Dikkatlerden Kaçan Fırsat Alan: İçerik
Analiz

Dikkatlerden Kaçan Fırsat Alan: İçerik

Türkiye internet pazarında yıllardır hem medya planlama şirketlerinden hem de reklam ajanslarından sürekli duyulan cümle, "aynı sitelere reklam veriyoruz, yeni içerik siteleri gerekiyor" şeklindeydi.

Bunu çeşitli organizasyonlarda dile getirmemize karşılık beklenen bir türlü olmadı. Sektör özgün içerik dedikçe, sözde girişimciler kopyala-yapıştır anladı ve şark kurnazlığı bugün içinde bulunduğumuz Türkçe web siteleri çöplüğünü doğurdu. (Bu tespitimi teyid etmek isteyenler varsa Google AdPlanner üzerinden belirli kategorilerdeki siteleri inceleyebilirler.)

Oysa ki, çok özel alanlar olması gerekmeden, genele bakarak eksik kalmış Türkçe ve özgün içerik fırsatları kolaylıkla kapatılabilirdi.

İçerikten gelir yaratmak eskisi kadar zor değil

Geçmiş yıllarda içerik siteleri ancak uzun vadede gelir kanalları yaratabiliyorlardı. Çünkü trafikleri belirli bir noktaya gelmeden reklam almaları mümkün olamıyor, trafiğin yükselmesi de ya reklamla ya da Google indeksinin insafıyla mümkün olabiliyordu. Google aramalarında belirlenen anahtar kelimelerde yükselmek yıllara bırakılıyor ve maliyetsiz trafik en erken 1 yıl içinde yakalanabiliyordu.

Reklam kanalları ve modelleri çeşitlendi

Ancak bu durum büyük ölçüde değişti... Hala arama motoru trafiğini direkt olarak yakalamak çok kolay olmasa da, siteler sosyal medyada popülaritelerini nispeten daha kolay şekilde ivmelendirebilir oldular. Sosyal ağlar içeriği hızlıca yaymak adına büyük kolaylıklar sağlarken, çeşitlenmiş reklam kanalları ve modelleri de uygun maliyetlerle trafik yakalamanın yolunu açtılar.

Trafik eskisi kadar önemli değil, kitle önemli

Türkiye reklam pazarının sürekli büyümesi özgün içerikli web siteleri için potansiyel bir gelir kanalı oluştururken, eskisine kıyasla trafiğe bir nebze daha az önem veren medya planlama şirketleri kaliteli içerikle doğru kitlelere ulaşan siteler için reklam alabilmenin kapısını aralamış oldu.

İçerik sağlayarak da gelir elde etmek mümkün

Geçen zaman içinde oturmaya başlayan internet pazarımızda içerik siteleri için bir diğer önemli iş modeli de içerik sağlamak oldu. Bugün Türkiye'nin önde gelen web siteleri için içerik sağlayarak gelir elde etmek mümkün. Bu modeli gelir yerine trafikle taçlandırmak nispeten daha kolay ve değerlendirilebilir.

İçerik sitesi satın alma talepleri arttı

Reklam pazarının büyüyor olması, içeriğin internetten herzamankinden çok daha yoğun şekilde takip edeilmesi, elbette medya şirketlerinin de içerik sitelerine olan ilgilerini artırdı. Bugün birçok irili ufaklı geleneksel ve yeni medya şirketinden içerik sitelerinin satın alınması yönünde talepler olduğunu biliyoruz.

Kurulum maliyetleri düşük, fırsat sürekli

İçerik, Türkiye internet pazarında kolay kolay fırsatını yitirmeyecek önemli bir alandır. Kurulum maliyetleri düşük olan bu tür girişimler, operasyonel boyutta ise teknik yerine insan kaynağına bağlı bir maliyet getirmektedir. Bu sebeple de fazla gecikmeden, genel alanlardaki boşluk hızlıca doldurulabilir ve pazardaki bu eksiklik fırsata dönüştürülebilir.

Yorumlar (10)
 1. Google AdWords Türkiye' ye giriş yapınca bir çok site çok kazanmaya başladı. Bunun sebebi Google AdWords servisinin internet reklamlarının önemli olduğuna büyük firmaları inandırması. Bu internet reklamcılığında dönüm noktası oldu gibi. Daha sonra bireysel site sahiplerine de teklifler gönderildi ki burada hitap ettiği kitleden dolayı seçilme durumu söz konusu. Günümüz siteleri ise sadece reklam alabilmek için yazılar yazıyorlar. En önemli ve en çok istedikleri ise çok ziyaretçi çekmek. Konusu ile alakası olsun yada olmasın ama ziyaretçiyi yine de istiyor. Oysa ki köklü bir site yapmanın yolu özgün içerik yada içeriklerinde alıntı adresi vermek ile oluyor. Çünkü ileride başınız ağrıyabilir... Tüm okuyuculara saygılarım .... : )

 2. Yazinin gorseli gercekten cok yaratici. Izin alarak mi kullanildi, yoksa ulkemizde yaplian diger icerik gelistirimi anlayisi gibi bir yerden "odunc" mu alindi?

