Dikkatlerden Kaçan Fırsat Alan: İçerik

Dikkatlerden Kaçan Fırsat Alan: İçerik

Türkiye internet pazarında yıllardır hem medya planlama şirketlerinden hem de reklam ajanslarından sürekli duyulan cümle, "aynı sitelere reklam veriyoruz, yeni içerik siteleri gerekiyor" şeklindeydi.

Bunu çeşitli organizasyonlarda dile getirmemize karşılık beklenen bir türlü olmadı. Sektör özgün içerik dedikçe, sözde girişimciler kopyala-yapıştır anladı ve şark kurnazlığı bugün içinde bulunduğumuz Türkçe web siteleri çöplüğünü doğurdu. (Bu tespitimi teyid etmek isteyenler varsa Google AdPlanner üzerinden belirli kategorilerdeki siteleri inceleyebilirler.)

Oysa ki, çok özel alanlar olması gerekmeden, genele bakarak eksik kalmış Türkçe ve özgün içerik fırsatları kolaylıkla kapatılabilirdi.

İçerikten gelir yaratmak eskisi kadar zor değil

Geçmiş yıllarda içerik siteleri ancak uzun vadede gelir kanalları yaratabiliyorlardı. Çünkü trafikleri belirli bir noktaya gelmeden reklam almaları mümkün olamıyor, trafiğin yükselmesi de ya reklamla ya da Google indeksinin insafıyla mümkün olabiliyordu. Google aramalarında belirlenen anahtar kelimelerde yükselmek yıllara bırakılıyor ve maliyetsiz trafik en erken 1 yıl içinde yakalanabiliyordu.

Reklam kanalları ve modelleri çeşitlendi

Ancak bu durum büyük ölçüde değişti... Hala arama motoru trafiğini direkt olarak yakalamak çok kolay olmasa da, siteler sosyal medyada popülaritelerini nispeten daha kolay şekilde ivmelendirebilir oldular. Sosyal ağlar içeriği hızlıca yaymak adına büyük kolaylıklar sağlarken, çeşitlenmiş reklam kanalları ve modelleri de uygun maliyetlerle trafik yakalamanın yolunu açtılar.

Trafik eskisi kadar önemli değil, kitle önemli

Türkiye reklam pazarının sürekli büyümesi özgün içerikli web siteleri için potansiyel bir gelir kanalı oluştururken, eskisine kıyasla trafiğe bir nebze daha az önem veren medya planlama şirketleri kaliteli içerikle doğru kitlelere ulaşan siteler için reklam alabilmenin kapısını aralamış oldu.

İçerik sağlayarak da gelir elde etmek mümkün

Geçen zaman içinde oturmaya başlayan internet pazarımızda içerik siteleri için bir diğer önemli iş modeli de içerik sağlamak oldu. Bugün Türkiye'nin önde gelen web siteleri için içerik sağlayarak gelir elde etmek mümkün. Bu modeli gelir yerine trafikle taçlandırmak nispeten daha kolay ve değerlendirilebilir.

İçerik sitesi satın alma talepleri arttı

Reklam pazarının büyüyor olması, içeriğin internetten herzamankinden çok daha yoğun şekilde takip edeilmesi, elbette medya şirketlerinin de içerik sitelerine olan ilgilerini artırdı. Bugün birçok irili ufaklı geleneksel ve yeni medya şirketinden içerik sitelerinin satın alınması yönünde talepler olduğunu biliyoruz.

Kurulum maliyetleri düşük, fırsat sürekli

İçerik, Türkiye internet pazarında kolay kolay fırsatını yitirmeyecek önemli bir alandır. Kurulum maliyetleri düşük olan bu tür girişimler, operasyonel boyutta ise teknik yerine insan kaynağına bağlı bir maliyet getirmektedir. Bu sebeple de fazla gecikmeden, genel alanlardaki boşluk hızlıca doldurulabilir ve pazardaki bu eksiklik fırsata dönüştürülebilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.