VLC iPad'lere Geldi

Apple'ın olay yaratan tablet bilgisayarı iPad için VLC yayınlandı. AppStore'da bugünden itibaren indirilebilir olan uygulama sayesinde iPad üzerinde VLC'nin desteklediği tüm formatlar oynatılabiliyor. Deneme şansı bulduğumuz AVI ve Mp4 formatındaki videolar sorunsuz görüntülense de, iPad'in mono hoparlörü AC3 ile kodlanmış 5+1 sesi yayınlamakta pek de başarılı olamadı.

iPad'in 9.7 inçlik ekranı ve mono hoparlörü alışık olduğumuz kalitede seyir zevkini sağlayamasa da, videoları iTunes'ta dönüştürmeyle uğraşmadan direkt iPad'e yükleyip izleyebilmek büyük kolaylık sağlayacaktır. Apple daha öncesinde, ürünlerinde belli formatlardaki dosyalara izin verdiği için büyük eleştiri almıştı. Heralde Apple bu eleştirilere kulak vermiş olacak ki dosya tipi bağımsız video görüntüleyebilen VLC'ye onay vermiş.

Apple'ın bir süredir App Store onay sürecinde yumuşamaya gittiğini haberleri geliyordu. VLC'nin onaylanmasından sadece 1 gün önce App Store'a alınmayan Google Voice'unda onaylanması bu iddiaları daha da kuvvetlendiriyor. Kabul etmek gerekir ki Mac platformuda dahil olmak üzere şu anda piyasadaki en iyi video oynatıcıların başında gelen VLC'yi engellemeyi Apple hiçbir mantığa oturtamayacaktı.

Güncelleme: Mkv formatlı videolarda yaptığımız denemelerde, iPad'iniz bu videoyu çalıştırmak için çok yavaş olabilir şeklinde bir uyarı aldık. Bu yüzden iPad'de mkv uzantılı videolar seyredilemeyecek. Apple'ın öve öve bitiremediği A4 işlemcisinin gücü malesef mkv dosyalarını oynatmak için yetmedi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.