 3. Türkiye'de -Türkçede- içerik alanında büyük bir boşluk var. Örneğin belirli bir ürünü satın almak istiyorsanız (teknolojiyi biraz bunun dışında tutuyorum çünkü yerli ve Türkçe bölümleri bulunan pek çok yabancı site teknolojik ürünlerle ilgili tanıtım yapıyorlar) ya dişe dokunur bir bilgi bulamıyorsunuz ya da zaten o ürünün satışını yapan sitede ürünün eksiklerine yer verilmeyen bazı yazılar bulabiliyorsunuz. Yani o ürünle ilgili bağımsız bir görüş bulmanız çok zor.

  "İçerik internetin kralı" olsa da ve yurtdışında bu özellikle bağımsız küçük girişimler için ilk kural olarak karşımıza çıksa da ülkemizde içerik üretmenin diğer siteleri kopyalamak olduğu yaygın bir düşünce. Başka siteden kopyala kendi sitene yapıştır içeriğin olsun.

  Kopyala yapıştır içeriklerin amaca hiç bir katkısı yok çünkü eğer ürettiğiniz içerikle ana hedefiniz daha fazla ziyaretçi çekmek ise içeriğini kopyaladığınız site/sayfa google aramalarında her zaman sizin üstünüzde yer alacak. Çünkü google içeriği ilk üreteni esas alıyor. Bu en iyi ihtimal... Diğer ihtimaller ise içerik kopyaladığınız için sitenizin 6 ayla 3 yıl arasında değişen sürelerde google sandbox'a girmesi ve kelimede rekabet olmasa bile sonuçlarda 60. 70. sayfalara düşmeniz veya google'ın sitenizi banlaması ve kendi indexinden tamamen silmesi....yok olmanız.

  İçerik üretmek kolay değil. Konunuza hakim olmanız, anlaşılır yazılar yazabilmeniz, ziyaretçilerinize faydalı bilgiler sunabilmeniz, farklı olabilmeniz ve tüm bunları yaparken yazınızda hedeflediğiniz anahtar kelimenin anlam bütünlüğünü bozmadan belirli bir yoğunlukta olması ve sayfanın seo'sunun iyi şekilde yapılması gerekiyor. Site sahipleri bunlarla kim uğraşacak içerikle ziyaretçi çekmek yerine reklam vermeyi tercih ediyor.

  Kısacası Türkiye'de internete bakış hala "bir fikir - az çalışma - kısa zaman - çok para" döngüsünde devam ettiği sürece benim gibi içerik üreten, çalıştırdığı eleman sayısı olarak mini şirketler için bir cennet olmaya devam edecektir.

 4. Kenan Sag Kenan Sag

  Katliyorum. Genbilim.com var mesela, sahibini taniyorum aylik geliri sitenin $3000 civari.

 5. @bymdyasaklabani @bymdyasaklabani

  Türkiyede şu an bulunduğumuz site dışında saysanız 20 taneyi geçmeyen site yukarıda fatihin dediklerini uyguluyor ve destekleniyor. İş sadece yapmak değil kontak ağlarının genişliği ve bu alandaki diğer insanların seni desteklemesi. Ne siteler var özgün içerik üretiyor vb ama öyle saçma sapan sitelere denk geliyoruz ki toplamayla üzerine internet aleminin desteğiyle hızlıca ilerliyor bunu gören bilgisiz internetçiler iyi bir şey yapıyorlar diye taklit ediyorlar...

 6. Jomolocco Jomolocco

  Bu yazıda eksik kalmış/yanlış aktarılmış noktaları düzeltmek adına kendi tecrübelerimi aktarmak isterim. Öncelikle söylendiği gibi sektörde özgün içerik talebi diye bir şey yok, pageview ve uniqe visitor talebi var. Sizin kopyala/yapıştır yapıp yapmadığınızla hatta yazdığınız şeylerin doğru mu yanlış mı olduğuyla bile ilgenen yok. Kaç kişinin görüntülediğiyle ilgileniliyor sadece...

