BrainsToVentures'dan eÇift'e Yatırım - Yabancı Yatırımcılar Türkiye İnternet Pazarını Sevdi

BrainsToVentures'dan eÇift'e Yatırım - Yabancı Yatırımcılar Türkiye İnternet Pazarını Sevdi

Son günlerde yabancı yatırımcıların Türkiye'ye olan ilgisinin tekrar yoğunlaştığını görüyoruz. Elbette global ekonomik krizin etkilerinin giderek kaybolması bunun en önemli sebeplerinden biri. Sadece ilgi olması bir tarafa, yurtdışından gelen yatırımlarda da artış başladı. Daha birkaç hafta önce Mekanist.net'e Pond Ventures'dan gelen yatırımı duyurmuştuk. Bugün ise ciddi ilişki ve evlilik sitesi eÇift'in aldığı önemli bir yatırım söz konusu.

sevenload'un kurucularından Tamer Kulmaç, Akgün Kulmaç ve Janset Çelik tarafından kurulan eÇift'i klasik arkadaşlık sitelerinden ayıran nokta, servisin üyelikten sonra uyguladığı bilimsel kişilik analiz testi. Yapılan bu testin sonucuna göre üyelere en uygun eşler öneriliyor ve süreç işlemeye başlıyor.

Aralık 2009'da kurulan eÇift geçen zaman içinde 500.000 üyeye ulaşmış ve haliyle sektördeki büyümesi Avrupalı yatırımcıların ilgisini çekmiş.

Aslında eÇift'in aldığı yatırımın temelleri 2008 yılında atılmıştı. Yatırımcı ağı BrainsToVentures'ın bir grup yatırımcısı ile İstanbul'a gerçekleştirdiği turda başlayan süreç aradan geçen yaklaşık 2 yıl sonunda sonuçlanmış.

Yapılan yatırımın miktarı paylaşılmasa da, eÇift'in yatırımcıları arasındaki önemli isimler dikkat çekiyor.

Xing ve Nokia'ya satılan Plazes'in yatırımcısı İsviçreli BrainsToVentures AG, Avrupa'nın önde gelen medya yatırım şirketlerinden Euro Serve Media GmbH, Xing ve Facebook gibi şirketlerinin yatırımcısı olan Berlin merkezli ECONA AG, Bigpoint, Jamba ve Xing gibi girişimlerin finansal yönetim danışmanlığını üstlenen Corporate Finance Partners CFP & Founders Investments Funds, hotel.de AG'nin kurucusu Dr. Stefan Morschheuser ve Holtzbrinck Ventures eski CEO'su ve Parship kurucusu Konstantin Urban yatırımı gerçekleştiren isimler arasında yer alıyor.

Konuyla ilgili Dr. Stefan Morschheuser şunları söyledi:

eÇift kurucularıyla 2008 yılında Türkiye'ye yaptığımız bir yatırım gezisi çerçevesinde tanıştık. Türkiye'nin internet pazarındaki gelişmeler bizi o dönem çok etkilemişti. Başarılı uluslararası bir ekiple çalışmaktan çok mutluyuz ve eÇift'in bu piyasa sektöründe kategori lideri olarak yerini alması için çok uygun şartların mevcut olduğunu düşünüyoruz.

Tamer Kulmaç ise gerçekleşen yatırımla ilgili şunları söyledi:

eÇift ile başarılı bir işletme modelini Türkiye'ye yerleştirmek istiyoruz ve projelerimize yeni katılan yatırımcılarımızın bilgi ve tecrübelerinden faydalanma şansına sahip olduğumuza çok mutluyuz.

Yatırım haberi ile ilgili BrainsToVentures'dan yakın bir kontağıma ulaştım ve özellikle Türkiye pazarı ve buradaki olası yeni yatırımları hakkında görüşlerini istedim.

Hali hazırda devam eden bir görüşmelerinin olmadığını ancak Türkiye pazarına dönem dönem baktıklarını belirtti. Türkiye internet pazarının dinamik gelişiminden çok etkilendiklerini ve ilerleyen dönemlerde eÇift'in gidişatına da bağlı olarak yeni bir tur düzenlemelerinin de mümkün olabileceğini dile getirdi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.