Google’ın Akıllı Arabası Nereye Doğru Gidiyor?

Google’ın Akıllı Arabası Nereye Doğru Gidiyor?

Son zamanlarda herkes Google'ın sürücüsüz arabalarını konuşuyor. Detaylarını sizlere daha önce haberimizde aktardığımız bu sürücüsüz araçlarla ilgili olarak Google'ın CEO'su Eric Schmidt "Aracınız kendini sürebilmeli. Araçları insanların sürüyor olması bana inanılmaz geliyor. Arabaların bilgisayarlardan önce icat edilmesi bir hata" demişti. Google'ın sürücüsüz aracı da trafikte yaptığı testlerden alnının akıyla çıktı.

Peki arama motoru ile ünlenen ve internet reklamcılığı ile dünyanın sayılı şirketleri arasına giren Google için sürücüsüz araçlar ne anlama geliyor? Google neden bu araçları geliştirmek için çuvalla para harcıyor?

Aslında sürücüsüz araçlarla ilgili gelişmeyi Google'ın resmi blog'undan duyuran Sebastian Thrun, daha ilk cümlesinde "Larry ve Sergey'in Google'ı insanların büyük problemlerini çözmek için kurduklarını" söylüyor. Ama biraz daha yakından bakınca bu gelişmenin aslında sadece trafik kazalarını azaltmaktan farklı açılımlara da yol açabileceğini görmek mümkün.

Google'ın Android işletim sistemi ile otomotiv sektörü ile yakınlaşmaya başlaması ile paralel olarak yorumlanabilecek bu gelişme, Google'ın akıllı telefonlardan sonra akıllı arabaları hedef alacağını gösteriyor.

Google bu çalışmaları sonucunda otomotiv sektörünün beklentilerini daha iyi analiz ederek, sektörün ihtiyaçlarına daha iyi yanıt verecek özel bir işletim sistemi geliştirebilir. Üstelik henüz oldukça bakir olan akıllı araba pazarında, akıllı telefon pazarından daha kolay yer edineceği ve karlılığını arttıracağını da söyleyebiliriz.

Halen gelirinin çok önemli bir kısmını reklam satışından elde eden Google, televizyonlardan sonra arabalara da el atarak kolaylıkla kendine yeni bir gelir kaynağı yaratabilir. Üstelik otomotiv sektörü Google'ın asıl işine uzak olsa da, arabalarda kullanılacak işletim sistemi ve yapay zeka Google'a çok da uzak olan kavramlar değil.  Google'ın bu çalışmalardan elde edeceği verileri internet üzerinde "karar verme mekanizması" daha gelişmiş uygulamalar geliştirmesine destek olabilir.

Google'ın, elindeki sınırsız kaynak ile uzun vadeli görünen bu yatırımın meyvelerini toplamak için yeteri kadar sabrı var. Kısa vadede Android işletim sisteminin sunacağı daha kısıtlı faydalarla otomotiv sektörüne yerleşecek olan Google, ilerleyen zamanlarda gerçekten de yaygın bir şekilde araçların şoför koltuğunu kendine ayırabilir.

Tabi bünyesinde bulunan son derece zeki ve ileri görüşlü çalışanlar sayesinde Google, otomotiv sektöründe şu anda bizim aklımıza gelmeyen bambaşka potansiyelleri görüp, değerlendirebilir. Örneğin bugün otobanlarda boy gösteren Google'ın Android'ini yarın havada ve hatta atmosferin dışında görmek mümkün olamaz mı?

Uzun vadede planlar ne olursa şunu söyleyebiliriz ki Google, büyük ticari potansiyeli olan bir alana doğru yelken açmış durumda. Elindeki sınırsız kaynak yatırımın sonuçlarını almasını sağlayacak kadar sabretmesine yeteceği gibi bu alanda hali hazırda faaliyet gösteren daha küçük şirketleri (daha önce defalarca yaptığı gibi) bünyesine katarak bu alanda büyük avantaj sağlayabilir.

Belki henüz uçan arabalar dönemine girmedik ama bir dönemin bilim kurgu yazarlarının hayal güçlerinin sınırlarını zorlayacak gelişmelere şahit olduğumuz bir dönemden geçtiğimiz de bir gerçek. Ve görünüşe göre Google bu gelecekte yerini almak konusunda son derece kararlı…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.