Çağlar Erol Tasit.com'a Küçük Ortak Olarak Girdi
Yatırım

Çağlar Erol Tasit.com'a Küçük Ortak Olarak Girdi

tasit_logo1Geçtiğimiz haftalarda Webrazzi'ye gelen bir duyum ile Çağlar Erol'un Tasit.com isimli bir girişime yatırım gerçekleştirdiği ve ortak olduğu bilgisini almıştık. Konuyu araştırdıktan sonra Çağlar Erol tarafından da doğruladık ve detayları öğrendik.

Tasit.com ikinci el otomobillere yönelik ilan sitesi Arabalan.com'un yeni adı ve markası. Girişim Almanya merkezli olarak yaklaşık 2 yıl önce kurulmuştu. Girişimin kurucusu Birol Kabakoğlu Türkiye'ye dönüş kararı vererek bir süre önce yatırım arayışına girmiş ve bu süreçte çeşitli görüşmeler yapmıştı. Bu görüşmeler sonunda aralarında Çağlar Erol'un da olduğu 5 ortaklı bir yapı ile Arabalan.com'dan Tasit.com'a geçiş yapılmış.

Bir süredir araba sitelerine ilgi duyduğunu söyleyen Çağlar Erol takip ettiği Arabalan.com'un kurucusu Birol Kabakoğlu ile uzun görüşmeler sonunda bu ortaklığı gerçekleştirdiklerini söyledi. Bunlara ek olarak Tasit.com'daki hedeflerini de şöyle özetledi:

"Tasit.com, bir classifieds sitesi. Şu an piyasanın önde gelen sitelerinden daha iyi bir servis, insanlara daha kullanışlı bir önyüz sunmayı hedefliyoruz. Yani yenilikçilikten çok kullanışlılığı hedefliyoruz. Online araç classifieds pazarının Türkiye’de hala çok ciddi potansiyeli olduğunu düşünüyorum, ve tasit.com’da bu potansiyeli değerlendirmek istiyoruz. İki yıl içerisinde bu alanda akla ilk gelen iki siteden biri olmayı hedefliyoruz."

Çağlar Erol'un European Founders Fund ortaklığında sürdürdüğü girişimi EnUygun.com ile örtüşen yanları olan Tasit.com'un ortakları arasında yabancı yatırımcılar da bulunuyor.

Yunan asıllı Alman yatırımcı Sotirios Mistakidis'in, TurkStudent.net'in kurucularından Suat İmamoğlu ve eBay Almanya'nın eski yöneticilerinden Dr. Ralph Warner da ortaklar arasında. Özellikle iMaven GmbH olarak ortaklar arasında yer alan Dr. Ralph Warner'ın Tasit.com için yaratabileceği değer yüksek gözüküyor. Şöyle ki, eBay'in Mobile.de'yi satın almasının ardından 2 yıl kadar şirketi yöneten kişi oluyor kendisi. Zaten Tasit.com ile Mobile.de arasındaki benzerlikler de siteleri inceleyen okuyucularımızın dikkatini çekecektir.

tasitcom-ana1

Tasit.com için kurulan şirketin ortaklık yapısı hakkında Çağlar Erol çok detay vermedi ve sadece kendisinin opsiyonlu bir anlaşma ile şu an için küçük ortak olduğunu söyledi. Ancak yaptığımız araştırma ile şirket hisselerinin dağılımının şu şekilde olduğunu öğrendik.

tasit-hisse1

Tasit.com'un hali hazırda EnUygun.com'la paslaşmaya başladığını ilan detay sayfalarındaki taşıt kredisi bölümlerinden görebiliyoruz. Mobile.de ile olan benzerlikleri, ortaklar arasındaki dikkat çeken isimler, eBay Almanya yakınlığı, Çağlar Erol'un European Founders Fund'ın "gözde girişimcisi" olması gibi tüm artılar biraraya toplandığında önümüzdeki dönemlerde yeni bir başarı hikayesi duymamızı olası görüyorum.

Çağlar Erol'un hali hazırdaki %2.5 hisse oranının da tecrübeli girişimcinin opsiyonlu anlaşması ile günü geldiğinde kayda değer bir seviyede olacağını tahmin ediyorum.

