Google'dan Farmville'in Yaratıcısı Zynga'ya Yatırım - Google Games Geliyor!

Google'dan Farmville'in Yaratıcısı Zynga'ya Yatırım - Google Games Geliyor!

Google'ın Farmville ve Mafia Wars gibi popüler sosyal oyunların sahibi Zynga'ya 100-200 milyon dolar arasında yatırım yaptığı haberi TechCrunch tarafından tabir-i caizse pazara bomba gibi düşürüldü. TechCrunch'ın kendi kaynaklarına dayandırarak yaptığı haber aynı zamanda arama devinin Google Games (Google Oyunlar) için çalışmalar yaptığının da altını çiziyor.

Google'ın hali hazırda Google Games için bir kariyer ilanı bulunuyor ve şirketin resmen yayınladığı bu açık pozisyon çok da uzak olmayan bir zamanda Facebook'ta büyük ilgi gören Farmville ve Mafia Wars gibi oyunların yakında Google Games'den oynanabileceğinin işaretlerini veriyor.

Eğer söz konusu Zynga yatırımı doğruysa, ki büyük olasılıkla doğrudur, Google'ın oyun pazarına böyle bir güçle girişi rekabet dengelerini ve dinamikleri ciddi anlamda değiştirecektir. Facebook'un büyük ölçüde olumsuz yönde etkileneceği bu gelişme, internet pazarında yeni iş modelleri oluşmasına da imkan tanıyabilir.

Biliyorsunuz Google'ın hayata geçirdiği birçok üründe yazılım geliştiriciler için API imkanları sunulmaktadır ve bu ürünlerin üzerine entegre servisler kurmak mümkün olmaktadır. Aynı zamanda işletmeleri de çoğunlukla iş ortağı olarak konumlandırma eğilimi olan şirket, Google Games'de de benzer bir strateji uygularsa, zaten popüler olan oyun pazarını girişimciler için yeni bir iş alanı olarak kurgulayabilir.

Google'ın ödeme sistemi Google Checkout'un da önünü açacağını tahmin ettiğim Google Games ve Zynga etkileşimi, bu durumda büyük olasılıkla PayPal'ın zarar görmesine sebep olacaktır. Haliyle bizlerin de Google Checkout'un üzerinde biraz daha durmamız gerekecektir.

Bu haber üzerinden çok uzun düşüncelere dalıp, çok önemli fırsatlar için pozisyon almak mümkün. Stratejik olarak düşünüp internetin gelecek 5 yılı için dönüm noktası olabilecek bu gelişmeyi ciddiye almanızı, çalışmalarınızı buna göre şekillendirmenizi kesinlikle öneriyorum.

Henüz Google ya da Zynga tarafından doğrulanmayan haberi takip ediyor olacağız. Taraflardan konuyla ilgili açıklama geldiğinde sizleri bilgilendiriyor olacağız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.