FunMall: Facebook'ta Çiftliğinizin Yanında Dükkanınız Da Olabilir

FunMall: Facebook'ta Çiftliğinizin Yanında Dükkanınız Da Olabilir

Nokta İnternet Teknolojileri bir süredir sessiz sedasız çalışmalarını sürdürdüğü Facebook oyunu FunMall'u bugünden itibaren kitlelere ulaştırmaya hazırlanıyor. Şirketin sahibi olduğu Sinemalar.com üzerinden e-posta ile bilgilendirme yapılmaya başlanan oyun, sosyal oyun alanında Nokta'nın gelecek stratejileri anlamında da fikir veriyor.

Sinemalar.com içeriği ile geliştirilen Facebook uygulaması Sinefil'in başarısından memnun olan ve biraz da buradaki başarının etkisiyle Facebook'a odaklanan şirket, FunMall'dan önce İzlesene.com'un da Facebook entegrasyonu ile önemli bir trafik yakalamıştı. Nokta'nın ortaklarından Çağatay Karabulut'tan aldığım bilgiye göre hali hazırda İzlesene üzerinden Facebook'ta her saniye 2 video paylaşılıyormuş.

FunMall ile de bu popülaritenin kısa sürede yakalanabileceği tahmin ediyorum. Şöyle ki, Facebook'un en popüler oyunlarından Farmville'in en yoğun oynandığı 3. ülke olan Türkiye'de Nokta'nın çiftlik yerine alışveriş merkezinde mağaza işletmeciliği üzerine kurguladığı FunMall'un yayılmak için herhalde fazla uğraşması gerekmeyecektir.

Genel olarak oyunu inceleyecek olursak; FunMall'da ortam bir alışveriş merkezi ve kullanıcılar burada kendi dükkanlarını açıyorlar. Şu an için sadece şekerci dükkanı açılabiliyor ancak ilerleyen günlerde kahveci, banka ve mobil ürünler dükkanı gelecekmiş. Kullanıcılar belirli bir seviyeden sonra yeni dükkanlar da açabiliyorlar ve Farmville'in aksine birden fazla dükkanın sahibi olabiliyorlar.

Eğlence anlamında da oldukça fazla detay bulunduran oyun, alışveriş merkezindeki komşularınızın dükkanlarını ziyaret etmenize ve burada onlara iyilik ya da kötülük yapmanıza imkan sağlıyor. Mesela komşunuzun dükkanına fare koyabilir, ya da duvarlarına grafiti yapabilirsiniz. :)

Özellikle marka konumlandırması açısından büyük fırsatlar barındıran FunMall teknik olarak gerçek mağazaların açılmasına da olanak tanıyor. Şu anda böyle bir çalışma olmasa da günün birinde Nokta'nın sahibi olduğu Pasaj.com'un gerçek satış mağazasını burada görürseniz şaşırmayın derim.

İş modeli olarak sanal ürünlerin satışının yanı sıra, ki şu anda mobil ödeme sistemi oyuna entegre edilmiş, bahsettiğim marka konumlandırması ve özel reklam modellerini de kullanacak olan FunMall, ek olarak önümüzdeki dönemlerde bazı hizmetler için üyelik ile de gelir sağlıyor olacakmış.

FunMall hakkında daha fazlasını nasıl olsa oyunu denemeyi düşünürseniz keşfedebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz direkt olarak web sitesini de inceleyebilirsiniz. Bu sebeple detaylara pek fazla girmeden Nokta'nın önümüzdeki dönemlerdeki stratejilerinden de kısaca bahsetmek istiyorum.

Bir dönem Blogcu.com, İzlesene.com, FotoKritik.com gibi önemli satın almalar yapan ve bugünkü konumuna gelen Nokta, yeni satın almalar için planlar yapıyormuş. Ayrıca mevcut ürünlerin iyileştirilmesi ve yeni ürünlerin yapımı da devam ediyormuş.

Şu an için satın alma için ilgilenilen alanlar ya da firmalar hakkında bilgim yok, ayrıca şirketin yeni giriş yapmayı düşündüğü alanları da net olarak bilemiyorum. Ancak kesin olan şu ki, satın almalar ve yeni ürünlerin yanı sıra, Facebook uygulamaları konusunda bence son derece zamanında ve başarılı şekilde aksiyon alan Nokta'nın 2010'da adını fazlasıyla duyuyor olacağız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.