Yorumlar (27)
 1. Tabloda gösterilen sermaye miktarının cins nedir acaba tl-dolar-euro? tek burası kafama takıldı demek ki çok açıklayıcı bir yazı olmuş :)

 2. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Her iki tarafa da hayırlı olmasını dileyelim. Araba.com ve Arabalar.com gibi iki büyük ve önemli rakibi karşısında, bence bu ekiple birlikte en azından birini saf dışı bırakabilirler. Zaten hedeflerini de bu yönde açıklamışlar. Çağlar abinin Türkiye pazarındaki bilgi ve birikimleriyle, diğer ortakların konumları birleşince bence hedefin gerçekleşmesi kaçınılmaz gibi görünüyor. Ama rakipler gerçekten de şu anki pazar payları itibariyle çok önde. Umarım her şey güzel olur.

 3. Koray Topçu Koray Topçu

  her şey bir yana, site tasarım olarak park edilmiş sitelerin tasarımlarına benziyor. yazıyı okumaya başlarken, hemen siteyi açtım, başlığı da düşünerek "herhalde yeni açılacak bu site" diye düşündüm tasarım yüzünden.

  tabii ki bu işi yapanlar daha iyi bilecektir, fakat renk seçimi daha güzel olmalı bence ;)

  1. Baris Ak Baris Ak

   Web sitesi avrupa standartlarinda türkiye de cok ilginc geliyor olabilir ama bizlerin bu siteye alismasi gerekiyor :)

 4. türkçe ismi olmayan siteler bana hep baştan -1 ile başlamak gibi geliyor. türkçe kıtlığımı var anlamıyorum , biraz daha düşünselerdi keşke :)

  bkz : yemeksepeti, gittigidiyor, sahibinden, hepsiburada vs.

  1. Bundan daha Türkçe bir isim ne olabilirdi ki? TAŞIT.com

   1. site tasit.com cello , taşıt.com değil :)

 5. Said Murat Said Murat

  Hadi hayırlısı :)

  Çağlar beyi tebrik ediyorum... O yatırım yapacağı yeri iyi biliyordur ;) :)

 6. Acaba mobile.de ile devan eden bir bag soz konusu mu? Tasarim ayni cunku.. Sayfayi actigim zaman mobile. de sitesi, fakat cakma bir logoyla karsilastim. Herhalde mobilede'yi daha onceden bildigim icindi. Logoya biraz daha kaynak harcanilabilirdi.

  @Taci Bey'e,

  Arabalar.com cok fazla reklam kaynagi olan fakat basarili bulmadigim bir projedir. Noktanin cogu sitelerinde surekli reklamlari donuyor ama sitedeki toplam ilan sayisina bakarsak, reklama harcanan kaynaklarin geri dosununun cok tatmin etmedigini anlayabiliriz. (toplam 28 ilan var su an.)

 7. Yusuf Temur Yusuf Temur

  Merhaba,

  tüm bu gelişmeleri değerlendirirken Birol Bey hakkında bir parantez açmak gerekiyor sanırım... kendisiyle internet üzerinden dahi olsa bir kaç kez konuşma imkanı buldum ve sitesini 1 yıldır takip ediyorum.Bendeki intiba Birol Beyin bir Maraton koşucusu olmamsıdır.Tahminimce Birol Bey tıkandıgı anda mükemmel bir stratejiyle önünü acıcak hamleyi yaptı.Bence bu ortaklıktan sadece maddi kaynak yaratmadı cok genis ve bilge kişilerden oluşan bir ortaklıkla mükemmel bir round yatırım gerçekleştirdi.feragat ettigi hisselerini madden geri aldı ancak müthiş bir bilgi birikimine sahip ortaklık yapısı oluşturdu.kendime sorduğum soru açıkcası şu.yukarıda adı geçen yeni ortaklardan danışmanlık hizmeti almak kaça patlar acaba? (hemde uzun vadeli).

  Saygılarımla .

  Yusuf

  1. Mehmet Atak Mehmet Atak

   Sanırım Yusuf Temur yatırım konusunda bilgisiz. Girişimci aldığı parayı hiç bir zaman cebine koymaz. Para şirkete kalır, sadece bunu belirtmekde fayda görüyorum. Yani madden karşılığı olmadı Girişimci adına. En azından normalde olması gereken budur.

   1. Bilgili Mehmet Beye,

    okudugunuzu anlamakda zorluk cekiyorsunuz galiba.Yukarida ``cebine atar`` manasinda en ufak bir sey yaziyor mu ? Feragat ettigi hisselerinin karsiligini madden geri aldi üstünede deneyim sahibi ortaklara kavustu.

    Bilgisizlikle itham ettiginiz kisileri daha iyi tanimanizi tavsiye ederim.

