Siteleri Yarıştırın: WhichLoadsFaster.com
Araçlar

Siteleri Yarıştırın: WhichLoadsFaster.com

Google'ın hız konusunda neredeyse saplantılı olduğunu bilmeyen yok. Fakat hız tutkusu sadece Google'a özgü değil, hemen her web sitesi sahibi kendi sitesinin hızlı yüklemesini ister. Gelişen teknolojiler ve hızlanan bağlantılar bu konuda ziyaretçileri de hiç olmadıkları kadar sabırsız hale getirdi. Artık hiç kimse bir web sitesinin yüklemesi için on saniye beklemek istemiyor.

Sık ziyaret ettiğiniz sitelerden hangisinin alternatiflerine göre daha hızlı yüklediğini zaman içinde tecrübe ederek ayırt edebilir hale gelmişsinizdir ama bu konuda daha ciddi bir test yapmak ister miydiniz? Hem de iki siteyi yan yana yükleyerek ve gerekirse bu testi 100 kez tekrar ederek?

İşte WhichLoadsFaster.com tam olarak bunu yapıyor: Sizin için istediğiniz siteleri birbirleriyle yarıştırıyor…

Oldukça basit bir şekilde hazırlanmış olan sitenin amacı, sitelerin ne kadar hızlı yüklendiği son teknolojinin tüm nimetlerini kullanan cihazlarda değil, günlük olarak kullandığınız kendi bilgisayarınızda karşılaştırmalı olarak ölçmek.

Site açıldığında size Google vs Bing veya Apple vs Adobe gibi bazı hazır karşılaştırma alternatifleri sunacak. Ama tabi ki daha eğlenceli olan "Try my own matchup"a tıklayarak karşılaştırmak istediğiniz iki siteyi seçmek. Siteleri seçtikten sonra Go düğmesine basıp kendi bilgisayarınızın şartlarında hangi sitenin daha hızlı yüklediğini ölçebilirsiniz.

Sonuç sizi tatmin etmediyse Repeat ile karşılaştırmayı tekrar etmeniz de mümkün. Üstelik burada karşılaştırmanın istediğiniz sayıda tekrarlanması ve ortalama sonucu görme imkanınız da bulunuyor. Sitenin Race bölümü ise farklı sitelerin adreslerini alt alta yazarak yarıştırmanızı sağlıyor.

Karşılaştırmanız veya yarışınız tamamlandıktan sonra ortaya çıkan verileri kaybetmek istemiyorsanız "Grab my data" ile detaylara ulaşabilir ve dilerseniz saklayabilirsiniz. Bir karşılaştırmanın ardından çıkan sonuçlardaki "more" düğmesi ile dilediğiniz sitenin hız ile ilgili özelliklerini Gtmetrix.com üzerinden analiz etmeniz de mümkün.

Normal şartlarda karşılaştırmalar paralel, yani sitelerin aynı anda yüklenmesi ile gerçekleştiriliyor. Ama ben Settings'den bunu değiştirerek Serial'ı tercih etmenizi tavsiye ediyorum. Bu sayede sitelerin sırayla yüklenmesini sağlayabilirsiniz ve birbirilerinden etkilenmelerini önleyebilirsiniz.

Dilerseniz, HTML ve JavaScript kullanılarak geliştirilmiş olan WhichLoadsFaster'ın kaynak kodlarını şu adresten temin ederek siz de kendi sunucunuza kurabilirsiniz.

Yorumlar (8)
 1. Firma Rehberi Firma Rehberi

  Test ettim. Gayet başarılı görünüyor. Sayfada yüklenen en küçük resme kadar tümünün yüklemeni istiyor. Dışaradan gelen bir resim yüklenmemiş ise siteyi yüklenmedi olarak görüyor ve haliyle yenilen taraf oluyor :)

 2. T.cevher Beydilli T.cevher Beydilli

  Oldukça yararlı bir proje... :)

 3. Lezzeto Lezzeto

  Gördüğüm kadarıyla ilk sorgu ile ikinci sorgu arasında fark var aynı siteyi 2. defa başka siteyle karsılastırdıgınızda bunu anlayabiliyorsunuz. Pek güvenilir gelmedi, teşekkürler.

 4. teşekkürler başarılı çıktı :)

 5. Test ederken, bildirgec ile karşılaştırma yaptım. İlginç ki bunu yaparken test yerine hep bildirgeçin sayfası açıldı. (Yeni bir sayfa olarak) kaynak kodlarında pilli'nin de bir emeği geçmiş olabilir mi? Yoksa bana yanlışlıkla mı denk geldi?

 6. çok dengesiz 10 kere denedim hepsinde farklı sonuç verdi

 7. düzgün çalışmıyor sanırım..

 8. Ben çok beğendim, sitebilgi.net ile whichloadsfaster.com iki yararlı araç bence.