Mobil Alanda Risk Sermayesi Etkisi

Yazının bulunmasından internetin icadına kadar iletişim kanalları her zaman yatırım alan bir konumda olmuştur. Bu günlerin en popüler iletişim araçları ise akıllı mobil cihazlar. Etkileşimi yüksek bir iletişim  yaşatan akıllı telefonlar giderek yaygınlaşıyor ve bu cihazlar üzerinden katma değer üretmek de bir o kadar popülerleşiyor. Risk sermayesi şirketleri ve yatırımcılar da dikkatle bu alana yöneliyor.

Bu konuda özel bir rapor hazırlayan GigaOm, mobil alanda yatırım çeken alanlar ve yatırım boyutları hakkında bilgi veriyor. Raporda altı çizilen yatırım alanları telekom servisleri, mobil ödeme, VoIP & IMS, uygulama geliştiriciliği ve sosyal ağlar. Risk sermayesinin ciddi bir sektör olduğu Amerika'da Massachusetts, New York ve California'nın en fazla yatırım alan şehirler olmasını buralarda mobil yaşamın ileri seviyede olmasına bağlayabiliriz. Aynı mantıkla ülkemizde konum tabanlı bir mobil girişimin ilk önce İstanbul'u hedeflenmesi oldukça doğru olacaktır.

Faydalanılan CB Insights verilerinde ise yatırımların mobil alan ve kablosuz teknolojiler üzerindeki seyri paylaşılıyor. Buna göre 2009 3. çeyreğinden sonra bir zıplama gören mobil pazar yatırım ve satın almaları, 100 milyon doları geçen bir artışla 300 milyon dolara yaklaşmış. Yatırımların yönünü değiştiren son çeyrekten sonra ise 2010 yılında daha küçük bir artış eğrisi görülüyor. 2010 2. çeyrek sonuçlarında 312 milyon dolara ulaşan sektör bu yatırımları 37 farklı koldan toplamış.

2010 yılı 2. çeyrek sonuçlarında mobil alana yapılan yatırımlar toplam risk sermayesi yatırımlarının %5'i seviyesinde olsa da bazı yatırımlar oldukça dikkat çekici. Bunların başında da 27,75 milyon dolarlık Row 44 yatırımı ile 21 milyon dolarlık Jasper Wireless, 21 milyon dolarlık Foursquare, 15 milyon dolarlık Zong ve 14 milyon dolarlık Sencha yatırımları geliyor. Bu listeye Glu Mobile'in ağustos ayı sonunda aldığı 13,5 milyon doları ve mobil kimlik tanımlama üzerine çalışan FireID'nin 4,6 milyon dolarlık yatırımını da eklemek gerekiyor.

İnternetin hemen her şeyin içine girdiği günümüz dünyasında ülkemizde de mobil alanda yatırımların gelmesini bekliyoruz. Ancak bu yatırımları kaliteli girişimlerin tetikleyebileceğini de unutmamak gerekiyor. Konuya dair şuradaki yazıya göz atmak da fikir geliştirmek adına sanırım faydalı olacaktır.

görsel kaynak: raijay55

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.