    Yusuf Temur

 8. Müslüm Aşık Müslüm Aşık

  Hayırlı olsun. Açıkçası "ölçeklenme" sorununu nasıl çözeceklerini pek anlamadım. Siteden para kazanabilmek istiyorlarsa ölçeklenene kadar önlerinde çooooookkk uzun bir yol var. Dilerim başarılı olsunlar. Ama sadece ortaklarının isminin dikkat çekmesi ile, piyasaya sonradan girerek sahibinden.com ile aralarındaki mesafeyi "sadece kullanışlı bir önyüz" ile kapatmaları ve monetizasyon yapmaları biraz zor gözüküyor.

 9. Hakan Aykol Hakan Aykol

  Merhaba,

  bu sanırım son zamanlarda durgunluk yaşanan yatırım olaylarına ivme kazandıracak.

  Design ve sistem olarak Türkiye de ilan siteleri arasında en iyiler arasında yer alacağı kesin.

  Sanırım Çağlar Bey de bu olaya girerken bunları en az benim kadar görmüştür.

  Şimdi akılı olan yatırımcılar sanırım hızlı bir şekilde burdan pay almaya çalışacaklardır. Sonuç olarak bu ekibi bir daha nerde yakalıyacaklar ki. Biri Ebay'de yıllaraca çalışmış daha sonra mobile.de nin başında yöneticililk yapmış biri ve yanında Çağlar Bey'in Türkiye piyasasındaki tecrübesi ve son zamanların en başaralı (TR) çıkışı bir arada. Tabi Birol Bey'i tanımıyorum ancak bu iki ismi de bir araya getirdiyse sanırım o da tecrübeli biri zaten çıkan üründe bunun bir göstergesi.

  Aklıma takılan acaba şu anda bir Ebay ortaklığı varmı bu işte? Yani sanki Ebaye mobile.de için bir hazırlık yapılıyormuş gibi. Yoksada sanırım yakın zamanda bir ortaklık duyarsakda çok şaşırmamak lazım derim.

  Neyse Taşıt.com ekibine başarılar dilerim

 10. Muhammed Yildirim Muhammed Yildirim

  Artık Cağlar Erol'un ismi bir girişim için direk olumlu etki yapıyor. Özellikle enuygun.com'da yatırımcının fikirle birlikte Çağlar Erol'a gelmeside bunu gösteriyor. Adamlar diyor ki, bunu yapsa yapsa Çağlar Erol yapar. Sonra kapınız çalıyor ve yatırımcı proje ile beraber geliyor. Artık Çağlar Erol beğendiği yatırımcılara yatırım yapıyor :) Bu onun için çok güzel birşey olsa gerek. Tasit.com'a başarılar. Arabalan.com ismine nazaran Tasit.com ismi çok daha iyi olmuş.

 11. Nihat Karanoğlu Nihat Karanoğlu

  Bir kaç kez Çağlar Abinin Bloguna baktım ama kendisi sanırım halen sesliğini koruyor. Normalde hemen açıklama yapıyordu. Sanırım yakında ilk ağızdan bir açıklama gelir.

  Merakla beklemeye devam!!!

 12. Ahmet Sezgin Ahmet Sezgin

  Çağlar Erol, cember.net satışı ile tüm site üyelerini satmış oldu. Bu satışı o kadar ustaca yaptı ki ülkemizde yapılan benzer sitelere hala kuşku ile bakılıyor zira hepsinin önünü tıkadı. Dikkat ederseniz tasit.com 'a öncelikle düşük hisse ile giriyor ve opsiyonlu anlaşma yapıyor. Tutarsa hisselerini arttıracak tutmazsa az bir zararla sıyrılacak / ayrılacak. Birol Kabakoğlu için üzüldüm zira kullanılıyor. Çağlar Erol'ın birinci özelliği insanları kullanmasında gösterdiği başarıdır.

 13. Arama sayfalarındaki butonlarda sonuç sayısı yazıyordu, onu kaldırmışlar. Güzeldi o...

 14. Bence Çağlar Bey iyi bir yatırım yapmış. Ahmet Bey sanırım Çağlar Bey den pek hoşlanmıyor. Çünkü antlaşma şartlarını bilmeden fazlaca yüklenmiş kendisine. Ama normal sanırım bu tarz şeyler sonuçta başarıları çekmeyen insanlarda hep oldu ve olacak.

  Şimdi gelelim siteye site gerçekten görsel ve kullanım anlamında örnek teşkil edecek bir site olmuş. Melek hanımında söylediği üzere sonuç sayısı gerçekten bir yenilik olmuş burda.

