Gazete Siteleri Türk İnternetinin %63'üne, Bloglar %70'ine Ulaşıyor

Gazete Siteleri Türk İnternetinin %63'üne, Bloglar %70'ine Ulaşıyor

İnternet Kullanıcı Raporuİnternet ortamında iş fikri oluştururken bilinmesi gereken en temel verilerden biri şüphesiz hitap edilecek kitlenin büyüklüğüdür. Biz de bir iş modelinin hedefleyeceği  kullanıcıların 15 yaş üstü ev ve iş yeri internet kullanıcıları olduğunu düşünerek comScore'dan Webrazzi'ye özel kategori bazında internet kullanım raporu aldık. İnternet kullanım alanlarını 100'den fazla kategoriye ayıran comScore'un Ağustos 2010 verilerini sizinle de paylaşıyoruz.

22.3 milyon tekil kullanıcıyı kapsayan raporda ilk 10 kategoriye baktığımızda, internet kullanıcılarının %80'inden fazlasına hitap eden alanların pek sürpriz olmadığını görüyoruz. Artık hepimiz hemen hemen her internet kullanıcısının interneti portallar, servisler, sosyal ağlar, oyunlar ve eğlence odaklı kullandığını/kullanabileceğini biliyoruz ve bu bilgi dikey alanlarda çok anlam ifade etmiyor. Ancak uzun kategori listesinden anlamlı veriler çıkarmak mümkün.

Ağustos ayı günlük tekil ziyaret bakımından email kullanımının 4.2 milyon, oyunların 4 milyon, spor kategorisinin ise 3.8 milyon kullanıcı çektiğini görüyoruz ki bu alanlarda hedeflenecek kullanıcı sayısınının hiç de az olmadığı ortaya çıkıyor.

Dikkatimizi çeken bir nokta da gazeteler ve blogların popülerliği. Gazete kategorisi Türk internetinin %62.6'sına ulaşırken bloglar %69.6'sına yani 15.5 milyon kişiye ulaşıyor. Blogların Ağustos ayında aldığı yaklaşık 3 milyon tekil ziyaretçiye karşılık gazetelerin ziyaretçi sayısı ise 3.3 milyonun üzerinde. Bloglarda kullanıcı başına geçirilen ortalama süre 1.9 iken gazete sitelerinde 8 dakika. Gazete sitelerinin profesyonel ekiplerine karşılık ve genellikle bireysel girişim olan blogların daha geniş bir kitleye ulaşması sevindirici. Ziyaret süresi farklılıklarını ise güncellenme sıklığına oranlarsak blogların etkin bir mecra olduğunu söylemek yanlış olmaz. Techcrunch'ın AOL tarafından satın alınması da bunun en somut kanıtı.

İş ve finans kategorisi günlük ortalama 1.8 milyon kişinin ilgisini çekerken, teknoloji ile ilgilenen kişi sayısı 1.7 milyon. Televizyon kategorisi de 1.1 milyonun üzerinde  trafik alıyor. Devlet kurumlarının 744.000, otomotiv 711.000, seyahat 686.000, kumar oyunlarının ise 676.000 ziyaretçisi var. Orta sıralarda sağlık, çocuk, politika, seyahat, bilgisayar yazılımı son sıralarda ise kitap, B2B, bilet, araç kiralama, ilaç, yeşil enerji  ve iş arama var.

Herhangi bir internet pazarında ulaşılmak istenen potansiyel kullanıcıların tüm internet kullanıcılarına oranını bilmek dijital pazarlamadan müşteri hizmetlerine kadar bir çok alanda daha net hedefler üretmeye yardımcı olacağından, okuyucularımıza faydalı bir istatistik sunduğumuza inanıyoruz.

Webrazzi Summit'te comScore Avrupa Kıdemli Başkan Yardımcısı Mike Read'ın Türkiye ve global internet pazarını bizimle paylaşacağını da hatırlatalım.

Görsel kaynak: liaj

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.