Uygulama ve Sosyal Oyunlarda Sanal Para Fırsatı
Mobil

Uygulama ve Sosyal Oyunlarda Sanal Para Fırsatı

Sanal Para EkonomisiFacebook ve akıllı telefonlar ile hayatımızda yer etmeye başlayan uygulamalar ve sosyal oyunlar giderek daha büyük bir ekonomiye dönüşüyor. Mobil ortamlarda daha etkileşimli ve karlı bir gelecek vaad ededen bu mecralar, reklam ağlarını kendine çekerken daha büyük bir fırsatın da kapısını açıyor, Sanal Para.

Facebook'ta patlama yapan ve Mayıs ayında 4 Milyar dolar değer biçilen Zynga'nın önünü açtığı sosyal oyunların; bu yıl için 1.6 milyar dolar, 2013 yılında ise 4 milyar dolardan fazla kazandıracağı öngörülüyor.

Dolayısıyla sanal paranın pastadaki payını büyük oyuncuları ele alarak düşünmek gerekiyor.

Facebook ve Sanal Para

Facebook CreditsGenellikle web tabanlı uygulamalardan aşina olduğumuz sanal para kavramı, bir uygulama içinde ek özelliklerin özel bir kur üzerinden satılması olarak açıklanabilir. Özellikle oyunlarda göze çarpan sanal para için şüphesiz en büyük platform Facebook. 500 milyon üyeyi aşan sosyal ağ, kendi sanal para ekonomisini kullanıyor ve gelirini geliştiricilerle paylaşıyor. Facebook Credits adıyla uygulama geliştiricilere yol gösteren sosyal ağ devi, bu ekonomiyi geçtiğimiz günlerde Sanal Para Konferansı'nda daha da büyüteceğini açıkladı.

Konu üzerine Playspan ile çalışan Facebook, sanal para kullanımını 20 yeni yöntemle güçlendirecek ve harcamaların yanında sanal para kazanımını da getirecek. Facebook Credits'e kısa süre içinde farklı ödeme sistemleri de dahil olacak. Geliştiricileri bu alana davet eden Facebook'un, pazardaki her adımı takip ediliyor ve önümüzdeki yıl sanal paradan 250 milyon dolar kazanacağı öngörülüyor.

Mobil Uygulamalarda Sanal Para

Mobil Sanal ParaSanal paranın getirisi web tarafında olduğu kadar mobil tarafta da net bir şekilde görülüyor. Akıllı telefonlarla kullanıcıların her an ulaşabileceği sosyal oyunlar sanal para için ciddi bir potansiyel oluşturuyor.

Mobil uygulamalar ve sosyal oyunlar söz konusu olduğunda ise gözler Android ve iPhone OS'a çevriliyor. Chitika'nın raporu Android uygulamalarının mobil reklam açısından %80 daha değerli görüyor. Ancak mobil uygulama içinden ödeme yapma(mikro işlemler) imkanı vermeyen Android, henüz sanal para için aktif bir mecra olamıyor.

iPhone OS için ise durum farklı. Steve Jobs'un kazanç stratejisi iAds ile mobil reklamlara yön verirken, mobil uygulama içinde ödeme yapma imkanı ile de sanal paranın kapısını açıyor. Flurry istatistikleri, AppStore uygulamalarında Şubat ayından bu yana sanal para gelirlerinin reklam gelirlerini geçtiğine dikkat çekiyor. Eylül ayında ise bu fark en yüksek boyuta çıkıyor ve reklam gelirlerini yere çalıyor. Söz konusu araştırma sosyal ağ ve sosyal oyun uygulamalarını kullanan 2.2 milyon aktif kullanıcıya dayanıyor ve kullanıcı eğilimlerini gayet açık bir şekilde gösteriyor.

Sanal Paraya Yönelmek

Sanal para genel bir gelir modeli olmasının yanında özellikle oyunlarda rekabet avantajı sağlaması ve bağımlılığı arttırması nedeniyle tercih ediliyor. En az orta vadede iyi kurgulanmış sanal para stratejisi de daha kazançlı ve daha profesyonel bir yapı oluşturuyor.  Kullanıcı tarafında ise küçük ücretler ödenebilir görülmekle beraber, reklamlara göre daha pozitif karşılanıyor.

Sanal para yönelimini yönlendiren en önemli etkenlerden biri ise platformun kullanıcılara en kolay para transfer yöntemini sağlaması. Her yaştan insanın oynayabileceği basit bir oyun içinde karmaşık ödeme sistemleri oluşturmak, sanal para ekonomisini olumsuz yönde etkiliyor. Sanal para kurgusu olan uygulamalarda sınırlı da olsa ücretsiz bir hesap sunulması ve sanal para kullanımının teşvik edilmesi başarı oranını artırıyor.

Sonuç olarak, değeri giderek artan uygulama ve sosyal oyun dünyasında basit bir sanal para yönetimi ile iyi kurgulanmış bir strateji oluşturmak, reklama dayalı bir iş modelinden daha fazla kazandırabilir. Bu dönüşümde seyirci mi yoksa oyuncu mu olacağınız ise size kalıyor.

Görsel kaynaklar: ba1969, virtualgoods, ambrozjo

Yorumlar (7)
 1. Cobweb_Theory Cobweb_Theory

  yasaların arkasından dolanmak diye buna denir. internetten kaçırılan verginin de markaja alınması gerek.

 2. SponsorPay modeli sanal para uzerinden is modeli uretme konusunda en iyi orneklerden biri mesela.

 3. M.akif M.akif

  Bahsedildiği gibi bir oyun çıkıyor ve milyonlarca insan online olarak oynuyor.Daha sonra sanal para ile rakiplerinden hızla ayrılmak isteyenler o kazanma hırsı ile ödedikleri paraları bazen gözleri dahi görmeyecek durumda oluyorlar (:

 4. Koray Koray

  Gerçekten güzel bir fikir ülkemizdende global projeler çıkmasını ümit ediyorum.

 5. Umut Akyol Umut Akyol

  Aslinda gundelik hayatta kullandigimiz para da farazi bir deger oldugundan bu sanal paralari olsa olsa baska bir para birimi, kur olarak anlamak gerek. O zaman kelimenin tan anlamiyla para basiyorlar diyebiliriz. :)

 6. Duror Duror

  Zynga poker de sanal para alıcağıma gider o para ile gerçek poker oynarım en azından kazandığımda gerçek para kazanırım...

 7. Semin Özmoralı Semin Özmoralı

  Maalesef "sanal para" tanımlaması, 80'li yılların "naylon fatura" ifadesini çağrıştırsa da yasadışı yollarla uzaktan yakından ilgisi olmayan bir kavram. Tatil köylerinde parayla satın aldığımız ve tesis içinde yiyecek, içecek almak için kullandığımız "fişlerden" hiç farkı yok aslında. Oyun içi uygulamalarda da aynı şeyi yapıyorsunuz. Kapıdan girerken cebinizdeki parayla (ya da kredi kartıyla) o "eğlence dünyası"nın fişlerinden ya da jetonlarından alıyorsunuz. Dilerseniz hiç "sanal para" harcamadan içeride dolaşıyorsunuz ya da soğuk bir içecek almak, dönme dolaba binmek, atış denemeleri yapmak isterseniz "sanal para" harcamaya başlıyorsunuz. Bu ticaret modelinin (sanal ekonomi) nasıl geliştiği ve nerelere geldiği ilginizi çekerse, "Sanal Ekonomiye Giriş" adlı yazımı önermek isterim. Bkz: http://dijitalzamanlardapazarlama.com/2011/01/26/sanal_ekonomiye_giris/