  İçerik üretecekseniz gelir modeliniz reklam demektir ki yazıda belirtildiği gibi "ziyaretçi sayısı az olsun ama hedef kitleden olsun" diyen bir pazarlamacı ya da reklamcı 5 yıllık sektör deneyimimde tanımadım.

  Sosyal medya ile trafik elde etmek ise devede kulak durumunda. Facebook'ta 50.000 hayranlı bir sayfanız olmadan ciddiye alınabilecek bir trafikten söz bile edilemez. Twitter ve FriendFeed ise sadece makyaj halen...

  İçerik üretimi için yazıda belirtildiği gibi "maliyeti düşük" tanımını yapmak zaten çok fazla emek ve zaman gerektiren bu işin yeteri kadar değerli görülmemesinin başlıca sebebidir. Yani bu yazıyı okuyup sakın ha içerik masrafsızdır gibi bir yanılgıya kapılmayın! Okunabilir bir şeyler yazacak adam bulmak, hak ettikleri parayı vermek ve bunu tüketilebilir bir hale sokmak için gerekli operasyonel emek göz önüne alındığında içerik üretiminden para kazanmak şı an için düşünülmesi gereken en son şey!

  İçerik üretimi o kadar kötü durumdaki, maddi sıkıntılar yüzünden yazı yazdırılan kişilerin kalitesi de yerlerde sürünüyor. Basılı ve online medyaya haber servis eden ajanslarda bile ilkokul öğrencilerinin kompozisyon ödevi gibi haberler yazıldığına şahit oluyoruz.

  Özet: Medya planlama ajansları ve reklamcılar hala sadece page view derdindeler. Bol foto galerisi ile bu rakam yapay olarak şişirilse bile sevgili reklamcılarımız bundan memnun oluyorlar maalesef. Doğru hedef kitle seçilmiş mi ya da sunulan içerik kaliteli mi gibi derdi yok hiçbirinin.

  Kendimizi kandırmayalım, içerik üretimi bitmiş bir alandır, bu kadar az sayıda kaliteli site kalması, gerisinin kopyala/yapıştır çöplüğü olması bundandır. Çöp ile kaliteli içerik ayrımı yapmayan, sadece bir haftada kaç milyon gösterim verirsiniz diyen reklamcılar ve dünya devi şirketlerin medya planlamasını yapıyoruz diyerek bütçenin neredeyse hepsini cebe atıp kalan kırıntıları içerik üretenlere pay eden açgözlü medya planlama ajansları bu işi bitirmiştir.

  Sektörde neredeyse eskilerden kimse kalmadı, maliyeti düşük gençler sömürülüyor. Onlar da artık yavaş yavaş uyanıyor davaya. Boğaza karşı villalarda ofis açıp dolapları viskiyle dolduranlar bitirdi bu işi...

  Bu kadar vakit ayırıp bunları yazarak bir nebze olsun gerçekleri insanlar duysun istedim. İçerik üretimi zordur, eğer kaliteli yapacaksanız maliyetlidir, emek ister, zaman ister, tecrübe ister...

  Sakın ha kaliteli içerik üreticem ajanslar da değerimi anlayıp beni ihya edecek sanmayın, tabii o boğaza karşı ofislerde tanıdıklarınız varsa o ayrı...

 7. Gelinlik Gelinlik

  Ben de Jomolocco'ya katılıyorum.

  Ürettiğiniz içeriğin kalitesi maliyeti hiç göz önünde bulundurulmuyor.

  "EĞER BOĞAZA KARŞI VİLLALARDA OFİS AÇABİLECEK BİRİ DEĞİLSENİZ İÇERİK ÜRETEN SAYFANIZA BİR KURUŞ BİLE REKLAM SATAMAYACAKSINIZ. "

  google'dan 2 yıl içinde anca mantıklı bir trafik elde edebiliyorsunuz. sosyal medyadan gelecek trafikde aslında ekstra bir maliyettir başında biri durmadığı surette düzenli bir trafik getirmeyecektir...

 8. Kaliteli içerik üretimi için www.kurumsalicerik.com isimli yeni bir site var. Hem bankalar gibi kurumsal firmaların sitelerine, hem de ajanslara içerik hizmeti sunuyor.

  Sektördeki içerik açığını kapatmak için kaliteli ve güzel bir girişim.

 9. Nightlifeinturkey Nightlifeinturkey

  nightlife in turkey'i biraz da bu blogdan esinlenerek yaptım.

 10. İçerik üretimi ve yönetimi ayağa düşerse gelişme olmaması normal.