Çağlar Erol Tasit.com'a Küçük Ortak Olarak Girdi

Çağlar Erol Tasit.com'a Küçük Ortak Olarak Girdi

tasit_logo1Geçtiğimiz haftalarda Webrazzi'ye gelen bir duyum ile Çağlar Erol'un Tasit.com isimli bir girişime yatırım gerçekleştirdiği ve ortak olduğu bilgisini almıştık. Konuyu araştırdıktan sonra Çağlar Erol tarafından da doğruladık ve detayları öğrendik.

Tasit.com ikinci el otomobillere yönelik ilan sitesi Arabalan.com'un yeni adı ve markası. Girişim Almanya merkezli olarak yaklaşık 2 yıl önce kurulmuştu. Girişimin kurucusu Birol Kabakoğlu Türkiye'ye dönüş kararı vererek bir süre önce yatırım arayışına girmiş ve bu süreçte çeşitli görüşmeler yapmıştı. Bu görüşmeler sonunda aralarında Çağlar Erol'un da olduğu 5 ortaklı bir yapı ile Arabalan.com'dan Tasit.com'a geçiş yapılmış.

Bir süredir araba sitelerine ilgi duyduğunu söyleyen Çağlar Erol takip ettiği Arabalan.com'un kurucusu Birol Kabakoğlu ile uzun görüşmeler sonunda bu ortaklığı gerçekleştirdiklerini söyledi. Bunlara ek olarak Tasit.com'daki hedeflerini de şöyle özetledi:

"Tasit.com, bir classifieds sitesi. Şu an piyasanın önde gelen sitelerinden daha iyi bir servis, insanlara daha kullanışlı bir önyüz sunmayı hedefliyoruz. Yani yenilikçilikten çok kullanışlılığı hedefliyoruz. Online araç classifieds pazarının Türkiye’de hala çok ciddi potansiyeli olduğunu düşünüyorum, ve tasit.com’da bu potansiyeli değerlendirmek istiyoruz. İki yıl içerisinde bu alanda akla ilk gelen iki siteden biri olmayı hedefliyoruz."

Çağlar Erol'un European Founders Fund ortaklığında sürdürdüğü girişimi EnUygun.com ile örtüşen yanları olan Tasit.com'un ortakları arasında yabancı yatırımcılar da bulunuyor.

Yunan asıllı Alman yatırımcı Sotirios Mistakidis'in, TurkStudent.net'in kurucularından Suat İmamoğlu ve eBay Almanya'nın eski yöneticilerinden Dr. Ralph Warner da ortaklar arasında. Özellikle iMaven GmbH olarak ortaklar arasında yer alan Dr. Ralph Warner'ın Tasit.com için yaratabileceği değer yüksek gözüküyor. Şöyle ki, eBay'in Mobile.de'yi satın almasının ardından 2 yıl kadar şirketi yöneten kişi oluyor kendisi. Zaten Tasit.com ile Mobile.de arasındaki benzerlikler de siteleri inceleyen okuyucularımızın dikkatini çekecektir.

tasitcom-ana1

Tasit.com için kurulan şirketin ortaklık yapısı hakkında Çağlar Erol çok detay vermedi ve sadece kendisinin opsiyonlu bir anlaşma ile şu an için küçük ortak olduğunu söyledi. Ancak yaptığımız araştırma ile şirket hisselerinin dağılımının şu şekilde olduğunu öğrendik.

tasit-hisse1

Tasit.com'un hali hazırda EnUygun.com'la paslaşmaya başladığını ilan detay sayfalarındaki taşıt kredisi bölümlerinden görebiliyoruz. Mobile.de ile olan benzerlikleri, ortaklar arasındaki dikkat çeken isimler, eBay Almanya yakınlığı, Çağlar Erol'un European Founders Fund'ın "gözde girişimcisi" olması gibi tüm artılar biraraya toplandığında önümüzdeki dönemlerde yeni bir başarı hikayesi duymamızı olası görüyorum.

Çağlar Erol'un hali hazırdaki %2.5 hisse oranının da tecrübeli girişimcinin opsiyonlu anlaşması ile günü geldiğinde kayda değer bir seviyede olacağını tahmin ediyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.