Google'dan Farmville'in Yaratıcısı Zynga'ya Yatırım - Google Games Geliyor!
Oyun

Google'dan Farmville'in Yaratıcısı Zynga'ya Yatırım - Google Games Geliyor!

Google'ın Farmville ve Mafia Wars gibi popüler sosyal oyunların sahibi Zynga'ya 100-200 milyon dolar arasında yatırım yaptığı haberi TechCrunch tarafından tabir-i caizse pazara bomba gibi düşürüldü. TechCrunch'ın kendi kaynaklarına dayandırarak yaptığı haber aynı zamanda arama devinin Google Games (Google Oyunlar) için çalışmalar yaptığının da altını çiziyor.

Google'ın hali hazırda Google Games için bir kariyer ilanı bulunuyor ve şirketin resmen yayınladığı bu açık pozisyon çok da uzak olmayan bir zamanda Facebook'ta büyük ilgi gören Farmville ve Mafia Wars gibi oyunların yakında Google Games'den oynanabileceğinin işaretlerini veriyor.

Eğer söz konusu Zynga yatırımı doğruysa, ki büyük olasılıkla doğrudur, Google'ın oyun pazarına böyle bir güçle girişi rekabet dengelerini ve dinamikleri ciddi anlamda değiştirecektir. Facebook'un büyük ölçüde olumsuz yönde etkileneceği bu gelişme, internet pazarında yeni iş modelleri oluşmasına da imkan tanıyabilir.

Biliyorsunuz Google'ın hayata geçirdiği birçok üründe yazılım geliştiriciler için API imkanları sunulmaktadır ve bu ürünlerin üzerine entegre servisler kurmak mümkün olmaktadır. Aynı zamanda işletmeleri de çoğunlukla iş ortağı olarak konumlandırma eğilimi olan şirket, Google Games'de de benzer bir strateji uygularsa, zaten popüler olan oyun pazarını girişimciler için yeni bir iş alanı olarak kurgulayabilir.

Google'ın ödeme sistemi Google Checkout'un da önünü açacağını tahmin ettiğim Google Games ve Zynga etkileşimi, bu durumda büyük olasılıkla PayPal'ın zarar görmesine sebep olacaktır. Haliyle bizlerin de Google Checkout'un üzerinde biraz daha durmamız gerekecektir.

Bu haber üzerinden çok uzun düşüncelere dalıp, çok önemli fırsatlar için pozisyon almak mümkün. Stratejik olarak düşünüp internetin gelecek 5 yılı için dönüm noktası olabilecek bu gelişmeyi ciddiye almanızı, çalışmalarınızı buna göre şekillendirmenizi kesinlikle öneriyorum.

Henüz Google ya da Zynga tarafından doğrulanmayan haberi takip ediyor olacağız. Taraflardan konuyla ilgili açıklama geldiğinde sizleri bilgilendiriyor olacağız.

Yorumlar (11)
 1. özgür Kiliç özgür Kiliç

  Merhabalar

  Google Oyun sektörünün veri ambarını ana sayfaya koyduğu oyunla göstermişti zaten.

  Şaşırmadım oyun sektörüne girmesine ama Zynga gibi bir devle girmesi heyecanlandırdı.

  Google oyun domainleri boştamıdır acaba?

  :)

 2. /dev/mach /dev/mach

  " Google’ın ödeme sistemi Google Checkout’un da önünü açacağını tahmin ettiğim Google Games ve Zynga etkileşimi, bu durumda büyük olasılıkla PayPal’ın zarar görmesine sebep olacaktır. Haliyle bizlerin de Google Checkout’un üzerinde biraz daha durmamız gerekecektir."

  Haber ile direk alakalı olmasada metinde değinmenizden ötürü :

  Yabancı sitelerde ( Hacker news - news.ycombinator.com ) okuduğum kadarı ile Google checkout ödemede zorluk çıkartabiliyor. Müşterinizden ödemenizi alıyorsunuz, hesabınızda örn. 100.000$ birikiyor ama google size "güvenmediğinden" ödemenizi yapmayabiliyor, en iyi ihtimalle 6-7 ay " süründürüyor ". Kullanmadan önce biraz araştırmakta ve yaşanan sorunları incelemekte fayda var.

 3. Umut Akyol Umut Akyol

  Google'den oyun şirketi mi olurmuş. Google'da çalışan arayüz tasarımcılarından birinin istifa ederken tasarımda püsurda her şeyi matematikle, istatistikle halletmeye çalışıyorlar demişti. Böyle istatistik temelli bir şirketin elinde bir gram istatistik olmadığı yaratıcılık isteyen bir alanda ne yapacağını merak dahi etmiyorum. Oyun değildir dertleri. Zynga'nın Facebook çevrimiçi oyun hedesindeki gücünün bölünmesi ve Fecabook'la rekabette arasına çevrimiçi oyun tampon bölgesi yaratma hödesidir. Paypal bence etkilenmez, olsa olsa sinek küçüktür ama mide bulandırır kadar olur.

  1. özgür Kiliç özgür Kiliç

   Google'un elinde bu veriler zaten vardı. Ve verileri teyit etmek için para yatırıyor. Eğer teyit başarılı olursa şirketi tamamen alacaktır.

   1. Umut Akyol Umut Akyol

    Ben, Google'un elinde Zynga'daki kadar bile oyun istatistiği olduğunu düşünmem. Açıkçası Google'un oyun işine girmesi başka bir işine yarayacak başka bir şey için atıştırmalık bir şey olmalı. 100-200 milyon doların varlığını da, ileride satıp kar edebilecekleri bir hisse alımı olarak düşünürüm. Tabi dışarıdan bilgilerle bunlar tahmin.

 4. Aylin Erkul Aylin Erkul

  Stratejik bir hareket olduğu aşikar. Umut Akyol'un söylediklerine katılmamak elde değil.

 5. Facebook ile rekabetin bu yatırımda çok öncelikli bir hedef olduğunu sanmıyorum. Google'ın oyun pazarını yakından takip ettiği biliniyor ve aramalardaki yükselen oyun trendini göz önüne alıp, oyunlar ve oyun için reklam konusunda yenilikçi adımlar atmak için bunu güzel bir fırsat olarak görmüş olması bana daha muhtemel geliyor.

  1. Umut Akyol Umut Akyol

   Haklısın oyun içi reklamlar önemli olabilir. Ancak oyun içine reklam vermek için oyun yapmak iyi bir yol değil sanki.

   1. Oyun yapma kısmına çok fazla girmeden, stratejik bir iş birliği ile Microsoft'un Facebook'un hisslerini almasına benzer bir yakınlaşma doğmasını hedefliyor olabilirler. Her türlü veriye birinci elden sahip olup, her türlü denemeyi milyonlarca aktif oyuncuya sahip oyunlar içerisinde yapabilirler. En azından farklı sebepler içerisinde bunu da göz önünde bulundurmuşlardır gibi geliyor bana :)

    1. Umut Akyol Umut Akyol

     Katılıyorum. En kötüsünden hisse aldılar. Bazıları işte yatırım için emlak alır, bu olay da işin içinde başka bir şey olmasa bile güzel yatırım.

 6. Umut Akyol Umut Akyol

  Ha, olur da ciddi ciddi Google Games yaparlarsa, Google Games birkaç sene sonra sıradan bir servis kadar başarılı olduktan sonra şu atasözümüz söylenebilir: At binenin, kılıç kuşananın.