Internet Explorer 9 Beta 2 Günde 2 Milyon İndirildi
Teknoloji

Internet Explorer 9 Beta 2 Günde 2 Milyon İndirildi

Geçtiğimiz hafta çarşamba günü (15 Eylül) beta sürümü kullanıma açılan Internet Explorer 9, oldukça ilgi çekmişe benziyor. Microsoft'un en çok değer verdiği sürüm olan IE 9'un beta versiyonu Windows Team Blog'da açıklandığına göre sadece ilk 2 günde 2 milyon kez indirilmiş.

Firefox ve Chrome karşısında kan kaybeden Internet Explorer, kendini toparlamak için giriştiği yenilenme sürecinde, beta sürüm olarak IE 8'i de oldukça geride bırakıyor. IE 9 beta'nın 2 günde 2 milyon indirilmesine karşılık IE 8'in beta versiyonu ilk 5 günde 1,3 milyon indirilme sayısına ulaşmştı.

Microsoft'un IE 9 tanıtımı için hazırladığı Beauty of the Web ve IE Test Drive sitelerinin aldığı trafik de IE 9 adına dikkat çekiyor. 9 milyon ziyaretle 26 milyon sayfa gösterimi alan Beauty of the Web'in yanında IE Test Drive sitesi ise 15 Eylül'den bu yana 4 milyon sayfa gösterimi almış.

Microsoft, IE 9'un kullanılabilirliği dışında IE 9 uyumlu sitelerin daha iyi bir web deneyimi sunacağı konusunda da kendine güveniyor. Tanıtım etkinliğinde 800 milyon kişiye ulaşan 70 yeni iş ortağı ile çalışacaklarını açıklayan Microsoft, Facebook başta olmak üzere BMW Vision EfficientDynamics, IMDb HD Trailer Gallery, CNN, One Day in Beijing ve Amazon.com gibi örnekler gösteriyor.

Internet Explorer'in HTML5 desteği de yapılan açıklamada altı çizilen bir diğer nokta. Chrome'da olduğu gibi görev çubuğuna web sayfalarının eklenebilmesi özelliğini taşıyan IE 9'da, Wordpress.com bloglarının yeni yazı oluşturma gibi bazı kısayollar ile görev çubuğunda kullanılabilmesinin yolunu da Canvas elementi ile açıyor. İndirme yöneticisi ve daha iyi bir eklenti yönetimi ile IE 9'un diğer tarayıcılar karşısında daha iyi bir noktaya gelmesi bekleniyor. Henüz denemeyenler IE 9 beta'yı şuradan indirebilirler.

Yorumlar (13)
 1. Çok hızlı başladılar :)

 2. Cemile Tokgöz Cemile Tokgöz

  internet explorer kullanıcıları son çare diyerek ümitle ie9 u indirmişler.

  İnş chrome ve firefox gibi günümüz standartlarına ve hızına ulaşabilir kullanırken bile

 3. Geyik : Bence 9 , 8 ' den daha ilgi çekici ve daha seksi bir rakam, herhalde bu ilgi ondan olsa gerek, ya da 9 bir insanlara bir şeyler anımsatıyor :) .

 4. Webyavuz Webyavuz

  Google chrome bu yeniliklerin altında pek kalmayacak gibi gözüküyor..yakın bir zamanda daha hızlı bir chrome süreceklermiş...

 5. Bana kalırsa ie8 sorunlarından bunalan kullanıcılar bir an önce ie9'a geçmek istedi ve beta sürümünü yükledi, o yüzden rakam bu kadar yüksek bu sefer. Hala adam gibi bir browser yapamadı microsoft ona şaşıyorum.

 6. Mesut Sinan Kazancı Mesut Sinan Kazancı

  hiç bir artısı yok. hala css3 desteği yok. ben bu kadar abartılacak bir yanını göremedim. firefox ve eklentilerini kimse geçemeyecek bu gidişle..

  1. Şah Kemal Çakmak Şah Kemal Çakmak

   aynen mozilla firefox un üzerine kimse yok internet explorer arayüzünü ve en önemlisi hatalarını düzeltmedikçe mozilla nın önüne geçemez.mozillanın hızı,binlerce eklentisi ve benim en çok sevdiğim kısmı istemediğin kadar teması var zevkine göre seç yükle

   1. benim için en güzeli Microsoft'tan Internet Explorer 9 dür baskasını tanımam.

 7. Bilgihanesi Bilgihanesi

  arkadaşlar siz görme özürlümüsünüz.. ya da hiç eski ie sürümleri kullanmöadınız.. yeni ie 9 ile eski ie arasında fark göremiyorsnz ben size daha bişey demem...

  resmen google chrome tarzında tarayıcı yapmş adamlar ilk kez ie kullanmaktan keyif aldım ben.. tebrik ediyorum microsoftu :)

 8. White White

  9 beta daha tam hazır değil. Eksikleri çok google chromedan esinlenilmiş ama iyi çalışmıyor

 9. Kemal Kemal

  2 Günde 2 Milyon indirildiği doğrudur anca tüm kullanıcıların aklındaki soru aynıydı "Kendine Çeki Düzen Verdimi " IE9 un resmi sayfasında söylenenen göre normalden kat ve kat hızlanacağını söylemişler haksızda değiller hani lakin ie yine ie sorunlar yine var e peki yeni sürümün espirisi nerde ?

 10. Acaba Şuan ki indirme sayısı kaç oldu ?

 11. Mehmet Oguzalp Mehmet Oguzalp

  Efendim microsoft silverlight ile exploler9 arasında ne fark vardır hangisi daha kullanışlı windows update güncelleştirmelerde sadece yüklüyor program hakkında hiç bir açıklama yok ben exploler9 yükledim ayrıca explolerIE9 yükledim hangisi çalışıyor onu bile bilemiyorum exploler9 ile explolerıIE9 arasında ne fark var onuda bilmiyorum windows çıkardıgı programlarım özelliklerini ana sayfasını kiminle hangi araç çubuguyla çalıştıgını açıklasada bizler bunu bir klasör olarak yükleyerek ögrenebilsek çok iyi olur Ben windows7 kullanıyorum Acaba bende ExplolerIE10 çalışırmı neler lazımdır Ana Sayfayı Degiştirirlermi en önemlisi bu çünkü hangi araç çubuklarıyla çalışır hiç bilgi verilmiyor Türkçesi varmıdır neden açıklanmıyor ben birşey icad etsem her türlü teferruatını bildiririm bu sayede alanlar daha çok olur Ben anlıyamıyorum bütün internetTarayıcı yapanlar hepsi aynı hiç kimsenin aklına gelmiyormu Lütfen Cevap Rica Ediyorum?