  Evet incelendiğinde zaten bu ilan sitesi işinde rakabet pek olmadığından da kalite den uzak bir yolda ilerleniliyordu, sanırım bu site ile birlikte hem rekabet ortamı biraz daha kızışacak hemde diğer sitelerde buraya bakarak biraz daha kullanışlı bir site yapma zorunluluğu hissedecek.

  Site reklamlar göz yormuyor ve bu da sanırım insanların burda yapılan reklamlara daha çok tıklama yapacaklar. Gerçekten bu anlamda bile farklı bir cizgisi var bu sitenin.

  Enuygun.com ile yapılan işbirliği o kadar güzel yapılmış ki gerçekten dikkatle bakmasam bunun bir işortaklığı değilde sanki sitenin kendi uygulaması sanacağım.

  Marka tarihi bölümüde emek verilmiş diğer bir bölüm.

  Ben umuyorum ki emekler boşa çıkmasın. Çünkü okuduğum kadar toparlanabilecek iyi bir ekip toplanmış burda.

  Başarılar diliyorum.

 15. Mehmet Atak Mehmet Atak

  Siteye bakarsak (görsel ve sistem) zaten sitenin başarılı olacağı görünüyor. Sanırım bu pazardan pay aldırmamak için rakiplerde harekete geçecek. Bu hali ile tasit.com diğerlerinden açık ara önde biraz bilinirlik de sağlanırsa çok başarılı olacağı kesin.

  Çağlar Erol da sanırım bu değerlendirmeyi yaparak ortaklığa girdi. Zaten Ebay den bir yönetici var ve ortaklık teklifi alan biri kabul etmiyorsa sadece gülerdim.

  Zaten site buram buram mobile.de kokuyor ama yine de bazı değişikliklerle olayı kurtarmışlar. Sanırım fazla geçmeden Yatırım haberleri ve satış haberleri duyabiliriz. Bu ara herşeye yatırım yapılmaya başlandı.

  Ama bakıyorumda hisseyi ucuza kapamış Çaglar bey 3000 TL bende alırım hisse :-)

 16. Site tamamen www.mobile.de'nin cakmasi konumunda.. Bari ikonlari farkli kullansalardi..

  Basarili projelere benzeyen projelerin taklitlerini yapmak tam Turk akli..:))

 17. Muhammed Muhammed

  125 bin mi? Dolar, euro, TL hiç fark etmez, gerçekten büyük para. Yanlış bir: Gereğinden fazla sermaye koyulmuş.

  Başarısız olursa büyük ortak zarar edecek.

  Çağlar Erol, uyanıklık etmiş. Batarsa 3 bin lirası batar.

  Yabancı ortakların bulunması handikap bence. Bu memleket insanını tanımaz onlar. Araba.com u iyi incelesinler.

  Başarısız olmasını istemeyiz ama görünen köy kılavuz istemez. Heyecan yetmiyor, para yetmiyor. Pazarı, insanı iyi bilmek gerekiyor.

  Webrazzi'yi seviyorum, burada başarısız projelerden, batan firmalardan bahseden yazılar çok şey öğretiyor.

 18. Mehmet Atak Mehmet Atak

  Muhammed bey sanırım piyasaya ebey uzak. araba.com un nerden yönetiliyor haberi varmı acaba? Yanlız bunun yanında yatırım hakkında da bir bilgisi olmadığı aşigar. Lütfen yorumu getirirken araştırarak ve konu hakkında bilgi sahibseniz yorum yapın derim. Sonuçta konulan para sanırım sadece başlangıc için yeterli daha konulacak ki başarılı olsun. Birde Türkiye potansiyeli hakkında bilginiz varmı? Dünya da bu sektör nasıl haberiniz varmı?

  Bence ekip sağlam başarılı olmamak için bir nedenleri yok.

  1. Muhammed Muhammed

   Evet, uzağım. Bazı gerçekleri görebilmek için uzaktan bakmak gerekiyor. Bekleyip göreceğiz.

  2. Sen kimin adamisin ?

   1. Muhammed Muhammed

    Rakiplerden birinin adamıyım. Hatırlatma: Burada gülünecek.

   2. Mehmet Atak Mehmet Atak

    Rakiplerin adamı bile değildir sanırım. Bu kadar basit işlerle uğraşacaklarını sanmıyorum ama ilgimi çeken de birşey oldu. Arabam.com da bu aralar tasit.com un sayfanının rengini ve kıvrımlarını almaya başladı. Bakalım hayırlısı merakla izliyeceğiz.