Sosyal Oyun Dünyası Yatırımlarla Hareketleniyor

Sosyal Oyun Dünyası Yatırımlarla Hareketleniyor

Mobile Sosyal OyunSosyal oyun dünyasının hem web hem de mobil kanalda özellikle sanal para üzerinden karlı bir alan olduğunu paylaşmıştık. Google'ın 182 milyon dolar ile gözünü kararttığı sosyal oyun dünyasında yeni yatırım ve işbirlikleri göze çarpıyor.

Intel'den Mobil Yatırım

Teknoloji alanında yatırımlarıyla dikkat çeken Intel Capital, bu kez mobil sosyal oyunlar geliştiren OpenFeint'e 3 milyon dolar yatırım yaptı. OpenFeint, bu destekle 12 milyon dolarlık bir yatırıma ulaştı. OpenFeint'in bağlı bulunduğu şirket olan Aurora Feint, Eylül ayında PlayTime adını verdiği altyapı ile iOS ve Android OS arasında çok oyunculu bir ağ kurmak üzere çalıştığını açıklamıştı. Muhtemelen bu çıkış ile de yatırımcıların ilgisini çekti ve Intel'den mobil geleceğe yönelik bir yatırım aldı.

EA Games'ten Satın Alma

Mobil Sosyal Oyun Yatırımlar

iPhone ve iPad'in en popüler uygulamalarından olan Angry Birds oyunu, son günlerde Android sürümünün 24 saatte 1 milyon kez indirilmesiyle tekrar gündeme getirmişti. Bu çıkışıyla dikkatleri üzerine çeken eğlenceli oyunun dağıtıcısı Chillingo, EA Games tarafından satın alındı. Tahmini 20 milyon dolar bedel ödenen satın almada, ilginç olan ise Angry Birds'in bağımsızlığını ilan etmesi oldu.

AngryBirds'ün geliştiricisi Rovio Mobile artık Chillingo ile çalışmayacaklarını ve bir dağıtıcıya ihtiyaç duymadıklarını açıkladı. Daha önce sosyal oyun şirketi Playfish'i 400 milyon dolara satın alan EA'nın bu kez bir dağıtıcıyı hedeflemesi, video oyun pazarından uzaklaşmakta olduğunu gösteriyor.

Sanal Parada Avrupa Amerika Ortaklığı

Sanal para dünyasında ise Avrupalı SponsorPay ile Amerikalı Live Gamer'ın işbirliği ses getirdi. Electronic Arts ve Sony Online Entertainment gibi büyük markalarla ile çalışan Live Gamer, SponsorPay'in reklam modelleri ile oluşturacağı entegrasyon üzerinden büyük bir kitleye ulaşmayı hedefliyor. Daha önce reklam tabanlı ödeme sistemi GratisPay'ı satın alan SponsorPay; Facebook, MySpace, VZnet ve Netlog gibi ağlarda çalışmalar yapıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.