Friendfeed Rakibi Nsyght Türkçe Olarak Yayında

Friendfeed Rakibi Nsyght Türkçe Olarak Yayında

Kullandığımız sosyal ağların artmasıyla birlikte, yarattığımız profilleri takip etmek da bir o kadar zorlaştı. Platformlar birbirleriyle entegre çalışabiliyorlar ancak tam bir kontrol sağlanabildiği söylenemez. Nsyght, sosyal ağ profillerini tek bir yerden kontrol etme fikri üzerine oluşturulmuş bir servis. İngiltere ve Türkiye'de bulunan 4 kişilik bir ekip tarafından hayata geçirilen Nysyght birkaç gün önce Türkçe versiyonunu yayına aldı.

Friendfeed alternatifi olarak geçtiğimiz haftalarda yabancı bloglarda da yer alan servis, farklı sosyal ağlardaki konuşmalar arasında bağ kurarak tek bir tartışmaymış gibi sunabiliyor. Özellike Twitter üzerindeki paylaşımları bir arada sıralayabilmesi karşılıklı konuşmayı sağlıklı takip edebilmek adına fayda sağlıyor.

Nsygth'i öne çıkartan özelliklerden bir diğeri ise arkadaşlarınızın paylaşımlarını filtreleyebiliyor olması. Örnek verecek olursak, arkadaşlarınızın yaptığı paylaşımlar arasında sadece videolu paylaşımları veya resimli paylaşımları listelemek, aradığınızı bulmak adına büyük kolaylık sağlayabiliyor. Aynı şekilde Twitter paylaşımlarının analiz edilerek paylaşılan dosya tipine göre kategorilendirilmesi de bilgi kirliliği arasında bir düzen kurulmasını sağlayabilir.

Servis Friendfeed'in birebir rakibi gibi görünse de sitede Friendfeed desteğinin bulunmaması Nsyght'yi kullanacak kitle düşünüldüğünde bir eksik olarak görülebilir. Çünkü tahmin edersiniz ki, Friendfeed'den Nsyght'a geçmek isteyen kullanıcı takip ettiği kişileri yeni platforma taşıyamayacak.

Nsyght'ta sosyal profillerden veri alma ve işleme sürecinin de beklediğimden daha uzun sürdüğünü söyleyebilirim. Buna rağmen analiz işlemi bittiğinde kullanışlı bir sosyal medya aracına sahip olunuyor. Friendfeed'in Facebook tarafından satın alınmasının ardından bir duraklama sürecine girdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Nsyght bu duraklama döneminde yenilikçi özelliklerle piyasada kendine yer edinebilir. Yalnız projenin ismini nasıl okumamız gerektiği konusunda proje takımından biri bizi aydınlatırsa çok sevineceğiz. :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.