Google Sosyal Oyun İçin Gözünü Kararttı - Slide'ı $182 Milyona Satın Aldı!
Oyun

Google Sosyal Oyun İçin Gözünü Kararttı - Slide'ı $182 Milyona Satın Aldı!

Google sosyal oyun alanında elini güçlendirmek ve internet pazarının son dönemlerdeki en trend alanında yerini almak için başladığı aksiyonlarına hızla devam ediyor.

Geçen ay Facebook'un en önemli oyun geliştiricilerinden Zynga'ya gerçekleştirdiği yatırımla gündeme gelen Google, bugün de yine Facebook'un önde gelen uygulama geliştiricilerinden Slide'ı satın aldığı haberiyle tabir-i caizse piyasayı salladı.

Techcrunch'ın kendi kaynaklarına dayandırarak paylaştığı habere göre şirket bu satın almayı Cuma günü açıklayacak ve resmileştirecek.

Satın alma rakamı olarak 182 milyon doların konuşulduğu haber açıkcası geçmişte değerleme anlamında oldukça şişirilen Slide'ın aslında üçte bir fiyatına satıldığını ortaya koyuyor.

PayPal'ın kurucusu Max Levchin tarafından kurulan şirket 2008 yılında aldığı $50 milyon yatırım sonrasında değerlemesini yaklaşık $550 milyona çıkarmıştı.

Henüz netleşmiş bir haber olmasa da büyük olasılıkla doğrulanacak bu satın alma ile Google'ın sosyal oyun alanında ailesine katmadığı önemli Facebook uygulama geliştiriciler arasında bir tek potansiyel RockYou kaldı. Şirketin bu alandaki agresif stratejisi bundan sonraki adımda ne getirecek bilinmez ama Google'ın önümüzdeki dönemlerde sosyal oyun denildiğinde tek adres olması muhtemel gözüküyor.

Yorumlar (9)
 1. Slide.com'un bir zamanlar değerinin 500 milyon dolar olduğu düşünülürse ucuza bile almış.

 2. Cemil Günel Cemil Günel

  Slide büyük risk gibi geldi bana . Google sosyal oyun için Asya merkezli olan şirketlerden birine de gitmiş olabilir büyük ihtimal. Çok bilinen bir sosyal oyunu olmadığını düşünürsek Mindjolt veya Rockyou için bu paraları harcasa sanki daha mantıklı olabilirdi. Vardır bir bildikleri elbette :)

  Saygılar.

 3. Aylin Erkul Aylin Erkul

  Google'ın bundan sonra yapacaklarını çok merak ediyorum. Bana kalırsa kendine güzel bir sosyal medya platformu yaratamamış google acaba bu oyun şirketlerindeki elindeki potansiyel gücü kullanıp mı bir yapı inşa edecek ?

 4. R. Tamer R. Tamer

  Google'nin son hızla gelişen pazarda sadece aramayla tutunamayacağını anlamasının ardından attıkları bazı tutarsız adımlardan sonra bu adım mantıklı olmuş.

 5. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Bu google'u turk webmasterlar mi yonetiyor ne ya da google'a birtek turkleri giriyor zannediyorlar :)

  Agresif kelimesinden ote bence "cok agresifler" . Bence google kendine sosyal bir ag yaratmak icin zemin hazirliyor da olabilir, boyle gizli sakli calismalari oldugunu biryerde okumadim ama tahmin ediyorum. Oyun pazariyla cok iyi bir sosyal ag buyutebilir bu potansiyelle. Bir diger -ki en kuvvetli buldugum - ihtimal ise google checkout servisini guclendirmek icin, oyunculardan odemelerini google checkout tarafina kaydirmak istiyor. Boylece google checkout'un hem bilinirligini artacak hem de nakit para akisiyla ellerine guclu bir capital olusacak.

 6. Alcamsatcam Alcamsatcam

  sizce google neden alım yaparak yeni sektörlere giriyor? neden kendi yapmıyor?

 7. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

  Facebook için oyun geliştiren bir şirket kurmak lazım :)

 8. Bencede Slide.com'u çok ucuza vermişler.

 9. Nedir Bilgi Nedir Bilgi

  Helal olsun google' ye ucuza almış. Bir ara, slide.com 400-500 milyon dolar ediyordu. Sonra ne olduysa google ucuza kapattı.