Siteleri Yarıştırın: WhichLoadsFaster.com

Siteleri Yarıştırın: WhichLoadsFaster.com

Google'ın hız konusunda neredeyse saplantılı olduğunu bilmeyen yok. Fakat hız tutkusu sadece Google'a özgü değil, hemen her web sitesi sahibi kendi sitesinin hızlı yüklemesini ister. Gelişen teknolojiler ve hızlanan bağlantılar bu konuda ziyaretçileri de hiç olmadıkları kadar sabırsız hale getirdi. Artık hiç kimse bir web sitesinin yüklemesi için on saniye beklemek istemiyor.

Sık ziyaret ettiğiniz sitelerden hangisinin alternatiflerine göre daha hızlı yüklediğini zaman içinde tecrübe ederek ayırt edebilir hale gelmişsinizdir ama bu konuda daha ciddi bir test yapmak ister miydiniz? Hem de iki siteyi yan yana yükleyerek ve gerekirse bu testi 100 kez tekrar ederek?

İşte WhichLoadsFaster.com tam olarak bunu yapıyor: Sizin için istediğiniz siteleri birbirleriyle yarıştırıyor…

Oldukça basit bir şekilde hazırlanmış olan sitenin amacı, sitelerin ne kadar hızlı yüklendiği son teknolojinin tüm nimetlerini kullanan cihazlarda değil, günlük olarak kullandığınız kendi bilgisayarınızda karşılaştırmalı olarak ölçmek.

Site açıldığında size Google vs Bing veya Apple vs Adobe gibi bazı hazır karşılaştırma alternatifleri sunacak. Ama tabi ki daha eğlenceli olan "Try my own matchup"a tıklayarak karşılaştırmak istediğiniz iki siteyi seçmek. Siteleri seçtikten sonra Go düğmesine basıp kendi bilgisayarınızın şartlarında hangi sitenin daha hızlı yüklediğini ölçebilirsiniz.

Sonuç sizi tatmin etmediyse Repeat ile karşılaştırmayı tekrar etmeniz de mümkün. Üstelik burada karşılaştırmanın istediğiniz sayıda tekrarlanması ve ortalama sonucu görme imkanınız da bulunuyor. Sitenin Race bölümü ise farklı sitelerin adreslerini alt alta yazarak yarıştırmanızı sağlıyor.

Karşılaştırmanız veya yarışınız tamamlandıktan sonra ortaya çıkan verileri kaybetmek istemiyorsanız "Grab my data" ile detaylara ulaşabilir ve dilerseniz saklayabilirsiniz. Bir karşılaştırmanın ardından çıkan sonuçlardaki "more" düğmesi ile dilediğiniz sitenin hız ile ilgili özelliklerini Gtmetrix.com üzerinden analiz etmeniz de mümkün.

Normal şartlarda karşılaştırmalar paralel, yani sitelerin aynı anda yüklenmesi ile gerçekleştiriliyor. Ama ben Settings'den bunu değiştirerek Serial'ı tercih etmenizi tavsiye ediyorum. Bu sayede sitelerin sırayla yüklenmesini sağlayabilirsiniz ve birbirilerinden etkilenmelerini önleyebilirsiniz.

Dilerseniz, HTML ve JavaScript kullanılarak geliştirilmiş olan WhichLoadsFaster'ın kaynak kodlarını şu adresten temin ederek siz de kendi sunucunuza kurabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.