Twitter Reklam Servisi Duyuruldu - Sektörde Yeni Bir Dönem Başlayabilir!

Twitter Reklam Servisi Duyuruldu - Sektörde Yeni Bir Dönem Başlayabilir!

Uzun süredir nasıl bir gelir modeli kurgulanacağı merak edilen Twitter, reklam servisininin ilk aşamasını kendi blogundan kullanıcılarına duyurdu. Normal tweetler arasına yerleştirilecek ve anahtar kelimeler bazında yayınlanacak "reklam tweetler" yani "Promoted Tweet"'ler, şimdilik sadece arama sayfalarının en üstünde yer alacak ve sayfa başına kullanıcıları yormadan sadece bir tane görüntülenecek.

Yapılan açıklamaya göre Promoted Tweet'ler ilk önce Best Buy, Bravo, Red Bull, Sony Pictures, Starbucks ve Virgin America ile başlayacak. CPM modeliyle çalışacak olan Twitter reklamlarında tıklama, retweet ya da reply gibi aktiviteler de performans kriterleri olarak değerlendirilecek.

İlerleyen dönemlerde farklı Twitter uygulamalarına da entegre olacak olan reklamlar, geliştiriciler için de yeni bir dünyanın kapılarını açacak diye düşünüyorum. Tweetdeck, Echofon, Seesmic gibi önemli Twitter araçları ile ne tür bir model kurgulanacak bilemiyorum ancak Twitter'ın planlarında bu tür şirketleri sürece dahil etmek yer alıyor.

Twitter'ın gelir modelini büyük çoğunluğun tahmin ettiği gibi arama tarafına odaklı olarak şekillendirmesi, servisin mevcut arayüzlerinde de değişime gideceği fikrini doğurdu. Şu andaki yapıya bakacak olursak, Twitter'daki arama özelliği iş modelini tamamen bunun üzerine kurmuş bir şirket için yeterince dikkat çekici değil. Büyük olasılıkla bu konuda da arayüzü kapsayan değişimler önümüzdeki dönemlerde karşılacağımız geliştirmelerden olacaktır.

Arama Motoru Reklamcılığı (SEM) tarafında çalışan şirketler için de yeni bir hizmet başlatma olasılığı olan ve dijital pazarlama için yeni bir dönem anlamına gelen bu gelişme 2010 yılının yeni trend konusu ve üçüncü partiler için potansiyel bir iş modeli oluşturabilir.

Şu an için çok taze olduğu ve çalışır halini göremediğimiz için üzerinde fazla konuşmamız mümkün değil ancak, Twitter API'leri ile çalışan ve SEM konusuna odaklı kişi ve kurumların Twitter'ın önümüzdeki dönemlerdeki gelişmelerini yakından takip etmesinin fırsatları kaçırmamak adına önemli olacağına inanıyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.