Google 3. Çeyrekte Kazancını %23 Artırdı

Google 3. Çeyrekte Kazancını %23 Artırdı

Google geçtiğimiz 3 aylık döneme ait 2010'un 3. çeyrek raporunu yayınladı. Rapora göre Google, bu çeyrekte kazançlarını geçen yılın aynı dönemine göre %23 artırarak 7.3 milyar dolara ulaşmış.

Bu dönemdeki net kazanç ise %18 oranında yükselerek, 2.2 milyar dolar olmuş. Bu sonuçlarla Google'ın kasasında 33.4 milyar dolar nakit birikmiş ve şirket toplamda 23.300 çalışana ulaşmış.

Paylaşılan bilgiler arasında öne çıkan bir diğer nokta ise Gooogle'ın metin arama dışındaki diğer görsel reklamlardan elde ettiği gelirin 2.5 milyar dolara ulaşmış olması. Geçtiğimiz hafta Google 2 milyar reklam videosu yayınlamış. Görsel reklamlardan elde edilen gelirin yükselmesi şirketin işini yeni mecralara taşıması adına önem taşıyor.

Bir bu kadar önemli diğer bir nokta ise Google'ın son 1 yılda mobil aramadan toplam 1 milyar dolar kazanca ulaşmış olması. Mobil aramadan ulaşılan kazancının bu derece yükselmesi, şirketin mobile neden bu kadar güçlü girdiğinin de bir göstergesi. Gartner'ın öngörüsüne göre 2010 sonunda mobil cihazlarda Android kullanımı, Symbian'ın ardından %17.7 ile ikinci sırada olacak ve artarak devam edecek. Google'ın sahip olduğu mobil işletim sistemi arama için standart olarak Google kullanıyor ve bu şekilde Google mobil aramayı kontrol altında tutabilecek.

Google temiz enerji konusunda yaptığı yatırımlarla şirketin gelecek planlarını oluştururken, akıllı araba gibi yenilikçi buluşlarla da şirketin gelecekteki konumunu onlinedan offline doğru dönüştürecekmiş gibi görünüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.