

  @sinan

  sen mi bitireceksin annem?

  Arayüz ve mantık çok başarılı, tebrik ederim.

 15. Sistem güzele benziyor.. arayüz de çok tatlı olmuş. başarılar..

  @Çağatay

  afedersiniz ama "annem" kelimesini hiç hoş bulmadım :S

 16. Pilli bi tane ya. Ne tükenmesi. Daha yolunda başındalar, enerjileri bol destekleri sağlam.

 17. ilan.pilli.com üzerinden yayınlanacak herhalde..

 18. Sesebian Sesebian

  Güzel çalışma..

 19. Factor2 Factor2

  Güzel bir çalışma gibi duruyor.Yayına girince daha detaylı inceleme fırsatımız olacaktır...

 20. Hasan Yalçınkaya Hasan Yalçınkaya

  Destekleyen arkadaşlara ve Arda'ya çok çok teşekkürler. Bir detayı açıklığa kavuşturayım: ekran görüntülerindeki fiyatlar henüz uydurma. Fiyatları hala düşünüyoruz. Herhalükarda ucuz olacağını söyleyebilirim.

 21. İbrahim İbrahim

  kimse görmesin index atmışlar ana sayfaya :)

  direk

  http://ilan.pilli.com/index.php

 22. Onder Eren Onder Eren

  Son derece kolay kullanımlı bir arabirim olmuş. Fiyatlar da fena değil. Eğer bir pilli hesabınız varsa oradaki parayı kullanabilmeniz çok iyi düşünülmüş bir detay.

  heralde henüz test aşaması olduğu için ödeme sayfası secure değil dikkat.

  virgul.com'dan sonra pilli ilanla birlikte grup sitelerde reklam vermek üzerine, yeni atılımlar göreceğimizi tahmin ediyorum. böyle araçlarla birlikte reklam verme konusu ne kadar saydam olursa reklamverenler için o kadar iyi olacaktır.

 23. Emre Yılmaz Emre Yılmaz

  süper.. pilliye helal diyorum

 24. neden Rails değilki ya :(

 25. Mustafa Mustafa

  Çok güzel olmuş başarılarınızın devamını diliyorum.

  1. İbrahim Arslan İbrahim Arslan

   Ben siteyi açamıyorum ama siz güzel demişsiniz ;) acaba şimdi mi çalışmıyor?